1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 390288 inlägg · 4145 ämnen

2939092 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Det roliga är ju att det är just den här “individuella skickligheten” som stjälper oss ikväll. Det går liksom inte att komma ifrån att många lag känns betydligt mer effektiva/beslutsamma än vad vi är, många gånger.

Första riktiga målchansen i matchen är när Larsson är helt sopren i slottet och lyckas skjuta rakt på målvakten, det är ett riktigt svagt avslut faktiskt. MC har ett friläge där han inte ens kommer till avslut. Fitz får heller inte till ett avslut när han har öppet mål (ok, det var mer oflyt).

Men man kan nog kräva mer av både Larsson och MC, faktiskt.

Det är klart det är svårt att vinna hockeymatcher när man slarvar bort tre så pass klara möjligheter.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Trilske: Vet inte om det kommer gynna Hallin att spela med J20. Han spelar redan lika mycket i HA som han skulle göra i J20, så det blir ju ingen utveckling öht att spela mot ännu sämre motstånd och med en ännu sämre huvudtränare samt medspelare. Logiken går inte ihop alls. Isf är det ju bättre att låna ut till Hockeyettan.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: Vi kan väl addera Omark i februari också så vi säkrar upp målskyttet 😎

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Trilske: Hallin skulle troligtvis må bra av att komma ner i J20 någon match o få tillbaka lite självförtroende m.m.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
{Hägglundsmaffian Går vi inte upp så känns det jävligt tungt. Tänker främst på lovande juniorer. Jag ska inte sticka under stolen att avancemanget i sig skulle både vara glädjande och trevligt.
Men tänk om vi inte går upp…vad händer med våra junisar då?
Fhc, Luleå mfl? Hemska tanke… v

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Trilske: Jag ser bara lösning för detta.

Spela på 6 backar
Rundblad, Bengtsson, Persson

Låna ut Bella och Norén till Övik

Spela Hallin mellan A laget och j20

Värva in 2 defensiv sheriffer och 1 skottvillig offensiv back



Flytta tillbaka Gästrin mellan Larsson och Andersson
Sätt Fitz mellan Olofsson och Kelleher
Swetlikoff mellan Topping och Hermansson
Falkenhäll med Mattson och Carlsson

Se till att Karlin börjar snusa igen!

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Jag ser tyvärr inte att Hallin haft speciellt positiv inverkan senaste tiden heller. Känns inte som att det blir lika mycket konstruktivt där som i början. Tänker förstås inte hänga honom för det, han är inte en spelare som ska vara ledande, men hans offensiva bidrag från bakplanen känns tämligen begränsat just nu.

Är ju tyvärr han som sätter VB i skiten, där blir det för överkonstruktivt. Blir ju även bortgjord av Eklind på det bortdömda där han väger för lätt.

Men det är ju lite det som är problemet med backsidan, ett av få utropstecken på backsidan är en spelare som vi vet kommer pendla i prestation, dvs inget att förlita sig på.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
modomille: Nja, förstår vad du menar. Men när vi "dominerar" gör vi sällan massa mål.
Det är inte bara slump.
Att vi är duktigt på åka runt utsida i anfallszon är väl bra men görs inga mål där.
Målen som räknas.

Men ja lägstanivå är bedrövlig, men med de spelare vi har vet jag inte om högsta är något att skryta över.

3 backskott på mål idag såg jag nån som skrev.
Imponerande svagt.
Antingen använder vi inte backarna för dom är odugliga eller för stt fw vill fixa det själv?

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Tuppen: länge kvar innan det ska avgöras, mycket som hinner hända innan dess...förmodligen både positivt och negativt! Alla behöver och kommer att steppa upp när drar ihop sig! MoDo har bästa ekonomin och kommer säkert att förstärka på en nivå som övriga inte klarar...klart att MoDo får hållas som favoriter!

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
modomille: Jag kan nog hålla med BB om att vi har en av tidernas bästa forwardsbesättningar i HA, men frågan är om inte den mediokra backsidan gör det svårt att hitta en högre lägstanivå vissa kvällar.

