1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507473 inlägg · 4189 ämnen
« · 476117 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: GodJul-tråden

Någon skruv fick jag inte i paket. Tror jag. Dock denna:


Sv: Niopoängsvecka
Frisco:
 
Gonatt. Hoppas du får en trevlig resa till Luleå.

Sv: Niopoängsvecka
Poffa: >>>Försök erkänna att du famlar i mörkret

Jag skrev vad jag tyckte med Niopoängsvecka. Du skrev ett snabbt svar som var emot min åsikt (ingen är förvånad).

Jag tycker fortfarande att Niopoängsveckan ska innehålla matcher i samma vecka någon gång från måndag till söndag. Jag tycker att du gjorde rätt förut som skrev och startade en Niopoängsveckatråd fast matcherna var från tisdag till lördag.

Dags att sova nu. Ha en fortsatt trevlig kväll (som jag hoppas du har).

Sv: Niopoängsvecka
Frisco:
 
Han använder sig inte av vecka då tisdag till tisdag är åtta dygn. En vecka är sju dygn. Jag använder mig av vecka då det var tre matcher från och med tisdag till och med måndag. Eller måste det vara tre matcher, på exakt sju dagar, med början på en måndag och med sista matchen på en söndag?
 
Försök erkänna att du famlar i mörkret för att hitta ett sätt att få det hela till din fördel.

Sv: Niopoängsvecka
Poffa: Ser att Paddan använder sig av 12 poäng från tisdag till tisdag vid ett tillfälle. Han använder alltså inte ordet vecka när det sträcker sig över ett veckonummerskifte.
När du startade tråden var det match hemma mot Malmö på tisdagen, borta mot LHC på torsdagen och sen avslutades niopoängsveckan hemma mot Brynäs på lördagen. 5 dagar.

Sv: Niopoängsvecka
Frisco: Det hela är mycket enkelt. En vecka=nio poäng. En vecka kan vara ytterst flexibel.

Sv: Niopoängsvecka
Frisco:
 
Oj, var det tre matcher i samma vecka? Var det inte tre matcher på sju dagar också, dvs en vecka, oavsett om den började med måndag eller ej? Kan det vara så att jag är konsekvent trots dina försök att påstå annat? Mysteriet tätnar...

Sv: Niopoängsvecka
Poffa: Paddan var ju till och med på Salles linje och ville införa 6-dagarsvecka eftersom det var en gråzon mellan söndag och tisdag. Den tråd du startade i september förra året med ett ? efter ordet Niopoängsvecka var 3 matcher i samma vecka. Du brukar väl vara konsekvent.

Sv: Niopoängsvecka
Frisco:
 
Vem har bestämt de reglerna? Mig veterligt så har det inte sagts eller ens antytts något om att det måste vara en vecka som börjar på en måndag.
 
Jag häpnar över att sådana regler inte basunerats ut, och jag häpnar över att man försöker åkalla sådana regler då andra personer har en avvikande åsikt.

Sv: Niopoängsvecka
Tillägg:
 
Varför hade man veckor som sträckte sig från söndag till lördag? Jo, det kom från den kristna tron och Bibeln.

Sv: Niopoängsvecka
Poffa: Förstår att det är jobbigt att behöva läsa igenom gamla Genévekonventioner för att veta om man tex. får dricka vatten en tisdag förmiddag el. liknande. Sånt häpnar jag över. Jag som trodde att oskrivna niopoängsveckeregler var till för att följas.

Sv: Niopoängsvecka
Frisco:
 
Ja, du häpnar lätt du. Slaget om när veckan börjar baseras på kalenderreformen som kom 1973. Fram tills dess så började veckorna med söndagar, men man bestämde sig då för att rätta sig efter övriga världen.
 
Enda anledningen till att man bytte var för att få numrerade veckor i enlighet med en ISO-standard som bestämts i Genéve.
 
Men jag håller med Paddan, en vecka är sju dagar, oavsett när den börjar.

Sv: Niopoängsvecka
Paddan och Poffa: Man häpnar. www.vecka.nu

Sv: Niopoängsvecka
Frisco: Äh, sånt paragrafrytteri tycker jag bara är jobbigt. Nöjer mig med att konstatera att en vecka brukar vara sju dagar i följd.

Sv: Niopoängsvecka
Frisco:
 
Ja, veckorna börjar ju egentligen med söndagar, så jag tycker det är helt okej.

