1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 530773 inlägg · 4121 ämnen

« · 2372594 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Försäsong 2022
{5647}: William Strömgren bryter med Rögle, nu klar för Brynäs.

Sv: Försäsong 2022
Bad_Brett: Absolut, men som vi spelade på Tingsryd hade vi kunnat ha Henke Lundqvist.
Jag har inte kommit med något eget tips och brottas som många andra med toppen.

Tidigare säsonger har exempelvis Löven blandat väldigt mycket och kommit efter BIK båda de två senaste åren just pga ojämnhet. Det är lätt att glömma den parametern när man tippar. Dvs, bara väga in hur bra man är när man är som bäst och inte hur många poäng man eventuellt kniper när man inte är på topp. Vi tog många poäng när vi spelade ganska dåligt och det var nog en större bidragande faktor till att vi blev tvåa.

Sv: Försäsong 2022
{5647}: Fast då hade vi Wallin istället för Tex i målet.

Sv: J F Ks allsvenska tips
{5647}: Glömde taggen av ditt namn i första inlägget av mitt tips så med risk för dubbelpost så skickar jag igen.

Mitt HA tips:

Björklöven
Djurgården
Modo
Västerås
BIK
SSK
AIK
Mora
Kristianstad
Tingsryd
Vita hästen
Västervik
Almtuna
Östersund

Sv: Försäsong 2022
Tarasov: Jag tycker att en stor anledning till ett förbättrat presspel år att vi fått in bättre skridskoåkare. Sylle mot Södergran är ett rejält lyft. Marenis och Josh är i det avseendet bättre än Modigs och Viggenault. AP är betydligt bättre skridskoåkare än Max osv.

Att ha någon svag skridskoåkare inne när man ska jobba med hård press gör det klart svårare. Nu har vi egentligen inte en enda svag skridskoåkare alls i kedjekonstellationerna.

Det känns som att det varit en röd tråd när vi letat spelare. Kanske inte de flashiga poänggörarna, utan de som i första hand kan sköta defensiven bra och i andra hand gärna kunna tillföra offensivt. Inga Olle Liss/Fredrik Forsberg, utan "tråkigare" namn.

Sv: Försäsong 2022
{5647}:
Inledningen var svag men tycker vi gjort 3 rätt så bra matcher nu.

Det jag gillar hittills med Karlin är att det som att vi maximerar det material vi har. PP/BP tror jag dessutom kommer vara bättre iår.

Mannberg/OP tycker jag också tagit steg framåt vilket kommer bli viktigt.

Presspelet känns bättre.

Sv: Försäsong 2022
Tarasov: Jag vill minnas att vi inte var lyriska över försäsongen ifjol heller och började med en enbarmligt dålig match mot Västervik. I match fyra kom debaclet med 0-5 mot Tingsryd och där var det många som redan avskrivit oss.
Jag tror att vi under Karlin och Holmström återigen kommer att bli ett lag som är sjukt svåra att vinna mot. Ett lag som kanske inte spelar på topp varenda onsdag i Småland, men ändå släpper ifrån sig väldigt få poäng.

Sv: Försäsong 2022
Gusse:
Vi joggar hem serien 😀✅

Sv: Försäsong 2022
Bad_Brett:
Skulle inte förvåna mig heller om Aagaard får det lite tungt i år, däremot tror jag på Josh och Guden.

Sv: Försäsong 2022
{7639}: Lite orolig för försvarsspelet. Blir lite väl många frilägen och genomskärare för motståndarna. Fast det kan ju beror på SHL motstånd senaste två också. Skulle gärna se en till defensiv back i laget under säsongen.

Sv: Försäsong 2022
Bad_Brett: någon som vet antal sålda tills AIK 23?

Sv: J F Ks allsvenska tips
Mitt HA tips:

Björklöven
Djurgården
Modo
Västerås
BIK
SSK
AIK
Mora
Kristianstad
Tingsryd
Vita hästen
Västervik
Almtuna
Östersund

Sv: J F Ks allsvenska tips
Tarasov:
Tackar

Sv: Försäsong 2022
{5647}: Tror tyvärr på flopp. Topp tre floppar blir Guden, Josh och ...Aagaard. Ja. Aagaard floppar.

Sv: Försäsong 2022
Sputnik: Dahlen blek som ett lakan å vad skall vi skylla på .. inget å ingen vet varför ..man är faktiskt förvånad när det skall vara roligt att spela mot er !!
Er första kedja var bra !
Sedan njä inge särskilt ..
.Å vi sådär ..hela mstchen loj mycket loj .