Tycker t.e.x. inte att Berglund gör en sådan dålig match ikväll. Vid två tillfällen satte han igång spelet så att vi kunde vända spelet snabbt, bland annat vid MC:s friläge.

Sådant skulle vi behöva se mer av.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Monno: Fast att vi aldrig är dominanta och det bara är individuella prestationer stämmer inte. Vi spelade en riktig bra match så sent som i fredags mot Kalmar. Problemet är att vi dippar alldeles för mycket i prestation blandat med individuella misstag på det. Lägstanivån måste upp för högstanivån finns där.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
MrLoven: Ni ser väldigt solida ut, nöter på. Jag tror dock inte att det heller räcker i finalserien utan ni kommer nog också att behöva steppa upp när hornen växer på alla gamla rävar. Som det ser ut just nu kan man inte räkna bort Kalmar, Karlskoga eller AIK heller. Det kommer att bli en väldigt spännande vår där Björklöven står som favoriter.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Chamez: dippar kommer säkert men i nuläget står vi inte och faller med första linan...dom är inte ens poängbäst! Första 46p, andra 50p, tredje 40p, fjärde 27p

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
KRB: Det där med att spelare blir bättre i andra lag tror jag de flesta supporters från alla lag känner.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
modomille: Ja det är ett jävla duttande i försvaret. När MoDo ska spela upp från egen zon så ska det spelas 4-5 passningar innan de lämnat egen zon. Men då står ju forwards still i mittzon på köpet. Nej det ser inte bra ut.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Hägglundsmaffian:

Din teori om Ruohomaa är lite oroande
Varför blir man duktigare och mera taggad att ge järnet när man lämnar MoDo?’

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Det som är mest skrämmande är ju att kavallen på ligan känns sämre än på länge... å ändå hänger modo liksom inte riktigt med...

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
KRB: Ja spelet vi har idag kommer inte att räcka, det tror jag iofs tränarna håller med om.

Man undrar om det så kallade försvarsspelet som innebär att backa hem och vara stillastående är enligt plan!? Det kommer aldrig att hålla i en finalserie utan kommer snarare generera mål i varje boxplay.

Jämför det med Karlskoga som ligger på och sätter fast pucken längst sargen och vips så har 2 minuter av vårt powerplay gått förlorat.

5 mot 5 är jag inte så orolig över, det spelet kommer dessutom att bli bättre. Men pp, bp, 4-4 är bedrövligt och hur det ska börja glänsa är en gåta.

Hinken antyder att budgeten i princip är använd vilket betyder att styrelsen måste öppna plånboken eller om sponsorer ställer upp. Ett annat alternativ är kanske att göra sig av med någon forward så vi har råd med nya backar!?

Sparkar man tränare nu under säsong så kommer vi ha ännu mindre pengar att röra oss med. Ingen vill heller nalla för mycket av kapitalet för då ligger man risigt till om man skulle gå upp till SHL där man behöver extra pengar.

Svårt att veta vad som är rätt väg för lyckas vi inte gå upp så får man se det som ett nederlag.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: tredje säsongen utan fungerande kedjor, hur är det möjligt? Det är en eller max två kedjor åt gången som fungerar hyfsat, och mest sällan är det den sk första kedjan som levererar.
Hur fan kan Ruohomaa gå från att se ut som div 1 till Crosby så fort han bytte lag?

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Robin Ztorken L: Kan bli final helt baserat på att konkurrensen är rätt klen.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Thors 22: Det är en repris på lockoutsäsongen. Vi kommer intala oss att stjärnorna vaknar till liv i slutspelet och att det blir andra bullar då, men det blir magplask.

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Gavelo: Han kan ta med sig Berglund, Måns, Rundblad och Hinken till ÖHF

Sv: BIK Karlskoga - MoDo Hockey 2025-11-19
Sigge: Flykt? ja tack!!!

2939092 · »