{6870}: Det blev en förnedring tillslut, bra jobb av Karlin och Hinken. Samt grabbarna förstås. Sebbe är ett skämt med dessa utvisningar och powerplayenheten har aldrig sett så dålig ut sen vi kom till SHL.
Confusius: Timrå är ett bättre hockeylag sett över material och förväntningar. Dom har etablerat sig som ett shl lag vi är fortfarande kvar i nybörjar kostymen. Men det är då det gäller att ha fingertoppskänsla och pricka nyförvärven Och tyvärr ligger Hinken på stort minus på det kontot.
Ifjol var det ju dom allsvenska spelarna som var dom bärande. Lassi är en 5 stjärning målvakt men resten?.
Många blir förbannade när man skriver kolla på Timrå men dom gör mycket bra som klubb. År 2 så kryddade man laget rejält och har efter det bara vuxit i kostymen. Vi snålar i år igen det fungerar inte. Speciellt inte när alla andra lag ej gör om sina misstag från ifjol.
Brander: Det positiva med detta är att vi kan förbereda oss för kval i flera månader. Oskarshamn lyckades nästan klå HV trots ett undermåligt spelarmaterial. Möter vi tex Malmö finns ens stor chans att lyckas i det mentala spelet.
bengt88: Inte Woods, Aagard, True ,Olofsson, Rundblad, Jasek Ranta, heller. Jag tror ändå någonstan i bakgrunden att vi är så nedtränade just nu att vi laddar för SM-guldet borta i april -20205
bengt88: nä spökblek. Vart fan är hans bläckfiskarmar? Säger nåt. Han är ju inte en sämre spelare än förra året. Tror vi ska vänta med att såga spelare på individnivå, det är ju nåt med spelet. Eller i laget. Eller båda.
Smurfen: Ja, 5-0 mot Örebro blev inte någon väckarklocka så. Att tappa matchen mot Leksand blev ingen väckarklocka heller. Att inte göra mål på bortaplan inte blir någon väckarklocka så ser jag inte varför det här ska bli en väckarklocka heller.
MK har mycket att fundera på. Väldigt mycket. Vi är sist nu, där vi hör hemma.
Chamez: Varför ändrade Karlin "spelidé" efter något som ändå klassas som en succésäsong? Vi har noll offensiv och defensiven har aldrig sett såhär dålig ut någonsin.
Och där stängde jag av tvn.. nej Karlin har mycket att fundera på. Nu är inte en förlust borta mot Timrå så farligt. Men att vi blir återigen nollade är oerhört bekymmersamt måste jag säga. 13 skott mot mål hittills är klart underkänt. Jag börjar så smått bli orolig över utvecklingen i spelet. Jag kan inte nämna någon som gör rätt och är någotsånär bra. Kanske Ladue isf. Bedrövligt är bara förnamnet. Skönt att kunna säga att vi är rock bottom och att det bara går att titta uppåt nu. Vi kanske blir årets Rögle tillslut vem vet?😂
Randy Marsh: Jag brukar allt som oftast vara negativ. Men jag är ej sen att ge beröm heller. Men Gradins värvningar på shl nivå både i ifjol och i år är tyvärr under all kritik. Han gjorde det bra i allsvenskan men han har verkligen inte lyckats leverera i shl.
JonathanF: Ingen tvekan på att det blir kval. Vi har inte spelarmaterialet som krävs. Däremot kan vi säkert vinna kvalet för då är det så mycket mentalt.
Confusius: Vi har ingen defensiv och ingen offensiv. Vi har ingenting. Fattar genuint inte hur man ska fixa detta. Framförallt oroväckande att vi inte får in pucken.
Huring : Om Timrå kan du räkna med att Modoboken tycker att det var deras sämsta match nånsin. Om jag ska vara lite objektiv, så spelar vi bra försvarsspel och plockar ner Modo helt. Har Modo haft en farlig målchans på hela matchen?
Finns inga ursäkter efter 4 såna här matcher.