Alltså jag blir faktiskt ledsen över att man hajpat upp denna matchen till skyarna i en månads tid nu och så kommer man ut och gör en ilblek insats. Skämskudde.
Inte nog med det. På reprisen ser man hur han tittade på AP som ramlade och följde honom, samtidigt ramlade SAIK spelaren. Då vred han tillbaka huvudet.
Var det så att han såg en liggande spelare och chansade?
Känns inte som man behöver data för att dra den slutsatsen. Tycker de syns i spelet att de är mer delaktiga, skapar mer ochbfår ut mer av sina egenskaper.
Sedan har de såklart anpassat sig bättre nu.
Men det kanske inte är en slump att de som spelar med Rååma tappar allt.
Rytter: det kanske bara är tillfälligheter, lite för lite data, men det känns som sagt som att ranta och oregano hittat nåt ytterligare nu med en annan center
Rytter: Jag är av annan åsikt, jag tror att fysiskt spel skulle kunna ge oss den energin som behövs för att kunna göra match av detta. Det kan ju naturligtvis bli ridå med 0-3 men jag tror vi behöver en liten scenförändring, inte för att vi spelat dåligt utanför att vi behöver hitta ett momentum på Skellefteå där vi kan rida på energin och hemmastödet.
{9315}: Otroligt konstigt beslut av Walli i offensiv zon innan utvisningen. Står med dålig balans och kontroll och lägger en fösar passning upp i slottet som såklart går till SAIK som vänder asfort...
Gavelo: skellefteå är seriens bästa defensiv lag, jag tror faktiskt inte modo har förmågan att bryta ner detta på 16 minuter när dom spelar för att försvara ledningen. inget ont om modo, ibland möter man ett bättre lag.
Det är inte bara att smälla på, när motståndarna är bra och när det är en match med hög fart så får man inte riktigt lägen att smälla på.
Mot SAIK tror jag fick skulle förlora på att leta tacklingar och smälla på risken är att vi får ännu fler vändningar på oss, dessutom tappar man fart när man smäller på.
Bättre att se till att ha fart och ligga nära och sedan vara starka i duellerna, framför mål och längs sargerna.
Rytter: Instämmer, 0-2 på tavlan och en ”ganska jämn match” är inget att skämmas över.
Om jag fick önska så skulle jag vilja se mer tuffhet hos vissa spelare, Walli, Sam, Ranta, Aagaard, JD borde kunna vara ”grisigare” och smälla på lite mer, vi behöver en liten scenförändring här inför 3:e, kan vi våga lite mer och kanske få in ett turmål så kan vi absolut ta poäng, fortsätter vi att försöka bemästra Skellefteå i klapp klapp spel så blir det 100% förlust.
Precis. SAIK är nog väldigt nöjda med sin defensiv. Visst har vi haft farliga styrningar, några lägen i skott sektorn. Men vi har inte lyckats skapa dessa konsekvent utan det är mer lite slump.
Annars har SAIK varit väldigt täta och sedan ställt om snabbt. Ett av de bättre lagen som varit på besök om inte det bästa.
Vi behöver inte skämmas för vår prestation, det är absolut ingen katastrof.
Nu har vi 20 min att göra ett rejält försök. Sätt 1-2 tidigt och få Hägglunds att explodera och trycka fram laget sista 20.
HalvHund: skulle vara kul om vi kan få mer framåt i tredje. Göra lite mer match av det. Mer skott Stänka in en i krysset tidigt och få lite mer självförtroende. Nu kör vi och göra match av det!💪