1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 505606 inlägg · 4189 ämnen

3033436 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
gso321: För att svara på frågan så är det generellt svårt att jämföra dem just med tanke på att Elton är ett år yngre och framförallt är de olika spelartyper. Milton är mer av en centerdosa som alltid ger 100% i närkamper och den som står framför nyllet på målvakten i PP. Han har inte riktigt samma edge som Elton. Om guldgallret hade stått mellan Elton och Milton i år hade jag tyckt Milton eftersom han varit den pålitligare av dem två.

Sv: Silly Season
modomille: Tror inte Timrå är där och hugger.

Men skickas han till SHL ligger väl förmodligen er grannstad nära till hands. Ödmjuk inför att Timrå kommer få en tuff säsong utan Dahlén, så vill inte se bottenkonkurrenter landa allt för bra spelare.

Sv: Silly Season
gso321: Du kan sluta drömma han kommer aldrig representera eran pissklubb.

Sv: Silly Season
Vargen: Nu vet jag att Elton nyss förlängt, men hur står sig han jämfört med Gästrin?

Tyder på bra karaktär att inte vilja stressa till en bättre liga och hellre ha en stor roll i moderklubben, men av det jag såg med Modo tyckte jag att Elton var mer spännande än Gästrin. Kanske lite färgad av att Elton är ett år yngre.

Sv: Silly Season
Vargen: Inte speciellt konstigt att allt gick åt helvete när vi böt ut såna här gubbar mot Rundblads och Olofssons.

Sv: Silly Season
Jag tycker vi höjer våra glas och skålar åt Erik Jinesö Karlsson. Vilken gubbe. Vilket föredöme. Fan det är nästan så att man kan fälla en tår, välkommen tillbaka!

Sv: Silly Season
SpecterV2: Det känns som att vi automatiskt återfår lite av den identiteten vi hade från avancemanget. De senaste 3 säsongerna har bara andats legoknekt. Med facit i hand borde vi alltid behållt EJK, kan OP få göra det finns mycket att argumentera för att han också borde fått det.

Sv: Silly Season
gso321: Han håller i SHL. En riktigt bra karaktär och hårt jobbande center som inte har några större hål i sitt spel.

Sv: Silly Season
JoJo2613: Hörde ett rykte att Gästrin bjuds ut till SHL. Håller han för SHL redan nu? Tycker han var ganska anonym i erat slutspel, men gjorde ju en desto bättre grundserie.

Sv: Silly Season
Vargen: Om det stämmer har han i princip gått till hinken och sagt jag skiter i pengarna bara jag får spela här. Vilken gubbe EJK.

Sv: Silly Season
Vargen: riktigt prisvärd. Förstår inte att vissa gnäller över EJK. Kul med en från västkusten som gått och fått hjärta för världens finaste klubb!

Hoppas han blir en av kaptenerna

Sv: Silly Season
Haakana32: Inte sett om det tagits upp redan men en lön på 40k för EJK är mer än prisvärt och säger en del om den karaktären med tanke på att han har barn och hus att försörja. Den värvningen känns generellt oerhört betryggande.

Sv: Silly Season
modomille: Jo, jag försökte vara lite lustig/bitter.

Sv: Silly Season
Haakana32: Han fick dock chanser men sköt sämre än min farmor. Vilket som sagt är mycket konstigt.

Sv: Silly Season
modomille: Inte lätt att göra mål på direktskott i PP när MoDos spelidé var att bara Kelleher, Fitzgerald eller Olofsson fick skjuta.

Sv: Silly Season
Haakana32: Som jag varit inne på tror jag att det nästan är garanti på att Elton gör mer än det men jag tänker lite på Andersson. Hans säsong var kanske den mest uppseendeväckande. Han gjorde alltså mindre poäng än när han var i Vita Hästen och då var han inte gammal. Han hade också ett sämre poängsnitt än vad han hade i Finland dom två sista åren, säga vad man vill om Liiga men den står sig fortfarande starkare än HA. Mycket konstigt. Och jag tror vi alla blev förundrade över hur jävla konstig han såg ut, ibland hanterade han pucken som om det vore en handgranat och ibland gjorde han snygga dragningar och passningar. En annan jag kom att tänka på, gjorde han ens ett mål på direktskott? I Hästen pangade han in mål i PP och jag har sett honom göra det i Liiga med. Seriöst vad fan var det med honom förra säsongen? Helt omöjligt att han blev en mycket sämre spelare på bara några månader. Där MÅSTE det finnas ett stort sparkapital.

Sv: Silly Season
pdy: Saknar spets just nu håller jag med om men jag ser också en framtid där MoDo har tre nya forwards, plus Larsson, Hermansson och Andersson som alla kan göra runt 15+15 eller bättre. Plus EJK som kan vara 10+20, och vad Milan kan tänkas hitta på.

