Icetheman: Bra resonemang och bra grund men Fitz kommer dock att spela i AIK. Nyckeln är ju att bygga med rätt grund och ha tålamodet och drivet att göra förbättringar löpande under två eller tre år. Om Modos ledare (från styrelse, vd, sc och tränare) kan hålla ett sådant arbete under armarna och säkerställa att nivån på allt man gör hela tiden är i linje med kravbilden så kommer man att spela ihop ett lag som går upp. Modo är en förening med kapacitet att jobba så och om det målet inte nås så faller det på intern inkompetens, inte på att uppgiften var för svår. Elitidrott är både enkel och komplex samtidigt och man kan se det som en kedja där alla länkar måste hålla ihop när trycket ökar. Den som håller för störst tryck över tid vinner.
Framnäs: dedär laget kommer aldrig kosta 22 miljoner vilket ryktas vara modos budget, jag tror snarare typ såhär och utifrån AIKs förmodade storsatsning måste hinken få till något liknande om SHL platsen ens ska vara realtistisk:
Målvakter: Hellsten - Werner Backar: 1:a Bernhardt(snälla) - X 2:a X - Berg 3:a Wahlström - Berglund 7:a Hallin/Knights Forwards: 1:a X - X/Fitz - Hermansson 2:a Linus A/X - X/Sundström - X/Kelleher 3:a X/Måns - Caderoth - Emil Larsson 4:a Ohlsson - EJK/Berjsa - OP
SpecterV2: Jag tror att det funkar. MoDo har gjort det förr och Löven gör det nu. Timrå likaså. tvåårskontrakt med option på ytterligare ett år. Jag tror mycket på att knyta sig närmare Skellefteå, Luleå och Brynäs och värva norrlänningar som bas som inte riktigt nått helt till SHL. Sen borde vi dragga guldkorn från västkusten. Just nu är ju alla elitföreningar (utom MoDo) i norrland uppe i SHL vilket sett till upptagningsområdet är hyfsat ansträngt. Men Kelleher eller Fitz under ett år är inget man ska bygga runt. De ska bara in för att vara det där extra.
M Horava: frågan är hur man ska lyckas bygga långsiktigt då kontrakten i HA är luft värda. Lyckas man få fram bra spelare sticker dom till SHL säsongen efter.
Thors 22: Håller med Jeppe. Till och med årets intro är ju snett ute. Snacka om att pumpa upp fel typ av kravbild. Vem har inte följt Västerås alldeles för höga svansföring i typ 20 år, eller Djurgården och Oskarshamn när de åkte ur. Karlin sa ju detta också (att det kommer att ta tid att spela ihop laget) Jag tror att det är viktigt när man värvar att de man värvar fattar att det kan ta mer än ett år. Önskvärt är ju att om man inte går upp år ett så ska man bara justera med några spelare in och ut. Typ året när MoDo gick upp eller Löven i år. Nu är känslan att vi vaskat ett år och måste börja typ från scratch.. ..och jag pallar inte att höra mantrat: "Nu ska vi ta revanch och gå upp nästa år" Jag vill höra: "Vi ska skapa en kultur med höga krav och spela ihop ett lag som hela tiden blir bättre och som har chans att vinna varje år." Det tycker jag höra från Hinken så jag är lugn med Hinken i nuläget. Enda problemet just nu är att Hinken inte presenterat en tränarstab så det måste han fixa pronto. Sen kan han få värva (med stöd från den nya tränarstaben)
Thors 22: Har läst artikeln nu. Jag kan köpa en del av Olofsson resonemang om att det inte är bra med en stressad ledning. (Såklart). Men som elitspelare måste man klara av att leverera under press. Tänk om Pudas eller Erik Gustafson hade skyllt på att pressen var för stor och därför åkte ut i SM-semi. Folk hade skrattat åt dem. Men I Modo är det synd om allt och alla.
Som sagt, inte konstigt att det går åt h-vete för Modo. Finns ingen vinnarkultur men framför allt finns det ingen strategi för att nå upp till förväntningarna. Förväntningar som är helt rimliga att ha.
Men bra att saker kommer till ytan och att kanske fler spelare kliver fram och drar bladet från mun. För att få till förändring så måste det röras om mer, så enkelt är det.
