KB: Har du missat Niopoängsvecka-tråden här, jag gillade den då det gick riktigt bra för klubben ;-) Bara att du kör vidare där....eller vänta, nån har låst tråden ser jag nu. Tarasov eller NuMo, dags att ta fram nyckeln !!
Jalapeno: Han skrev kontrakt med oss tre månader innan han fick bete sig som områdets svin för att lämna. Han har en historik av att skita i avtal från både Rögle och Malmö.
Han har rejäla psykopatiska drag, så att lita på honom vore direkt korkat. Njut av att han ännu inte tappat sugen eller blivit kittlad av något annat.
macke.n: Känns ganska orimligt med tanke på att redan tränar ett lag i absoluta toppen och ska vara överens om ett nytt kontrakt till 2025. Isåfall skulle det vara för ett jobb på andra sidan atlanten och då är jag glad för hans skull.
Charliejfz: Sam fick väl pris som bäst i Europa eller liknande för sina framsteg med Växjö, har man varit på samma jobb och tagit så många titlar som honom så är man bra, riktigt bra. Sen vilka kriterier skall uppfyllas för att man skall vara ”bästa fans” och vem avgör egentligen det?
Charliejfz: Dom är inte lika bra enligt mig. Det fanns en anledning till varför han vann årets tränare förra året. Leksand hade en dålig start på säsongen men nu när vi spelar som vi ska så är det tydligt vilka som är bäst (Igen en åsikt).
Jalapeno: Obegripligt att ett lag som så länge byggt ett ett framgångsrikt varumärke håller på att stjälpa det på kort tid. Ett slags medialt harakiri med samvetslösa individer.
Saleva: Jag tycker sista perioden där nere var rätt bra, även om det var precis då vi förlorade matchen på vårt slarv. Vi har så mycket tryggare defensiv i dagsläget så jag tror att det är svårare att kontra sönder oss. Vi kanske är sämre på att dyrka upp igelkottsförsvar än under Hellkvist exempelvis, men däremot tror jag att vi kan ha mycket bättre tålamod och en minskad risk att gå bort oss i vår iver att producera.
{5647}: Riktigt intressant att se hur MoDo tar sig an Vvik nu när vi fått lite ordning på grejerna, första bortamatchen mot dem var det ju lite si och så med det. 6 poängs match..
{7639}: Tillämpande redde inte ut vissa saker själva, vet inte hur Leksands ansökan såg ut eller omständigheterna bakom men kan som sagt se att vissa saker blev fel av misstag.
Silly: Linus verkar ha får 14-15 min på senare tid så tror inte han är aktuell. Tar Timrå in något nytt så tror jag vi kan ligga bra på till på både Liljegren och Walterholm
Tarasov: Nu vet jag inte hur det sportsliga stöden fungerar, men stöd inom hotel/turistnärningen var bara att jämföra mot året innan och få tillbaka ungefär hälften av skillnaden. Att missa med 3 miljoner känns starkt.
Tarasov: Eller varför inte det namn som var uppe här tidigare.
Linus Andersson Djurgården. Jag misstänker att Djurgården kommer plocka in 2- 3 spelare för att kunna röra sig upp i tabelllen. # Kommer Linus få speltid då? # Skulle han vara intresserad att gå ner i HA till en 1:a eller 2:a lina?