Sv: Niopoängsvecka
Paddan och Poffa: Jag tycker att en niopoängsvecka ska innehålla 3 matcher under samma veckonummer.

Sv: Niopoängsvecka
Paddan:
 
Banne mig, jag tror du har löst gåtan Martin Wilde.

Sv: Niopoängsvecka
knaskamilla: Nä, nu är det dags att syna kudden lite noggrannare och börja förbereda morgondagen.
 
 

Sv: Niopoängsvecka
Paddan:
 
Motorhaverierna brukar vi ta på hemvägen.

Sv: Niopoängsvecka
knaskamilla: Eller så kanske det är så att ni har fler stopp efter vägen. Vår buss är, vad jag förstod, fullsatt redan från Övik. Fast ni måste väl också tillåta lite tid för eventuella motorhaverier eller liknande

Sv: Niopoängsvecka
Paddan:
 
Jaså, vi har en kvart mer på oss att ta oss dit, med andra ord. Men det är klart, det kanske är den kvart vår busschaufför ska stannas av polisen och få fortkörningsböter på...

Sv: Niopoängsvecka

Eftersom Poffa var för feg för att plocka fram denna tråd så får väl jag lov att göra det. Imorgon, ungefär vid 09.45 avgår GoSportTravels buss med destination Luleå. Det innebär således en början på ytterligare en fenomenal niopoängsvecka, som givetvis avslutas på bästa sätt, genom en seger i lammet i fårskinnspäls gryta (Sydkraft Arena) och givetvis kommer undertecknad att vara på plats även där.


Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: Såg att sundsvall var på 19:e plats. Men vart är Timrå? De har ju världens bäst inköpta hockeylag. De borde väl leda hela listan.

Sv: GodJul-tråden
Poffa: Prosit!

Sv: GodJul-tråden
Frisco:
 
Det var en korrekt iakttagelse. Synd att ens far har garaget proppfullt med andra saker än utrymme att ställa en bil på.

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla:
 
PEBKAC.

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: Du skulle behöva ha din bil inomhus ett dugn eller två.

Sv: GodJul-tråden
Poffa:
 
Vad grundar du det på? Nu är bildskärmsdrivrutinerna installerade, men jag kan ju inte starta om datorn medan jag laddar hem SP2...

Sv: GodJul-tråden
Frisco:
 
Jotack, snöigt och vinterligt är det. Jag får inte upp bakluckan på min bil, vilket var intressant när jag skulle packa den inför hemfärden tidigare. För övrigt får jag inte upp ena bakdörren heller, plus att ett fönster hade frusit fast medan det var några mm öppet (av okänd anledning). När jag sedan skulle parkera bilen på min parkeringsplats var där väldigt mycket snö, men sådana hinder är ju till för att övervinnas. Tur också att man hade tändare i handskfacket, så man fick upp luckan till motorvärmaruttaget.
 
Nog tycker jag att storleken har betydelse, nog...

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla:
 
Oj, då kanske det behövs två omformateringar.

Sv: GodJul-tråden
Poffa:
 
Vad grundar du det på? Jag är bara hemma tre dagar till innan nyår...

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: Nygatankänsla. Måste vara snöigt och vinterligt med andra ord. Storleken har väl ingen betydelse?

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla:
 
Den där datorn kommer behöva en omformatering innan nyår, det hör ju jag.

Sv: GodJul-tråden
Poffa:
 
Det är ju det jag gör! ;)

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla:
 
Meeen, gör flera saker samtidigt.

Sv: GodJul-tråden
Poffa:
 
Jo, jag jobbar på det. Jag har dock prioriterat annat före, typ Norton och Win SP2 och sådär.

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla:
 
Seså, installera drivrutinerna nu så att du ser mer än 7 tum eller vad det nu är på Nygatan.

Sv: GodJul-tråden
Frisco:
 
Välkommen hem. Från Vintergatan kan rapporteras att bilden på min skärm har Nygatankänsla för tillfället.

Sv: Dan Hinote klar för MODO!

Jag svarar mig själv, i inför matchen kan man läsa att han är spelklar till bortamatchen den 4:e januari. Då möter man också Luleå.


Sv: Dan Hinote klar för MODO!

Är det någon som vet när karln ansluter till truppen?


Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: >>>PS. Var är alla? Jag är uttråkad.

Här är jag.

Sv: GodJul-tråden
Paddan:
 
Nä, den tappade hon redan innan hon var till Malmö/Danmark.

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: En skruv?

Sv: GodJul-tråden
Äh, vad tråkigt här är. Här får ni ett julrim, så kan ni få gissa vad det var i paketet:

"Fra Danmark får du lidt till maven
noget til hovedet er der også i gaven
ryst på hovedet - lyt til lyden
som minder dig om din tur til syden"

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: Tja, ibland kan kvällen ta fort slut, som den gången när jag efter en knapp timme gick All-In mot en kompis som bluffar 99 gånger av 100, det där var tyvärr den gången han hade bra kort.
Andra gånger kan det ta nästan 8 timmar innan någon av oss vunnit av de andra alla pengar. Fast eftersom det brukar handla om enkronas poker så blir förlusterna inte alltför häftiga.

Sv: GodJul-tråden
Paddan:
 
Det kan jag tänka mig, men det är ändå roligare att vinna en massa småtomtar än att förlora Monopolpengar. Förresten så är jag urkass i alla sorters poker, typ.
 
Lite oväntat var det min mor som utmanade min (i spelet kunnige) bror när vi andra hade spelat bort våra pengar. Detta genom djärvt satsande som vi trodde berodde på okunskap, men det vette fan om hon inte satt inne med lite kunskap ändå...

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: Äh, det är ju mycket roligare att vinna riktiga pengar av sina kompisar när man spelar Texas Hold´Em än att vinna/förlora Monopolpengar.

Sv: GodJul-tråden
Paddan:
 
Karaoke, säger du. Själv förlorade jag en massa Monopolpengar när jag försökte lära mig Texas Hold 'em. Fast först vann jag en massa småtomtar i samma spel. Det var roligare när jag vann.

Sv: GodJul-tråden
knaskamilla: Hmm, kan det måhända vara så att de sitter och leker med de julklappar som de fick igår och/eller laddar upp för morgondagens match mot LHF? Själv hamnade jag igår, på något obegripligt sätt, ståendes framför teven hemma hos brorsdöttrarna skrålandes karaokelåtar.
 
Eftersom det lät som att det varken blir PPV eller webradiosändning från Coop så kanske det var tur att man beslutade sig för att följa med bussresan upp till Luleå.

Sv: GodJul-tråden
Såg att AB:s artikel om Sveriges bästa idrottskommun hamnade i den här tråden ifjol, så jag tänkte att jag kan väl lika gärna citera årets artikel i den här tråden också. Eller, what the hell, jag citerar bägge artiklarna.
 
Fjolårets:
 
"5. Örnsköldsvik
Folkmängd:
55 059.
Stjärnor/lag: Eva Dahllöf (golf, LPGA-tour), Kristoffer Jåfs (backhoppning), Örnsköldsviks SK (innebandy, elitserien, herr), Örnsköldsviks SK (innebandy, elitserien, dam), Jon Moreaus (snowboard, cross), Modo Hockey (ishockey, elitserien), Örnsköldsviks SK (ishockey, allsvenskan).
Kommentar: Två hockeylag i de högsta serierna, två elitlag i innebandy. Dessutom golfstjärnan Eva Dahllöf. Örnsköldsvik är inte helt oväntat en stor idrottsmetropol. Och Foppaland är inte bara Foppa längre."
 
Årets:
 
"7. Örnsköldsvik (5)
Folkmängd:
54 986.
Stjärnor/lag: Friska Viljor FC (fotboll, superettan), Själevads IK (fotboll, allsvenskan dam), Eva Dahllöf (golf, LPGA-touren), Örnsköldsviks SK (innebandy, elitserien dam), Modo Hockey (hockey, elitserien), Modo Hockey (damhockey, SM-slutspel), Isak Grimholm (backhoppning), Sofia Domeij (längdåkning), Jon Moreaus (snowboard).
Kommentar: Det må kallas ”Foppaland” i övriga Sverige. Men Ö-vik är så mycket mer än så. Men hetast är ju ändå givetvis gänget som fick smeknamnet Real Modo i höstas."
 
Vi tappar alltså två placeringar, trots att två fotbollslag gick upp.
 
PS. Var är alla? Jag är uttråkad.

« · 476117 · »

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB