1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 548337 inlägg · 4166 ämnen

2981964 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Apropå absolut ingenting så kan ju Ivar Stenberg köpa en triss. Den gången som det ovanligt nog började bli lite ovisst vem som går etta i draften så drar McKenna på sig en misstanke om grov misshandel och riskerar fängelse i 20 år, haha.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vikingmodo : Spelat jämt ned Troja och Vimmerby har vi inte lyckats med denna säsong, dom har varit 100 ggr bättre än oss rent spelmässigt.
Det är det som är tragiskt, sen kan det bara bli bättre nästa säsong

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Berg orolig att han ska peta Berglund i videon. Jag är orolig att han inte ska peta Berglund.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Man blir glad å se på inslaget !!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Modo ska upp i SHL. Punkt. Men även om vi skulle börja spela där i september återstår mycket problem eftersom det gamla till stor del fortfarande är kvar. Vi kommer aldrig få ihop det här laget första året i SHL utan får sikta på att släcka så många bränder som möjligt. Negativt kval kommer det bli med ca 93% sannolikhet. Och förmodligen åker vi ur igen.

Oavsett så måste en förändring i hela föreningen ske. En del folk kan såklart sitta kvar. Men jag står fast att Modo behöver göra det största omtaget i hela klubbens moderna historia. Om vi inte nöjer oss med att spela jämnt med Vimmerby och Troja

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Det spelar faktiskt ingen roll om laget är rätt byggt eller inte. Har man en okunnig tränare som inte utnyttjar spelarna så kan det mest välbyggda laget misslyckas fullständigt. Vi vet helt enkelt inte hur bra laget skulle varit med Karlin som höll i det mesta och en andretränare med individuell taktisk kompetens.

Kan liksom inte förstå fascinationen av en 16 årig tjej med autistiska drag som uppmanade människor att lyssna på forskare. Vem kan gå i taket över det?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NIF: Han menar såklart spelare med SHL kvalitet.
Dom du nämner, förutom Berg, är knappt allsvensk klass vilket visat sig innevarande säsong

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: vad menar du med att endast fåtal spelare som har kontrakt nästa säsong?!! Jag får det till följande som har kontrakt även nästa säsong:

August Berg
Sebbe
OP
Jeppe
Adam Werner
Edwin Olofsson
Berglund
Hallin
Emil Larsson
Bjerza
Carl Mattson

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Tycker jag nog han har. Eftersom vi i dagsläget har Gradin som SC får man utgå ifrån rådande läge.
Gradins "styrka" ligger inte i att göra en 360° till det bättre.
Att förvänta sig att MoDo går upp och med Gradin vid rodret får ihop ett lag som slipper kvala får man givetvis tro på. Personligen ser jag det som högst osannolikt.
Flesta lag som går upp och blir kvar har ofta en tydlig spelide och struktur. Tycker MoDo famlar en hel del för tillfället.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Ditt resonemang är att det är bättre att gå miste om 55 miljoner och värva ett helt nytt lag i Hockeyallsvenskan, än att gå upp till SHL och få 55 miljoner, behålla våra stortalanger och potentiellt locka till oss spelare som Victor Olofsson.

Att laget är felbyggt är fullkomligt irrelevant då enbart ett fåtal av spelarna har kontrakt nästa säsong, oavsett serie. För övrigt är det ju lättare att lösa kontrakt om vi går upp då vi har mycket mer pengar att röra oss med.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Grabben är en social begåvning iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: att säga att jag inte har NÅN poäng är ju dock fel, jag avslutade ju med o säga att laget är felbyggt. Vi skulle sluta 7a sa väl du?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Domsjö: Nej, han har ingen poäng. Vi har väldigt få spelare på kontrakt till nästa säsong så vi behöver bygga om från scratch oavsett. Titta vilket kaos som råder i SHL: Leksand, Timrå och Malmö är väldigt svaga ekonomiskt och frågan är om inte Linköping och Örebro lever på lånad tid också.

MoDo vinner absolut ingenting på att harva i HA. Det var ett idiotiskt resonemang redan när vi åkte ur; Byberg uttalande om att "Här ska grannens grabb spela" är förmodligen på min topp-3-lista över "most cringe" genom alla tider. Faktum är att det uttalandet nog hamnar mitt emellan Katy Perrys krokodiltårar i American Idol och Greta Thunbergs "HOW DARE YOU!?", med Friggebos "We shall overcome" som bubblare.

Without further ado... Här kommer Bad Brett's Cringe-topplista:
Uppladdat:

500x0-cringe.png


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Kommer in med bra energi!!! Känns lovande!!! LETS GO!!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
"Häng med på August Bergs första dag tillbaka i MoDo Hockey"

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Rockson: Berg lämnade för våra synder men återuppstod?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Zource: Vi tar dom jävlarna på fredag..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Böglöven verkar tyvärr ha vaknat till liv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Is kan väl vem som helst gå på. Tänk när han går på vatten!
Uppladdat:

500x0-img0550.jpeg


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Zource: KÄRPÄT!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NYBRO!!!

2981964 · »