Confusius: Tycker att vi egentligen hade ett ganska åkskickligt lag ifjol, men man ser vilken skillnad det blir när man har ett fungerade spel. Där man kan sätta press och understöd utan att för den skull riskera massor bakåt. Hur vi slipper många väldigt långa anfall mot oss, så varje gång vi får en möjlighet att kontra kan vi göra det med fart.
Tex har sett stabil ut. Han har väl inte satts på några jättestora prov förutom Liss skott som han var chanslös på. Säga vad man vill om Liss, men ett jävla skott har han. Modigs har också en riktig bössa.
Det ser ut som att grabbarna har kul därute, sliter för varandra och gör sig spelbara. Många bra men vigge sticker ut, bernhart har ett grymt första pass och blick, ohlsson tröttar ner backarna rejält med sin speed 👍
Vi ser väldigt giftiga framåt, och hyfsat bra bakåt. (Förutom dahlrot, herregud den karln bör inte komma nära pucken)
Tex ser riktigt stabil ut, kul! Vi ser starka ut, det klart bättre laget över två perioder! Löven sjukt dåliga i andra, hur påslagna är man? Förbannat synd att vi inte har 1-2 naturliga snipers i laget! Bönderna under kameran sjukt underhållande haha!
Confusius: Haha, när man är under 50 eller 40 kör man kepan bak o gnäller, sedan vill man dölja flinten mer o då blir det keps, då blir det grinigt, speciellt om man har skotskrutig keps
{5647}: Tycker vi spelar riktigt bra och åker sönder Löven i andra perioden. Dahlroth kladdar för mycket med pucken i vissa fall, är väl enda gången Löven får lite spel i vår zon.
{5647}: Märks på vissa "supportrar" att det är vår period. De har den märkliga "stöttningen" att ropa att spelarna är värdelösa, typiska medgångssupportrar som lätt blir frustrerade över vårt fina spel. Bra att klara dubbla boxplay före pausen
{5647}: Flera ganska uppenbara filmningar av lövenspelare där man får en lätt knuff i ryggen och kastar sig.
MoDobåset var rejält upprörda över något. Såg inte var tacklingen på Ohlsson tog, men tog den mot huvudet har jag full förståelse för irritation. Ohlsson var inbegripen i en närkamp med en annan spelare och då kommer lövenspelaren in som tredjeman där han tacklar omkull Ohlsson. Såg dock inte hur tacklingen tog.
Rytter: Förstår inte hur Löven kunde släppa det sådär. Näsén får ett drop så han kommer uppåkande mot ett samlat försvar. Ändå får han passa en helt fristående Svenningsson som kan ta in den i zonen. Båda Lövens backar släppte flera meter till blålinjen och gav oss väldiga ytor.
Jodå. Det skrev jag om för en halv period sedan, men det har varit ett frekvent samtalsämne sedan förra säsongen. Han spelar kopiöst svårt hela tiden. Duktig defensivt, men måste spela mycket enklare med puck.
{5647}: Första perioden denna säsong som jag ser av Sveriges bästa lag. Det är för fasen spel mot ett mål, ser bra ut. Många nya stridsvagnar i laguppställningen, och första gången på mkt länge man slipper ha fingrarna i pillerburken. Jä… så ful färg löven har på tröjorna.
KB: Gör Foranet reklam där det står att man är i nära samarbete med Huawei? Ingenting jag skulle vilja göra reklam för med tanke på att Huaweis kopplingar till kinesiska staten.
Tycker vi borde spela upp lövens pepp video från 2021 när de kommer på besök, lövenspelarna kommer åka av isen och lämna WO för de skäms för sina fans.
Confusius: Haha, ser inte matchen, som tur är. Men läs kommentarer härinne efter vi förlorat. Fast man ska kanske inte ta ljudet från värsta gubb-hyllan
Det enda som kommer i närheten av dessa hjärnkirurger i A3 arena är ju BIK klacken, kom ihåg när någon skrek och hetsade mot Hanses och Sylwander hela matchen så det gick ut i rutan.
I övrigt tycker jag vi varit helt ok, känns som vi haft chanserna i 5 mot 5, går ju inte att få statistik via swehockey, är sekretariatet i A3 lediga idag eller? Men känns som vi haft fler och farligare avslut och kommit närmare kassen.
MorganaLefaey: ge MacMaster 10 matcher jag tror han kommer blossa ut. Jag är dock lite orolig över att ingen verkar våga skjuta enbart svenningson och modigs som tar avslut?
{5647}: kommentatorn är svag. Men jag må också säga att jag blir bara mer o mer orolig över MacMaster samt att om Lindewall verkligen ska ha en plats i 1a. Eller om han bara är en place holder. Däremot så kan vigneult bli ovärderlig. Där har vi ett fynd.