1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 506101 inlägg · 4189 ämnen

3034645 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Silly Season
Bad_Brett: Ja, eller det mest uppenbara är spelsystemet och tränarstaben.

Sv: Silly Season
Willow: Jag instämmer. Det tyder på att problemet snarare beror på sammansättningen. Undrar vem som ansvarar för den...

Sv: Silly Season
Costanza: Fast om de flesta spelare vi rekryterar underpresterar så är det rätt irrelevant vilka vi värvar eller behåller.

Sv: Silly Season
Willow: MC är en flopp. Köp nytt. Kanske utvärdera mupparna som kommer in nu, Hinken. Tvekar om han ens ser tvivelaktig karaktär även om vi ger honom en stjärnkikare att spana in Sweatty på 1 m avstånd.

Sv: Silly Season
Moa Wernblom tillbaka i MoDo, kanske brodern dyker upp också?

Sv: Silly Season
Trilske: Jag tror man gillar MCs kravställning. Ingen är väl mer kritisk och tydlig gällande prestation. Problemet är att vi behöver spelare som driver spelet och det är inte MC. Hade inte Emil Larsson varit kvar så hade chansen för MC ökat. Nu är det ren spets vi behöver och inte den typen av spelare MC är.

Sv: Silly Season
Willow:

Min poäng var nog mest vad det signalerade i stunden, dvs den där självömkan som jag inte tycker är anständig spelare som ska representera MoDo, och hans sätt att flytta fokus från den egna prestationen.

Du har ju trots allt accepterat rollen från början.

Samtidigt får man ge honom att han nog inte ute efter att maximera lönen, men vill man ha upp kravbilden så tycker jag det blir lite motsägelsefullt att kritisera hinkens hantering kring MC.

Enbart positivt att Hinken i någon mån verkar landa i samma slutsats, alltså att MC inte riktigt är rätt typ av karaktär för den nivå/kravbild man vill ha i klubben. Hade man valt att slänga fram ett nytt kontrakt hade mycket av snacket om ett omtag riskerat att mest bli just snack. Att han dessutom verkar tacka nej trots rimliga/lågt löneanspråk sänder enligt mig ändå rätt tydliga signaler om vad som gäller framöver.

3034645 · »