1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 549116 inlägg · 4167 ämnen
2986241 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
k1m:

Vad krävs för att få epitetet att man har ett MoDo-hjärta?

Vet du det k1m?

Först kanske man måste veta vad klubbens hjärta är. För att komma in i det så måste hjärtat acceptera dig för att du själv har hjärtat för klubben.

Det är väl ungefär som att älska en person. Kärleken måste vara ömsesidig. Att kan inte själv bestämma att jag i ditt hjärta. Och du kan inte säga till en du älskar vilka som skall vara i dess hjärta.

Man kan inte bestämma över någon annans hjärta. I ett hjärta ryms hur många som helst. Även de som du själv inte har i ditt hjärta.

Rent spontant tänker jag att respekt för kärnan i den andras hjärta kan vara en av öppningarna in i det. Tvärtom så kan respektlöshet vara ett hinder för att komma in i hjärtat man vill tillhöra.

Man behöver kanske inte älska allt det hjärtat man vill tillhöra, men att respektera det tillhör nog en fundamental bas.

Så är det olycklig kärlek. När man så gärna vill komma in i den andras hjärta så man låtsas att man tillhör det, trots att man inte respekterar det egentligen. Man kanske tom. föraktar stora delar av det.

Man behöver inte hålla med om alla val som den man älskar gör, tvärtom det uppskattas nog inom rimliga gränser. men börjar det bli för motbjudande så kommer inte ömsesidig kärlek uppstå.

Ja, så går det såklart att fortsätta bra länge.

Vart befinner du dig känner du, du som pratar om att andra personer inte platsar där?

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Willow: Nej, det finns inget modohjärta hos dem. Det är ungefär lika trovärdigt som politiker som säger att de ska få ordning på Sverige. Man vet att det bara är symboliskt och de kommer troligen göra landet ännu sämre.

Sen kan du lägga ner med ditt snack om Löven. Du är utsedd till "forumets mest förutsägbara användare", JFK.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
k1m: Jodå. Det finns MoDo-hjärtan hos dem, men däremot verkar du helt sakna ett. Håller du på Löven eller Timrå kanske?

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Tror faktiskt precis tvärtom. Att han har mycket mindre modohjärta än man tror.

Att välja att vara Bettmans lakej, trots att man har pengar för flera livstider och har vunnit allt, och att bygga ett liv i ett så pissigt land som USA, säger mycket om hur lite hjärta och hur mycket status de värderar.

Flyktingen Foppa är också ett exempel på att statusen är viktigare än Övik. Han ska däremot ha cred för att han återvände till oss innan han lade av. Dock stack han från Sverige, bosatte sig i Schweiz och talar nedsättande om Sverige i intervjuer.

Det enda dessa spelare är intresserade av är status och egenintresse. Det finns inget hjärta. De tror att de är större än klubben, vilket de visserligen är. Hedman har högre lön än samtliga spelare, ledare och arbetare i vår klubb tillsammans. Hade han verkligen haft hjärta för Övik och struntat i status hade detta inte spelat någon roll.

Det finns tyvärr inget klubbhjärta i dagsläget, vilket hade varit bra om Hinken också fattat, eftersom hans grannens grabb-koncept inte fungerat särskilt bra.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
S-vikaren: utan att låta som en besserwisser i detta läge så kan jag säga att jag både känner fd nhlspelare privat och även via familjen utfört jobb åt spelare som är aktiva. Många gånger är inte valet att inte kunna lova en återkomst till moderklubben pga ointresse utan flera av dessa spelare har byggt sitt liv i en annan del av världen. Jag är rätt säker att minst en av sedinbröderna hade gärna spelat med modo en säsong men barnen ska bort från vänner och skola, frun kanske trivs på jobbet (ja, även om karln är mångmiljonär så vill fruar ibland jobba) , etc . Det är bara inte att flytta.
Jag tror tyvärr att återvändande blir svårare med spelare som lyckats tidigt i karriären och byggt livet nån annanstans. Dom hade säkert många gånger velat men precis som för oss alla skribenter har även hockeyspelare också ett familjeliv på sidan om. Även om det är omöjligt för oss att förstå.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Han pratar nog väldigt lite svenska dagligdags.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: typiskt 4an

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Tuppen: Kan någon förklara varför Lundqvist har börjat prata Rinkeby-svenska?

"Svärje måste börrrja spela änkält liksåm fattar du ba de ba ska spela håkky å göra mål liksåm asså"

Har han fått en stroke?

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Zource: Modo kan ju iaf studera Italiens försvarsspel

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Dom levererar på samma dåliga nivå som vanligt 🤣

Fördelen är att man alltid vet vad man får.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
1921ofHockey: Håller med om att laget saknar en ledare. Gästrin om några år hade varit lysande i den rollen. Jag tror inte att laget är felbyggt. Jag tror att tränarna inte har lyckats få ihop laget. Med Totos intåg har det blivit mer aggressivt i boxplay men framåt har tränartrojkan som startade säsongen inte få till det. Det är mycket detaljer som inte sitter som tex. Holmström pillade med som passade bra tillsammans med lite grövre/helhetsKarlin. Freddan och Karlin tillsammans var en headcoach för mycket och junistränarn applåderade chanshockey och förankrade det i seniorlaget. I år tycker jag att tränarna har litat mer på att spelarna ska göra det själva. Som att lämna hur man sk lösa PP tex. Det gav ju Karlin till TK, Bella och Jeppe mfl att lösa. Vansinnigt.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Tuppen: TV4 har problem med ljudet vid intervjuer... måste vara första gången, eller...?

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Frantisek Kaberle 52..

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Och Xavier Majic fyller 53... Vad fyller jag själv börjar jag undra...?

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Tuppen: Sam Hallam-effekten...!

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Zource: Ja vad är det som händer? Satte precis på matchen och ser att det står 2-2 😳!?

Och så blev det 3-2 haha - jag kanske för tur med mig. Jag måste gå och se MoDo Live - dom har vunnit alla matcher jag sett på plats.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Zource: Toni Tussilago. Legenden.

För övrigt... åldersnojan man får när man inser att tussilagon fyller 51 i år.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Dags för Hinken att börja leta spelare från Italien?

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Paninaro: Har svårt att känna för Tre Kronor faktiskt. MoDo är mitt lag eftersom jag är född och uppvuxen i Ö-vik, det blir som nära. Sverige är för brett och osubjektivt.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
S-vikaren: Länkade precis samma artikel men såg att du hann före. Bara självskadebeteende att tro på mirakel.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Jag tittar på TV4. Verkar som MoDo återigen har problem med Troja

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Vikingmodo : Senast ett halvår sen stängde han dörren helt till MoDo. Och i intervjuer innan det tvekade han massor och sa ”mest troligt inte”.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Hedman har ju redan fått den här frågan och deklarerat att en comeback mest troligt inte händer. Vilket inte alls är konstigt, då en spelare på hans nivå vill fullfölja karriären i NHL så länge som möjligt. Sanna mina ord, han spelar aldrig i MoDo-tröjan igen.

Sv: AIK - MoDo Hockey : 2026-02-10
Bad_Brett: Jag tror absolut Hedman har tankarna på att återvända. Tror han är rätt smart, agerar lite som en myndighetsperson som inte kan säga något förrän det verkligen är nedskrivet på ett papper. Annars ligger man illa till. Skulle han säga "vi får se" kommer ju alla förvänta sig han ska komma tillbaks. Sitt lugnt i båten. Minns var ni läste det här

2986241 · »