Sv: Försäsong 2022
M Horava: Tycker att han stundtals har hållit oss kvar i matcherna när vi mött SHL motstånd, mer atletisk målvakt än Tex och kan göra dom där "omöjliga" räddningarna. Skulle inte säga att han är sämre än Tex, möjligen mer inkonsekvent men inte sämre.

Sv: Försäsong 2022
puffe2: Oroar mig inte över målvaktsituationen ett att ha sett alla träningsmatcher, med det vi har framåt så räcker det mot 90% alla HA lag.
Sen lätt att värva en extra i februari om Tex inte kommit tillbaka.

Sv: Försäsong 2022
M Horava: Skulle Loui Eriksson kunna vara något för Modo?
Står utan kontrakt och skulle nog kunna göra det riktigt bra både offensivt och defensivt i allsvenskan.

Sv: Försäsong 2022
M Horava: Guden har bytt utrustning och justerat hur han jobbar under försäsongen, men jag tycker ändå att han sett väldigt bra ut. Svårt att lasta honom för förlusten mot Leksand eller någon annan match heller. Det skulle inte förvåna om han har en nivå till när serien börjar. Killen hade ändå drygt 92% i ett lite skakigt Brynäs de tre matcher han spelade.

Sv: Försäsong 2022
modomille: Jag har inte sett hela matcher, men jag är inte övertygad. Jag tycker ibland att han är väldigt atletisk och i de lägena är han bra, men när han spelar lugnare blir han lite väl passiv.

Men det kan också bero på att Nygren spelstil är annorlunda. Jag vet inte. Tex är bättre än båda dessa herrar.

Sv: Försäsong 2022
M Horava: Jag tänkte precis fråga då jag inte sett någon försäsongsmatch, känslan är att Gud är 1:a keeper iaf tills Tex är tillbaka, men räcker Gud, bättre eller sämre än Tex?

Sv: Försäsong 2022
M Horava: Du tycker inte att Gudlevskis har varit bra?

Sv: Försäsong 2022
Gavelo: Hade jag varit Hinken så hade jag varit ute och letat efter en förstekeeper.

Sv: Försäsong 2022
Monno: Ja Lander har varit grym det jag sett på försäsongen, landslagsklass

Sv: Försäsong 2022
Heyerdal: En evig käpphäst för mej. Har vi 2 målvakter som hjälper oss vinna matcher när poängen ska delas ut? Har ej sett träningsmatcher, på grund av allergi o apati, men vi ska alltid ha 2 bra keepers, annars tappar vi många trevliga poäng

Sv: Försäsong 2022
Rytter: Tycker även fjärde blir bättre där OP och Ohlsson kommer jobba fast många motståndare. Klart bättre fart i den när man byter långsamma Sylle mot Ohlsson.

Sv: Försäsong 2022
Tycker inte vi behöver vara för deppiga efter denna match. Vi tar steg för steg och nog ska vi vara redo till premiären om 9 dagar. Jag tycker det ser lovande ut.

-Förstakedjan visar att de kommer bli att räkna med när de får spela ihop sig. Josh kommer bli nyttig ser ut att vara en väldigt smart spelare och han tar det defensiva arbetet på allvar (där kunde ju Sam fuska ibland). Kommer kanske inte göra lika mycket poäng som sam, men tror han kommer vara lika nyttig ändå.

-Offensiven kommer mer nu när vi tränat på den och spelat ihop oss. Tycker vi lyckas skapa lägen genom att vinna puck högt och stressa Timrås backar.

-Defensiven helt ok idag, vi möter ett riktigt bra offensivt lag men de har stundtals problem att ta sig in på målet och hitta heta lägen i slottet. Att de gör 5 mål på oss är ju för att de har mycket skickligare offensiva spelare som kan ta vara på de lägen de får. Sedan orkar vi inte under 60 minuter att hålla ordning på deras offensiv.

-Ser ut att vara bättre fart och kvalite i passningar som gör att vi vänder spelet snabbare jämfört med början på försäsongen. Mindre slarv och dräll i egenzon.

-Berg tycker jag är en bra uppgradering mot Hasa, visst att Hasa var vass på att transportera puck men Berg är ljusår före i försvarsspelet och mycket mer aggresiv samt helt ok på att sätta igång spelet snabbt.

