1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 493513 inlägg · 4171 ämnen

2995828 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Blev förvånad över hur mycket bättre powerplay såg ut igår. Man flyttade pucken snabbare och framförallt såg det ut som att det fanns en tanke bakom varje spel. Jag undrar om man inte har tagit hjälp av någon utomstående för varför skulle det annars se så mycket bättre ut från en match till en annan? Freddan sa att man skulle fokusera på PP nästa vecka så jag i alla fall förväntade mig inte några förbättringar innan dess.

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Smurfen: OP gör nånting rätt förutom roliga videos
Uppladdat:

500x0-screenshot20260305153319facebook.jpg


Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Smurfen: Nej den hölls av den Store 51!

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Willow: jo men följer dom inte varandra väldigt mkt?

Kul med Noren!!!!

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Gavelo: Såg den också , kungligt !!😅😅


Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Smurfen: Härligt klipp Emil Assegård hade lagt ut på Instagram där han festar med gamla MoDo liraren Dick Axelsson, med varsin grogg i handen så jublar dom över MoDo segern igår !!!

Man log inombords när man såg klippet !!

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
bengt88: Var väl inte Dyngdikets Jesus som höll i bönen ???

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Willow: Freddan säger att det beror på att spelarna fick en känsla av allvar när han "satte ner foten" i pausen inför sista:

"Jag är framförallt nöjd med att de visar en otroligt bra karaktär idag, jag tycker inte att vi tävlade i de två första perioderna. Vi var rätt så långsamma i vårt spel. Forwards jobbade inte hem tillräckligt hårt, och vi fick inga bra spelvändningar framåt.

Vi mötte spel hela tiden och fick ingen energi eller fart i spelet. Vi kunde inte utnyttja vår forecheck heller, som är rätt så bra ibland. Det var skillnaden i tredje perioden, att vi åkte skridskor och spelvändningar kom på ett annat sätt.

Jag tyckte inte att vi gjorde det vi kommit överens om. Jag fick höja rösten lite grann då. Jag försökte vara rätt så tydlig, att vi måste hitta det vi pratade om innan matchen med bra struktur och att ta med bra saker in i slutspelet."

Intressant att det går att få spelarna att vilja köra för det, om man trycker på rätt knapp. Måste vara frustrerande som tränare dock? Veta att de kan bättre och till slut behöva konfrontera dem om det.

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Finns det någon chans att vi får se lill-Susse mot Almtuna imorgon? J20 klart för slutspel redan men de kanske vill maxa sina chanser att avancera i tabellen samtidigt.

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Heyerdal: Jag har nyss avverkat min första bön för dagen

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Gavelo: Man verkar kunna spela Kelleher när man ska försvara en ledning också, så jag är i sig inte förvånad. Jag anser att man coachar extremt lite och skulle verkligen önska att man var mer aktiv.

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
Willow: Kanske en liten kombination av att Oskarshamn bevakade resultatet en aning och som gav oss mer utrymme att anfalla, Jag tycker tex att Oskars presspel i 3e var rätt svagt vilket gav oss helt andra öppningar att komma med fart genom mittzonen, något vi i princip inte lyckades med under period 1 och 2.


En märklig coachning jag lade märke till, När vi skulle försvara ledningen med 1,30 kvar så spelar man Berglund, våran tveklöst sämst defensiva back, hur kan man göra så?

Övrigt överraskade Norén offensivt som du säger, även OP tog för sig och har insett att dom måste leverera offensivt också även om det resulterade i hans blunder passning på offensiv blå när han lekte McDavid.

Sv: Modo Hockey vs IK Oskarshamn 2026-03-04
grimiss: Jag tycker att skillnaden igår var inte bara inställningen i tredje, utan att man höll ihop som lag mycket bättre. backarna var helt enkelt mer involverade, vilket gjorde att man fick bättre tryck och skapade - äntligen - målchanser.
Förvånande nog tycker jag att Norén var den som framförallt imponerade.

2995828 · »