1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 547379 inlägg · 4164 ämnen

« · 2441851 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:
Förklarar saken, inte blivit klok på det där för det talas om 23/24 så gissar att han är klar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Ser det som tveksamt att Ingman följer med upp i SHL. Inte för att jag inte tror på honom, men tänker att han kanske känner att han är klar med SHL. Flertalet misslyckade säsonger som tagit på hans psyke, känns som att han hellre vill vara en tongivande spelare i HA.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:

Ja Bernhardt känner jag mig inte alls säker på ifall vi går upp. Han kan nog vilja gå till en etablerad klubb.

Det låter konstigt kring seriens bästa offensiva back, men är det någon av våra stjärnor jag kan tänka mig att tappa är det Bernhardt. Det är en spelartyp som är svår att veta vart man har i shl och hur han kommer klara omställningen.

Är mer trygg i att t.ex Josh och Woods klarar omställningen till shl jämfört med Bernhardt.

Men såklart så vill jag gärna se honom följa med upp, det är något vackert i att de som spelar upp ett lag fortsätter på resan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Det här med Rileys kontrakt har varit lite skumt. Stod väldigt länge på EP att det gällde till 23/24 också men ändrades någon gång i höstas. När vi väl förlängde så kommunicerades det dock ut som ett år till (den här säsongen).
Läser man i intervjuer så har som sagt Hinken klargjort det med det där uttalandet och Riley själv har pratat som att han spelar med oss i SHL. Man får väl ta Hinkens ord som sanning i det här fallet men det är rörigt.

Bernhardts kontrakt går dock ut såvitt vi vet, men det har talats om att vi jobbar på en förlängning har jag hört från flera håll. Själv är jag osäker - han kan vi nog mycket väl förlora även om vi går upp är känslan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}:

Detta har kommenterats av Gradin i allehanda.

Han har sagt att spelar vi SHL har Woods kontrakt.

"Vid avancemang till SHL med Modo har Riley Woods dock avtal med Modo."

Varför det står 22/23 vet jag inte kanske skrev han på ett 1+1 där optionsåret automatiskt förlängs vid avancemang.

Gradin har varit väldigt smart och förlängt med stjärnorna under säsong och skrivit dessa typer av kontrakt. Går vi upp får vi behålla dem, samt att shl lagen kan inte räkna in dem i truppen innan slutspelet är gjort. Kan ju göra dem mindre benägna att vänta in våra spelare och istället ta någon annan. Om det nu stämmer med saik så kan han skrivit med dem men de kommer kunna tappa honom sent i april/maj ifall vi går upp.

Josh förlängde ju här i december och är alltså vår spelare ifall vi avancerar.

Även om kontrakten inte är värt något utan shl kan plocka spelare är det smart av gradin att se till att förlänga tidigt för att säkra spelarna samt göra de mindre attraktiva för shl lagen att räkna in i truppen eftersom de kan tappa dem sent. Vill de ha spelare säkrade tidigt till truppen så kan nog vissa klubbar gå efter andra spelare istället. Är ju en risk att behöva ge sig ut och leta spelare sent i maj.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: säger inte att du har fel men HV71 och Timrå hade några riktigt grymma backar som dominerade i allsvenskan som inte alls höll i SHL. Behöver inte vara så för er men tror det finns viss risk för att man blir lite ”hemmablind”.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Har man dessutom spelare som är i rätt ålder och vill framåt istället för trötta spelare som tar sitt sista kontrakt så kommer det göra skillnad också.

Spelare som är van spelsystemet och rätt tränare/sportchef är dessutom en förutsättning för att ta med sig spelare från allsvenskan till shl.

Jag tycker att vi har gott ställt på sportchef och tränarsidan. Gradin har visat att han kan hitta rätt spelare och vilka roller/typer som behövs i ett lag. Karlin har visat att han kan få ihop en grupp och ett system alla köper och ger tydliga roller.

Bland spelarna har vi spelare i rätt ålder som vill framåt och det finns potential till utveckling på många.