Skulle Milan slå igenom, vill inte lägga för hög press på honom, men lek med denna tanke, att han gör en Milton Gästrin:

X-X-X
Larsson-Sundström-Hermansson
EJK-Caderoth-Andersson
Ohlsson-Bjerselius-Mattsson/Pettersson

Inte alla lag som kan ha två st 30p-killar i tredjekedjan.

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Det är lixom grunder, Sånt måste sitta. sen tror jag nog alla som åkt ur tappar eller har tappat grundliggande saker. Kanske kan va bra med ejk även fast jag är lite skeptisk men han minns ju sitt modo och har med sig en gammalny känsla. sen tycker jag nog att vi ser lite uddlösa ut. men det är enklare att hitta offensiv spets än deffensiv grund under en säsong. Så om vi skulle ta oss helavägen den säsong som nu kommer misstänker jag att frågan inte kommer vara vilka backar vi ska ta in efter jul utan mer, när kommer mcDavid

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Min poäng har varit att Karlin släppte oerhört mycket till Sundell som fick helt fria händer att hålla i alla träningar. Karlin har aldrig varit någon hård kravställare, utan har mer verkade genom förtroende.

Som jag skrivit tidigare är de två som ställt hårdaste kraven I HA varit AJ I Södertälje och Peter Andersson i Västerås. Stenhård kravställan är ALDRIG en garanti till framgång utan det är mer komplicerat än så.

Ska jag svara så kommer jag bli besviken om vi åker i kvarten den här säsongen. Dock är det mest provocerande med att åka I semi hur vi gjorde det. Hur djävla dåligt vi spelade, mer än att vi åkte i semi

Sv: Silly Season
pdy: Ja absolut jag tror som du att Hinken är medveten om problemet och vill hitta tillbaks till hur det var de två första åren. Därav att han plockar tillbaks Berg, EJK osv. Det tar dock inte ifrån att det är bedrövligt att ens släppa en så fundamental grej som inställning och kravställan och hårt jobb i varje byte i en så extremt svår och tuff liga som SHL. Jag menar det borde man sett komma. Sen blev man ännu mer förlsappad av bara farten nu i HA.

Sv: Silly Season
Willow: Men herregud Hinken ville inte sparka Karlin för det första. Det är väl klarlagt vid det här laget att det inte var hans beslut. Hade Hinken fått bestämma hade Karlin förmodligen vart tränare idag. Och Karlberg hade vart långt ifrån Modo.

Så sanning med modifikation att han har agerat. Sen köper jag din poäng att vi får vänta och se utfallet med den nye tränaren

Sv: Silly Season
Vikingmodo : jag vill börja med att säga att jag tycker han kan göra ett bättre jobb faktiskt, men vemfan är jag?
Till Hinkens försvar i det här ransomanget, om man kollar på gruppen dem 2-3 första åren och dem 2 sista så kan det varit något man redan jobbat med som ansågs som en självklarhet, men att det exempelvis inte arbetats med, sen när folk byts ut och det varit för stor rullians i gruppen kan det som en gång varit en självklarhet vara helt frånvarande. han kanske har gått tillbaka mentalt och kännt att den puzzelbiten är försvunnen och MÅSTE tillbaka. inte så konstigt att man isf vill trycka på det. Personligen tror jag inte det är det som va skillnaden på när vi åkte upp och förra säsongen. jag upplever att man hade en stor tro på systemet det året. låg man under med 1 eller 2 mål i 3e trodde man ända att det skulle gå så alla bara petade på, på samma sätt hela matchen och de löste sig ofta! det som va jobbigt de året va att man försökte döda matcher med 1 måls ledning när de va 40 min kvar typ.. intressant ämne!

Sv: Silly Season
Willow: Men vill Hinken öka kravställningen så är det bästa sättet att byta HC. Jo, men vi har bytt HC... Vad mer kan han egentligen göra då HC i praktiken styr över spelarna?

Jag skrev nyligen att det är upp till bevis. Hinken har bytt tränare till en som han uppenbarligen tror kommer ställa tydligare krav, så varför krisitera honom för att inte agera? Okunnighet?

Sedan fattar jag till skillnad från många andra att det inte är så enkelt. Löven åkte i kvarten två år på raken innan den här säsongen. Så dåliga var inte ens vi trots att vi spelade som en påse nötter.
Faktum är att de åkte i semi året innan dess...

Sv: Silly Season
Willow: Hade vart intressant att veta hur länge en som dig kommer stå bakom Hinken? I grunden uppskattar jag folk som är positiva och vill väl så jag klankar egentligen inte ner på dig.

Men säg, en till säsong där vi åker ut i kvarten/semi skulle ditt förtroende vara likadant i maj 2027? Och 2028? Osv.

Sv: Silly Season
Vikingmodo : Relevant att jämföra med det mest kommundopade laget I hela Sverige?

Det du skriver har vi läst typ tusen gånger hittills

3033436 · »