Gavelo: Kampspelet har lyst med sin frånvaro och det straffar sig att man inte kör på förrän så här sent. Svårt att få det att kugga ihop bara sådär. Vi får hoppas på minst OT.
NuMo: Jo men visst har Modo skapat lite här på slutet, men vi är ju fortfarande så galet osynk att man på allvar börjar fundera på om det är sjukdom i laget!? Har vi ens vunnit en närkamp ikväll?
Gavelo: Tycker jag ser en klar skillnad. Vi är betydligt snabbare och effektivare genom mittzonen. Vi har chansen att skapa målchanser nu och vi kan bli ett steg före dem.
NuMo: MoDo är inte på hugget helt enkelt, igen. T/L har vuxit in och tar för sig bra utmed sargen, MoDo snorklar precis över vattenytan i sedvanlig ordning och verkar vara nöjda med det MoDo vinner med 3-1
Jäklar vad man saknar Foppa. Spelare med visioner. Han verkade tänka., YES! Friläge....och då hade han ändå minst fyra motståndare att passera innan det blev målchans.
Nu är spelarna hårt skolade. Här skall du stå, och så här skall du åka, alá hockeyspel.
NuMo: MoDo är inte på hugget helt enkelt, igen. T/L har vuxit in och tar för sig bra utmed sargen, MoDo snorklar precis över vattenytan i sedvanlig ordning och verkar vara nöjda med det MoDo vinner med 3-1
Robin Ztorken L: Riktigt dålig period av er. Utvisningen som Ohlsson tar är ju bara på grund av att han blir för bekväm för att gå på kropp ordentligt. Skärpning! Löven viker ner sig som väntat så ni får se till att ta 3 poäng idag.
hanzon: Det börjar med att vi inte åker skridskor. Då blir vi svaga i närkamperna. Det är helt enkelt fördjävla dåligt för närvarande. Man börjar ta säkerhetsavstånd, för man får inget understöd. Väntar på att någon annan ska göra saker och spelar horribelt uruselt.
jonsson: Inte en enda närkamp eller lösa puckar orkar vi vinna! Skiter vi i det??? Karlin varnade ju för underskattning, var det inge spelare som orkade lyssna???
Gavelo: Det är ju inte speciellt mycket skridsko man måste åka. Det räcker ju med att ställa sig i åklinjen på puckhållaren. Men det kräver ju att man inte bara glor, utan istället försöker att läsa spelet.
Nu är det bara målvakten som läser spelet. Tex, t.ex.
henkeiskogen: Det var en situation, vi åker inte skridskor för vi står mest och tittat på, sen har vi ju inte vunnit en närkamp på 30 minuter så det kan nog vara en rimlig förklaring varför vi inte har någon fart i spelet