Sedan har vi ett par som varit i shl och vet vad som krävs samt trygga spelare som AP, Ohlsson, Mannberg, EJK att luta oss mot i en tredje/fjärde. Visst det är svagt jämfört med toppen i shl, men det är inte dem vi ska slåss med utan det är bottenlagen.

Truppmässigt är det rätt läge att gå upp denna säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: står 22/23 på Woods på elite prospects iallafall. Samma på dom andra jag nämnde. Har dom nån klausul som säger att kontraktet förlängs om ni går upp eller vad?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Trodde Woods kontrakt löper ut till våren...?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Som sagt. Woods har ett kontrakt som är giltigt i SHL. Han kan ha skrivit på för SAIK, men går vi upp spelar han för oss eller åker utomlands.
Vad är det du inte förstår med de kontrakten som flera av våra toppspelare har?

Sedan är de såklart körda om vi inte går upp.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: De flesta är överens om att Ingman har varit genomgående bäste back den här säsongen. Och Brickley, om han nu väljer att stanna, har trots allt spelat en del NHL-hockey. Och hade Berg sluppit alla skador hade även han hållit SHL-klass - Det är bara att höra med Leksandssupportrarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Förutsatt att ni får behålla dom ni vill ja men Woods och Vela kan väl i teorin redan ha signat på för LHC eller nåt annat lag som bra spelare så ofta gör? Samma med Bernhardt. Så det är ju en del ”om” och ”men”. Sen om jag får vara lite fräck så ser jag två backar som håller för SHL i er trupp och det är Näsén och Bernhardt. Har så klart inte sett Modo lika mycket som er här inne. Ny förstemålvakt lär ni väl också behöva?

Säger inte att ni kommer få det lättare eller svårare än nån annan nykomling men om ett lag som HV71 får problem att återetablera sig så tror jag att man ska ha respekt för utmaningen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Precis. När man ser hur Karlkvist, Tambellini, Johnsson, Björklund, Olofsson, till viss del Rosdahl, Norlinder, Berglund etc. har dominerat på högre nivå så är jag inte alls säker på att vi behöver addera så mycket.

Woods, Big Dick, Aagaard, AP, Bernhardt, Näsén, Brickley, Ingman är jag säker på skulle kunna hålla rätt hög nivå i SHL. De flesta är dessutom i en bra ålder och kommer fortsätta utvecklas.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Syftade mest på vad dom gjorde off season. Miele, Nättinen och Bödker har inte direkt varit några succéer. Tre tilltänkta bärande spelare. Målet är väl att hålla sig kvar och det lyckades ni inte 18/19, var nära att skita sig förra säsongen med men Anders intåg var räddningen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: då kanske ni har bra förutsättningar. Tror absolut att det är viktigt att få med sig rätt spelare upp. Första gången Timrå gick upp så tappade man i princip alla man ville behålla och det blev ju pannkaka. Andra gången fick vi behålla fler och de som hade spelat i 1:a och 2:a i allsvenskan kunde klara att spela i 3:e och 4:e på ett ok sätt i SHL.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}:

Det är väl ingen som skrivit att de tror att vi bygger ett slutspelslag med en stomme av allsvenska spelare.

Första året handlar om att överleva och det tror jag man kan med en stomme av allsvenska spelare och rätt tränare/sportchef.

Ni hade tillräckligt bra spelare för att undvika kval egentligen, men Freddan/Ante var en katastrof och fick inte till något vettigt försvarsspel och struktur.

Här håller jag Karlin som vassare och tror att han kan överleva första förstasäsongen med en stomme av det vi har i truppen idag och sedan krydda med en vass förstakedja och två nya backar.

