dempa: Vi bryr oss så till vida att det är mycket intressant hur laget utvecklats utan Garpen, kunde egentligen varit vilket lag som helst under en sådan dramatisk förändring. En intressant utveckling att följa framöver och vad detta tränarbyte innebär uppenbarligen.
Härligt... DIF med ytltligare en 3 poängare Efter 5- 3 på Almtuna. 7:e raka poängmatchen nu.. Avståndet krymper! 😉👍 7: a nu. 1 poäng efter Nybro och AIK med 2 matcher mindre spelat än Nybro och 1 mIndre än AIK
hompa90: MoDo kommer nog öka Lassis speltid framöver, ville väl ge båda chansen i början. Beror kanske vad vi har framöver. Det finns ju inget lätt lag att möta hur man än vänder och vrider.
Costanza: Visst hoppas vi på Lassi mot Timrå? Känns inte som läge att ställa in Olle EK nu då Lassi hållit nollan och kan fira en landslagsplats. Känns som det skulle sända fel signaler?
Bad_Brett: Ser att MoDo börjat samarbeta med Bauhaus. När kontaktar Jon de hos ICA Basic och ordnar en konserv med MODORÖVIOLI. Namnet kanske ändå är lite för känsligt för att ha på hyllorna. Kan placera ut dem i butikerna här. Blir nog en EXTRA-nyhet på VK.
Nucky: Självklart ska man gå efter det svenska rättsväsendet och så, vi har ju haft två spelare och en fd spelare som på kort tid blivit dömda i tingsrätten vilket jah tycker är bedrövligt och pinsamt.
Jag har även läst hela SS domslut och alla förhör där. Det är en sak man måste förstå, ett nej är ett nej och så är det bara. Förstår inte vad du menar om att det inte fanns något ord-mot-ord, för att allt grundade sig i att hon var sårad över att han inte slutade trots att hon inte ville. Han var även onykter vilket alltid gör det obehagligare.
Sen så jobbar jag med det här och har träffat många ärrade människor så då är det lättare att känna med.
{9315}: När det gäller SS finns det protokoll från förhör och annat att ta del av, och jag rekommenderar verkligen alla att göra det, för hela historien är helt horribel. Det är inte ens en fråga om ord-mot-ord, utan alla är överens vad som hände, dvs absolut ingenting.
Men det är klart, om min sambo får för sig att hålla mig mig i natt medan jag sover, så skulle jag såklart kunna hävda för polisen att det var mot min vilja. Men är det verkligen så vill ha det? Att två förälskade tonåringar skedar varandra, det uppstår någon typ av tjafs och helt plötsligt är det ett polisärende som riskerar att förstöra en hel ishockeykarriär? Samtidigt som vi ska bygga fritidsgårdar åt de som springer runt med automatvapen... Det är ett sjukt samhälle vi lever i.
{10015}: det är inte svart eller vitt. det är ofattbart jobbigt för brottsoffret och dom kan i många fall aldrig komma över det som händer, vad det nu är för brott dom utsätts för.
samtidigt har vi åtminstone i sverige inga domar som gäller för en hel livstid och när man har avtjänat sitt straff så har man sonat för det och då är det klart med det. kan man aldrig få sona för sina brott och återgå till verkligheten så kan vi lika gärna ha dödsstraff för alla brott så behöver vi inte betala skatt för mycket av rättsväsendet och kan lägga det på nåt annat
med det sagt är det fritt fram för arbetsgivare att tacka nej till personer med det bagaget och jag lastar ingen som gör det. man måste inte värva en bartosak om man tycker det är besvärligt med hans förflutna
sen kan man givetvis ha en diskussion ifall vissa brott faktiskt ska ha ett riktigt livstidsstraff eller inte men den frågan gör sig nog inte jättebra på ett hockeyforum där vi alla är rätt korkade:)
{10015}: Exakt. Vi vet ingenting. Precis därför ska vi gå efter det svenska rättsväsendet och inget annat. Livsfarlig utveckling när arbetsgivare m.m tar sig rätten att straffa enskilda människor.
{10015}: Tycker inte alls synd om förövaren. Däremot jag att man skall förhålla sig till samhällets straffskala, dvs det är samhällets ansvar att straffa förövare. Någon annan straffskala än den kan vi inte ha för då får vi problem med rättstillämpningen i samhället.
Men som jag skrivit tidigare en komplicerad fråga där man får väga olika faktorer mot varandra.
Tarasov: Tycker det är väldigt gubbig mentalitet angående det där här generellt. Ska man verkligen ha den mentaliteten, att det är synd om förövaren? När den där tjejen som han tog på kanske har ångest resten av livet för det som hände? Vi vet ju ingenting. Det är bara min åsikt.
KB: Att detta ens ska vara en diskussion. Är man iblandad i någon form av misshandel/våld/sexuellt våld/ och ljuger för klubben ens en enda gång bör man ha förbrukat sina chanser i en elitklubb. Vi har tyvärr haft alldeles för många liknande ärenden. Tyckte det var bra att vi skärpte reglerna efter det som Hanses gjorde.
Silly: Därför jag skrev anklagad. Blev dock en rättslig process i det första fallet. Oavsett, så är det ett mönster av att incidenter och beteenden över tid som gör det till en problematisk person att ta in i ett lag och organisation. Det måste väl de flesta kunna se?
Han har fått lämna tre organisationer i förtid på grund av saker vid sidan av isen.
Silly: Grovt överförenklat. Nu var det väl ändå så att han hade ljugit om en trafikolycka, vilket resulterade i att han inte dök upp på träningen och efterföljande match. Lägg till att han var varit anklagad för våld mot närstående åtminstone två gånger.
twitter.com › Limpanomark › status 2 apr. 2016 — Lider med Modo hockey. Grymt tråkigt!! Som ung var Modo mitt lag och än idag så finns det band dit @UOmark # snarttillbaka.
En intressant utveckling att följa framöver och vad detta tränarbyte innebär uppenbarligen.