1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 544710 inlägg · 4155 ämnen

2953131 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly season
Willow: Gidlöf, Johansson och Koblar är redan bra SHL-spelare så det vore bara rimligt att de inte följer med ner i HA. Gissar att Johansson spelar i AHL nästa säsong oavsett.

Sv: Silly season
Peja: Det vore trivsamt om NHL-klubbarna istället för som Anaheim väljer att låta spelarna utvecklas i en vettigt takt.

Sv: Silly season
Frontschwein: för mig var återkomsten till HA verkligen eldprovet för Gradin. Hade hög tilltro till honom på HA- nivå. På nåt märkligt sätt känns det som han blivit sämre än när han började. Men det är väl inte klart med 3 år till? Eller?

För mig var halva grejen att ha en väloljad duo som tränare och sportchef som drog åt samma håll och hade god insyn i den andras syn på hockey osv osv osv. Utan hans radarpartner faller halva poängen. Sett till hans prestationer över senaste två säsongerna ser jag absolut noll anledning för honom att vara kvar.

Nu får vi se vad han vaskar fram, men värvningar under säsong är väl typ det han haft absolut sämst tracktecord i senaste säsongerna.

Sv: Silly season
Frontschwein: Ja, du är sjuk.
vi har 6 av 9 poäng mot Kalmar.

Sv: Silly season
Nucky: sen belönar vi en sportchef som katastrofalt misslyckats 3 säsonger i rad med tre år till. Nåt är sjukt.

Sv: Silly season
Peja: Klart Kalmar kan utmana om SHL-platsen. Två lag ska till final. Just nu är dom favoriter att nå dit

Sv: Silly season
Framnäs: Det kanske var kalkylerade chansningar att signa Vanderbeck och Jonsson med klausuler/löften om att de kunde lämna för större ligor? Klart att Kalmar inte kommer utmana om SHL-platsen men om de går till slutspel och utmanar om en semifinalplats så är det ju ändå en skitbra säsong för en så liten klubb.

HV letar nog andra forwardstyper, annars hade Diaco varit given dit känns det som.

Sv: Silly season
Silly: Om Leksand åker kommer bara typ Knuts vara kvar. Det kommer bli som när vi åkte första gången när bara Hedman och Ritchie stannade

Sv: Silly season
Gavelo: Vilken grej att Kalmar tappar två av deras topp 3-spelare under brinnande säsong. Vanderbeck och Jonsson plötsligt inte med i laget, men man kommer tryggt bli tvåa i tabellen ändå då Hinken mest skrikit ut tomma hot.

Skulle de nu göra sig av med Diaco också så måste det fan börja vända för dem dock. Att tappa just hela sin topp 3 borde vara för mycket oavsett klubb i fråga. Hoppas de blir överösta med bud på honom, han var trots allt framgångsrik i Nordamerika innan han behövde dra till Tranås.

Sv: Silly season
Silly: Gidlöf, Johansson och Koblar är nog lite som med Lucas Pettersson, NHL-klubbarna kommer vilja se de i AHL eller SHL istället för HA. De flesta andra du nämner lär få SHL-bud.

Sv: Silly season
Zource:
Nope.. Leksand har 8 st. importer.
Dom kommer dom garanterat inte kunna behålla

Sedan tror jag inte att namn som:
Marcus Gidlöf
Alexander Lundqvist
Anton Johansson
Kalle Östman
Olle Strandell
Oskar Lang
Lukas Vejdemo
Wiktor Nilsson
Kommer att stanna om dom åker ner
Dom kommer söka sig vidare till SHL eller spel i AHL eller Europa där dom kan få bättre betalt och inget lönestrul...

Lägg där till ingen fallskärm längre!

2953131 · »