Jag skulle säga att vi står bra rustade för en första säsong med 4-5 nya forwards samt 2 nya backar till dagens trupp, förutsatt att vi får behålla de vi vill.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: vet inte om man kan säga att HV har misslyckats, dom har värvat ALLT som funnits på marknaden, dom har köpt lös spelare under kontrakt från andra lag och dom har till och med fått in Hjalmarsson som definitivt ska vara en toppback i SHL. Jag tror att SHL är en helt annan business nu än senast ni var uppe men visst, finns väl inget som säger att ni måste misslyckas.

Sen tycker jag att du har fel när du säger att Timrå misslyckades, vad har du för krav på nykomlingen? Är det att undvika kval? Jag skulle säga att man i viss mån har lyckats om man överlever första säsongen men även i Timrås trupp idag finns det ju spelare som är kvarlevor från allsvenskan så jag tror inte att man är säker bara för att man överlever första säsongen heller.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: 10-12 värvningar är fullt möjligt. Speciellt om vi kan få hem några Ö-viks killar. Håller med om att det är rimligt att dom tre följer med upp men det ska inte vara självklart att dom spelar, i alla fall inte Näsen och Ingman.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: De flesta spelare vi vill behålla vid en eventuell uppgång är under kontrakt som de inte kan bryta om vi går upp. Dickinson, Woods osv.

För övrigt gillar jag inte att spekulera i en uppgång nu. Känns som en gigantisk jinx.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Såklart är det tufft att komma in på marknaden så sent men det går att göra det bra ändå. Bara för att HV och ni misslyckades så betyder det inte att vi skulle. HV har värvat dåligt samtidigt som dom överskattade sin backsida från start. Ni hade en för dålig bredd (mycket pga det ekonomiska) och så hade ni fågelholken som tränare.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: ingen dum idé men jag är cynisk och är övertygad om att SHL vill ha det på det viset att nykomlingen helst ska åka ut direkt. Så få förändringar och stök som det bara går. Annars hade man gjort nåt åt den där bedrövliga fallskärmen för länge sedan.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: man kan spekulera i hur det hade gått med annat ledarskap men jag tror när man synar truppen så fanns det en förstalina och en PP-uppställning, resten höll allsvensk klass. Där ligger HV71 lite bättre till idag. Sen är det väl en slags dubbelsmäll man åker på som allsvensk klubb som går upp också. Dels är risken stor att era bästa spelare (som behövs i SHL) redan skrivit på för SHL eller annan liga och dels skriver väl befintliga SHL-klubbar gärna fast lediga spelare på marknaden redan innan det allsvenska laget är klar för avancemang. En tredje försvårande omständighet är kanske att spelare tenderar att välja ett etablerat lag hellre än att gå till en nykomling som förväntas husera i botten av tabellen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Ja det du säger är intressant. Kanske vore det mest rättvist att det lag som avancerar får ett frikort säsongen efter med tanke på det usla läge man sätts i rent värvningsmässigt. Det känns inte helt orimligt. Det är ju svettigt även för tidigare etablerade lag att rota sig i högsta ligan.

Det var även så som Leksand och Oskarshamn lyckades hålla sig kvar...

Dvs du är garanterad 2 säsonger i SHL vid avancemang och således för eventuellt det tredje sämsta laget slåss för sin överlevnad i ett negativt kval om nykomligen ligger sist?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Intervju med Brickley i ÖA. Säger att tränarstaben var en stor anledning att han valde oss, vilket gör en nyfiken på vilka spelare Karlin kan dra till sig om det blir avancemang till SHL. Kul också att Vela redan sagt bra saker om organisationen.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Berg kommer hitta formen så småningom. Han stressade in för tidigt. Innan hade han mest poäng per spelad minut i fem mot fem av samtliga backar i allsvenskan och förkrossande överlägsen plus/minus. Der finns väldigt mycket kapacitet hos honom, men timing och självförtroende saknas just nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{297}: Exakt så är det ju. Då är ändå inte hoppet helt ute för HV71 heller. Ni hade kanske kunnat ta er över strecket med ett tydligare ledarskap från start också.

