Greenwolper: haha nu gäller inte regeln med avvaktande målbur??? Där borde Skellefteå åka ut å vi ha pp. Sjukt vissa matcher kan avgöras så men vissa gäller inte samma regeln. Kunde ju vara bra om samma regler gäller i alla matcher.
Bara en dryg minut kvar och vi har hittills överträffat de flestas förväntningar. När vi väl haft anfallsspel så har vi varit livsfarliga. Det är nästan så vi hade kunnat leda med ett mål till.
Nu har vi en otroligt spännande sistaperiod framför oss.
Det jag sagt, även om man måste läsa noga, är att lägga ut skall följas upp av ett medvetande från alla spelare vart pucken läggs ut och det är där fokus skall läggas.
Paniklägger man ut var som helst får vi inget uppföljande tryck och det ger oss inga favörer.
NuMo: Trenden! Vi orkar i 1:a perioden men eftersom vi alltid bara ska spela enkelt och skicka ut pucken så får vi aldrig äga utan mest bara jaga, vilket gör att vi tröttar ut oss fortare än motståndarna. Det är även dags att se konsekvenserna av att bara lägga sarg ut också.
Skellefteå vinner alla dueller hela tiden. När Modo får pucken tar med det så lugnt så lugnt så man hamnar under press och blir av med pucken. Helt sjukt vad många sengångare Modo har i laget.