-Vi vinner mycket tekningar känns det som (har inte sett statistik), både Josh och AP är duktiga på tekningar.

-Tredjekedjan med Södergran-AP-Mannberg är en rejäl uppgradering mot fjolårets tredjekedja. Det man skulle önska här är att vi värvar en till ytter så vi kan byta ut Mannberg och få den lite spetsigare.

-Nygren är en bra backup, tycker han varit bra sett till förväntningar i de matcher han fått. Han ska vi fortsätta utveckla för där har vi en bra målvakt på gång.

-Kul att styf är tillbaka, tycker han gör en bra match idag och spelar enkelt och rejält. Då är får han ut mest av sitt spel.

Sv: Försäsong 2022
Gavelo: Eronens mål skulle Marcus tagit, sen en olycklig studs som friställde Lander o vid Landers andra mål var det ett slött arbete av Bernard bakom vårt mål

Sv: Försäsong 2022
Rytter: Tycker Josh visar på bra spelsinne också.
Han sticker väldigt tidigt och får till sig friläget.
Gissar att han uppfattade att TIK bytte och stack direkt.

Pettersson och Lander är onekligen ett par nivåer över ett lag som spelar i Hockeyallsvenskan. Pettersson tog inte i mycket men var bäst ändå.
Dahlen såg jag inte mycket av? Men såg mest 3e. Och får nog ge honom ett par riktiga matcher innan man kan säga något. :-)

Sv: Försäsong 2022
Gavelo: Ja inte skäms jag över denna förlust i alla fall !!

Sv: Försäsong 2022
{5647}: Ska man vara orolig så verkar vi inte speciellt täta bakåt, väldigt många baklängesmål under försäsongen.

Sv: Försäsong 2022
Hank: Jo, misstänkte att du skulle hitta på något sådant. Det är ganska tydligt att när ni saknar argument så kommer det alltid fram.

Sv: Försäsong 2022
Rytter: Bra matcher på slutet, det ser ljust ut. Var lite orolig över målvaktsfrågan men Nygren gör det bra förutom en miss.
Skål!

Sv: Försäsong 2022
{5647}: jag är uppe i 3456789543776356 gånger som du nämt att domaren är sådär i ett inlägg på hockeysnack

Sv: Försäsong 2022
{5647}:

Verkar som Josh är vassare än Sam i frilägen iaf. Sam's svaghet var ju målskyttet i de rena lägena, vet inte hur många frilägen eller rena lägen han brände.

Sv: Försäsong 2022
{5647}: BIG DICK

.. masten var redan styv efter styfs mål etc

Sv: Försäsong 2022
Smurfen: Är kommentorn uppe i 20 gånger gällande att Timrå vunnit alla matcher under försäsongen? Det räcker nog inte. 30?

Sv: Försäsong 2022
Tarasov: Ikväll överglänser Woods stor stjärnan Dahlen !

Sv: Försäsong 2022
Tarasov: Hur många korvar har Svensson köpt av Woods nu?

Sv: Försäsong 2022
{5647}:
Tänkte när han tog tacklingen sen. Marenis behöver inte mkt tid han.

Sv: Försäsong 2022
{5647}: Skönt att Matenis fick sätta en. Riktigt viktigt

Sv: Försäsong 2022
Tarasov: Han fick ett slagskott på sig och fick ont.
Domarna tar en jättekompensation då man kanske förstod hur extremt fel det blev nät Jacke skulle haft två tvåor.

Sv: Försäsong 2022
Smurfen:
Bra BP men där blir Josh tyvärr lite för ivrig

Sv: J F Ks allsvenska tips
puffe2: Kallas gardering

Sv: Försäsong 2022
SIF#29: japp

Sv: Försäsong 2022
SIF#29: Japp.
Förmodligen domarnas första.

Sv: Försäsong 2022
Heyerdal: är det här Timrås sista försäsongsmatch 🤔🤔🤔

Sv: J F Ks allsvenska tips
Gavelo: Åsså har du dom på plats 6?

Sv: Försäsong 2022
Confusius: Ja, den är sanslöst märklig. Man ser ju att det är Blomqvist som greppar Modospelarens arm.
Att han sedan tappat balansen och slår en annat rakt upp i ansiktet så hjälmen flyger är solklart utvisning.

Sv: Försäsong 2022
Confusius: Vänta här nu, fick Timrå PP för att Blomqvist mejade ner två MoDoiter???

« · 2372594 · »