Det är naivt att tro att vi skulle kunna göra det särskilt annorlunda jämfört med de tidigare lagen som avancerat.
Ser det som så att första året i SHL handlar i första hand om att bara överleva och i andra hand sätta en grogrund för det andra året då man kan drömma om något annat än ångest .

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:givet i mina ögon. Nåt stämmer ju inte alls för honom. Träna på i lugn och ro å hitta tillbaka till formen. Kanske bara jag men tycker han var väldigt bra innan skadan. Nu ser han helt lost ut tycker jag. Ur synk typ.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: man får väl betänka att HV71 hade med sig en hel del allsvenska spelare upp inför denna säsong och dom har varit en slagpåse i ligan även om dom värvat hur mycket som helst. Så det handlar nog inte så mycket om pengar utan mer om att man får värva sist av alla när man går upp. Även Timrå fick ju tag på två topp 10-spelare i Rattie och Hanzl men var ändå slagpåse första säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Handlar inte om att snåla. Det är helt enkelt inte realistiskt att bygga om ett helt lag i maj. Finns en anledning till att det alltid ser ut på det viset att laget tar med sig en relativt stor stomme med allsvenska spelare.

Tycker det känns väldigt rimligt att ta med Näsén, Bernhardt och Ingman som är våra tre bästa backar. Sen är det inte säkert att alla dem har en given plats på sex backar senare under säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bra reportage om V Hedman (hemma i Sverige)
youtu.be/VuDrsBDH-8g

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Den där backsidan kommer motståndare ha lekstuga med. Enligt mig så är det bara Bernhardt och kanske Näsen som håller för SHL av dom som har kontrakt över nästa säsong. Men är tveksam till Näsen. Sen tycker jag inte att vi kan behålla både AP och EJK utan man får bestämma sig för en.

X - X - X
X- Dick - Woods
Aagaard - X / Niederbach - X
Ohlsson - AP - Mannberg / OP

X - X
X - Bernhardt
X - Näsen / X

Vi kan inte snåla och tro att vi kommer hålla oss kvar. Man får komma ihåg att SHL också blivit starkare pga KHL etc.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: Ingman är ingen defensiv back, han är en tvåvägsback, lite som Tobias Enström eller Tom Hedberg.

Säsongen i Karlskrona som du nämner var han ett giftigt vapen i powerplay.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB:

Ja känns som vi har en ok stomme att bygga ett lag för att vinna ett kval eller undvika de sista två platserna.

Många av spelarna är i "rätt" ålder och har troligen mer utveckling i sig t.ex Woods, Dick,Vela, Niederbach mfl. Tänk bara hur mycket Woods förbättrade sig från förra året till detta år.

I en nykomling tror jag Woods och Dick kan bilda en andrakedja, sedan värva in en vass tredjelänk. Sedan har vi rollspelare som kommer bidra ungefär med samma spel i shl som i ha t.ex EJK, AP, Ohlsson, Mannberg. Gissar att dessa duger som spelare i tredje/fjärde hos en nykomling.

Viktigt också att ha en stomme som kan Karlins spelsystem och spelat ihop sig.

Vi kan inte räkna med att lasta in två nya kedjor av klass utan ifall vi petar ner årets kedjor ett steg och värvar en ny stark förstakedja är det ungefär vad jag förväntar mig av en nykomling.

Jag tycker årets lag känns mer redo att ta steget upp jämfört med förra årets lag. Många spelare som mognat och höjt sig och visat att de håller en hög nivå även andra året. Förra året kändes ju sam, Woods, Bernhardt, näsen mfl som chansningar för shl. Frågan var ifall de höll en hög nivå eller var deras livssäsong. Nu har de visat även säsong två vilken klass de håller och risken med att ta ett steg upp har minskat något.

Men framförallt litar jag på Gradin och Karlin.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mangeboii: Tror definitivt Sebbe O skulle hålla i SHL också.
Skulle gärna se att man jobbar hem Jesper Olofsson som en ledande stjärna, trots att han har ett år kvar på kontraktet.
Oavsett så behöver vi nog fylla på med 3-5 namn på toppen när det gäller forwards. Känns som ett realistiskt antal. Stommen är väl okej och hur man vrider och vänder på det så kommer vi förmodligen slåss i botten första året ändå.