Thors 22: klarar man inte av pressen som finns i att spela i en "större" klubb kanske man ska överväga i att spela i typ Östersund/Almtuna/Vimmerby istället. Mjukglasspsyken
Har vi haft ett helt lag med nepobabys som gnäller så fort det ställs lite krav på prestation? Inte undra på att vi spelar i HA när spelarna verkar vara så lättkränkta
Vikingmodo : I ÖA: " – Men det har varit en stress som kommer uppifrån där tränare och ”Hinken” (sportchefen Henrik Gradin) påverkas. Det började redan i augusti då det sades att vi måste vinna grundserien för annars går man inte upp, om man tittar historiskt sett.
Jesper Olofsson är också så rutinerad att han har lite att jämföra med.
– Det har varit jävulskt många måsten och eftersom jag spelat i många olika lag märker man ganska snart när det är harmoni och lugn från högsta hönsen och neröver så speglar det av sig.
– Det sades en hel del innan vi visste vad vi skulle få ihop för trupp. Det är klart att det märkts av. Alla förväntningar har legat på oss, att vi skulle vinna och gå rent och det har speglat av sig på gruppen vilket inneburit ojämna prestationer.
Nu hoppas Jesper Olofsson att Modo jobbar långsiktigt och får in kontinuitet och stabilitet.
– Nu känns det som om Modo måste börja om igen och hitta den stabilitet man hade för några år sedan. Det har varit lite allt eller inget som gäller.
– Oavsett hur det sett ut ska det bara göras (att gå upp) och det är det vi inte fått ihop."
Randy Marsh: No shit att han kommer hem för 350k. Det hade vilken spelare som helst gjort. Luktar Jeppe O över den värvningen lång väg, kommer hem till en liga med 70% lador numera och med hans karaktär får säkert svårt att tagga till.
SpecterV2: Vad klubbarna än säger om att externa finansiärer ser till att betala ut lönen, så brukar det i verkligheten ändå bli så att man tar en billigare lösning någon annanstans i laget för att kunna ta in stjärnan.
Tror AIK känt att laget varit för jämnt, och lär gå all-in på att få seriens bästa leading line nu. Men desto trubbigare där bakom.
Och där blev Kovacs klar för AIK... Dom kommer satsa rejält nu.
"Nu kan Expressen avslöja att parterna är muntligt överens om ett långtidsavtal värt runt 350 000 kronor i månaden. Värvningen möjliggörs av externa finansiärer, som kliver in och tar stora delar av lönen."
Bad_Brett: Bygget inför nästa säsong är sekundärt just nu. Försöker analysera, smälta eller ta in Jespers uttalande. Vilken motorsågning, käftsmäll eller vad vi nu ska kalla det. Det var väl det som vi anade att det är ngt fundamentalt fel i föreningen. Varför brandskattas damlaget? Ingen rök utan eld. Sen kan vi diskutera Jespers kroppsspråk under säsongen, det har ju inte lyst ngn gloria runt honom. Gå tillbaka till ruta ett, gör om gör rätt, städa undan all jävla skit, ta bort alla som inte vill vara här. Se till att få in rätt människor på rätt plats, för en gångs skull. Börja med Hinken
erjo: Intressant. Jag har utgått från att man tagit in Caderoth som städgumma till Elton, när man känt att Topping och Fitz inte klarade av den mer ansvarstyngda biten. Rädda upp när det blir lite fel för grabben.
Annars känns han som en överflödig värvning faktiskt, där vi lika gärna kunnat köra på med Mattsson typ. Men du kanske har rätt i att han konkurrerar med honom och Bjerselius om speltid längre ner.
Vikingmodo : Alltså, jag utgår mest från nuvarande sits.
Saker och ting ändras om vi inte vill förlänga med Bengtsson och snart tackar av honom, eller om vi skulle komma på en låne-lösning med Hallin istället för att satsa hemvävt redan nu.
Beror lite på vad som händer, helt enkelt. I den där uppställningen är premissen att vi behåller båda.
Framnäs: Det där ser fruktansvärt tunnt ut om vi inte lyckas med spetsförvärv. Almtuna hade bättre backbesättning än oss ifjol, otroligt illa.
Får en känsla att vi kommer bygga långsiktigt och har en plan att gå upp över tid säg en 3 års period. Tror vi får vara glada att tillhöra topp 6 nästa år.
Nu är det bara två till jag vill att man löser snarast, Berglund och Linus A, så vi kan ta in lite hungrigare spelare med tanke på deras löneposter. Andersson tror jag drar till Finland..
Vikingmodo : Jag tror Måns är en spelare som blir frustrerad när stämningen inte är på topp. Känslan är att några av de äldre har tagit väldigt mycket plats.
Han jämför med just Skellefteå antar jag, en trygg ledning litar på vad man gör även om det bitvis går emot.