X - X - J. Olofsson
R. Woods - J. Dickinson - X
M. Aagaard - E. Jinesjö Karlsson - T. Niederbach
S. Ohlsson - A. Pettersson - D. Mannberg
Extra: O. Pettersson, J. Södergran, T. Jacobsson

Inte helt orimliga hemvändare i Berglund, Norlinder och Byström på backen. Beroende på hur Brickley presterar så kan det vara värt att knyta upp honom också.

V. Berglund - D. Bernhardt
P. Näsén - L. Byström
J. Ingman - M. Norlinder
E. Wahlberg - A. Berg
J. Norén

X- K. Gudlevskis

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Verkligen apropå ingenting, men är inte Sebbe klockrent nästa kapten?

Jobbar hårdast av alla varje match, har en konsekvent nivå, stort modohjärta, har varit i klubben längst tillsammans med Sven och Aagaard om man inte räknar Styf.

Enda frågan är väl om han är bra nog att vara i startuppställningen varje match om vi är i SHL, men visst känns det som att han kan göra ett jobb i en fjärdekedja även där?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Hans poängmässigt bästa säsong är i KHK 18/19 22p på 52 matcher.
Han är en defensiv back hos oss och tänkt att mestadels bidra defensivt.
Han har nu mäktiga 20 p efter 31 matcher!

MoDo Hockey Hockeyallsvenskan 31 5 15 20p

Fantastiskt är bara förnamnet!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky: Ja, en fantastisk resa för honom. Därför känner jag inte någon direkt oro för eller blickar tillbaka allt för mycket hur det gick för oss i förra slutspelet. Vi har en hel del gubbar som växt rejält sedan dess. Ingman är ett fint exempel men ta Woods som känns som att han gått från pojke till man - i hur stark han är på isen jämfört med förra året. Synd att skadan kom och satte käppar i hjulet.

Bernhardt och Näsén har sina utvecklingsområden men de är faktiskt klart bättre i år än ifjol också. Då var de ändå två absoluta toppbackar då också.

Mannberg är nog mer den spelare vi ville att han skulle vara förra året.

Sen har vi landat nyförvärv som planerat i år jämfört med ifjol då Jelisejevs blev lite av en paniklösning när det sket sig i sista sekund med Marenis och Muzito Bagenda.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: Tycker Wahlberg/Folin höjt sig sedan ifjol, mycket pga att deras istid minskat och ingen förväntar sig offensiva utflykter från de två.
Dom går all in i defensiven och känns stabilare.

Måste hylla Ingman. Vilken resa den killen gjort!
Gått ifrån att agera nervöst och ta sig vatten över huvud genom att bege sig ut på offensiva räder, till den försvarsgeneral han nu blivit som offrar sig genom att täcka skott, spela hårt och ligga nära motståndarna osv.
Ser du en brottningsmatch med en Modoit inblandad är det ungefär 100% chans att Ingman är inblandad. Tror ingen annan i laget heller gjort av med så många ispåsar under match, han tar stryk och ger stryk.
Dessutom är han inte helt oäven i offensiv zon, och har ett tungt skott i pp.

Kingman förtjänar verkligen all cred han får just nu.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9315}: Wahlberg - Berg och ha Folin som sjunde back hade ju såklart också fungerat. Berg hade ju såklart löst det med lite mer finess än Folin. Att då sitta på Folin för BP osv är ju fantastiskt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: ja, berg är troligtvis bättre än både wahlberg och folin men i nuläget ser jag det omöjligt att splittra på dom, kanske orättvist mot berg att vara sjundeback men så är konkurrensen, kul på ett sätt att det kan vara så också

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: jag vill nog att modo börjar sätta kedjorna för slutspelet nu, så då hamnar sveningsson, kanske tyvärr, högt upp i hierarkin

ohlsson-ap-mannberg
södergran-ejk-op

man kan byta ohlsson och södergran, men de sex spelarna är för mig de två kedjorna som kommer bli viktigast i slutspelet. vuxna spelare som gör det jobbigt för motståndarna byte efter byte. det var nån som såg det som något negativt att flytta ner ejk men för mig så handlar det om att jag litar på honom 100% och vill ha honom i en av de viktigaste kedjor när det handlar om att neutralisera motståndet, oftast såna kedjor som producerar bra i slutspel också

om vela ska spela center så ska dansken fortsätta med josh och riley, finns inget annat. då återstår sven-vela-niederbach, inte optimal kedja men förhoppningsvis hittar dom något och så byter vi sven mot nyförvärvet som kommer, antingen wernblom eller någon större tyngre spelare som går rakt mot mål

kommer nyförvärvet blir sveningsson 13e och joker i slutspelet som kan komma in och skapa oreda ibland

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Det här var det enda konkreta som dök upp i livechatten:

”Brickley – Ingman – Woods – Jinesjö Karlsson – Aagaard spelar i en lina.”

Planen är dock att Josh ska spela på onsdag, men spelade ju i grön tröja idag - kan tänkas att han går in på EJKs plats där då.
Vela och Niederbach börjar visa en del kemi på isen också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Från Hörnefors: Grejen är ju att Folin (och Wahlberg) har en väldigt tydlig roll och där gör det backparet det utmärkt tillsammans. Tror ledningen ogärna splittrar på dem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:
Stod det något om kedjorna på Träningen? Ovan ser intressant ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Noren är klart bättre än Berg i nuläget, och jag tycker att han utmanar Folin också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L:

Ja sjunde back, vi brukar ju rulla på sju så det kommer innebära speltid och han kommer få en roll i BP.

Ingen dålig backsida när vi kan ha honom som sjundeback. På sikt kanske han kan utmana Folin om platsen bredvid Wahlberg och ta plats bland de 6 främsta och peta Folin till sjundeback.

Tror inte han slår sig in i topp 4 så länge det inte blir skador.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Var gör vi av Berg nu då?
Blir han sjunde back möjligen, eller?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter:

Gillade också uppställningen som Mattias på öa föreslog. Skulle vara intressant att testa innan vi får in den nya forwarden.

Woods-Dick-Aagaard
Gjorde fina matcher tillsammans och var dominant som en förstakedja ska vara.

Södergran-Vela-Niederbach
Vela får fortsätta som center, gjort bra matcher där och är stark i det fysiska framför bägge målen. Jobbar bra defensivt. Södergran skulle med sin fart och kraft skapa yta till Niederbach som får stå för kreativiteten och ha mycket puck. Tycker södergran kommit igång och ligger före svenningsson, kanske kan han få lite mer poängutdelning med mer offensiva spelare.

Sven-AP-Mannberg
Där kommer svens bristande defensiv inte synas lika mycket. Tror sven skulle passa bra i en energikedja som primärt inte ska vara offensiv utan främst jobba hårt och vara jobbiga.

Ohlsson-EJK-OP
Jobbig kedja att möta som kan ta bort motståndarnas bästa kedjor.

Tycker det skulle vara intressant att testa detta tills nya forwarden är på plats. Tidigare ville jag ha Vela på en kant men han har gjort fina matcher som center och kan få fortsätta där. Med honom och Dick har vi sjukt starka tekare också.

När nya forwarden kommer så ska denna in i andrakedjan, wernblom vore en dröm där. Södergran tillbaka i tredje och sven slåss om en plats i fjärde och extra tillsammans med theo.

Ska bli intressant att se hur man tänker på onsdag ifall alla är tillgängliga.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rytter: Jajamen kör över lövmaskarna på onsdag!! Men tänk om ni får Claesson som zebra!!! Ojojoj 🇺🇿🇺🇿🇺🇿

« · 2441851 · »