bengt88: det är svårt att helt undvika utvisningar också, känslan är att det går 3 modo utvisningar på 1 boforsutvisning även om det exakt likadana situationer
Steken84: Man slutade inte spela, men tog utvisningarna helt enkelt.
Nog blir man lite förbannad över onödiga utvisningar, men samtidigt är det ju så att spelarna måste vara taggade och därmed så blir det utvisningar.
Det är bara frustrerande.
Jag vill inte att vi förlorar pga. att vi inte vågade riskera en utvisning. Jobbigt för mitt psyke, nästan att jag blir primitiv och låter känslorna ta över.
Hampie: Nord blev dessutom utbytt i förra årets slutspel mellan aik och Bofors bobcats då aik inte tyckte nivån var tillräckligt bra. Spännande att han får chansen trots denna låga nivå.
Ingen idé att skylla på domarna, har varit såhär hela serien och de vet vi alla. Dessutom så är vårt PP sämre än ett juniorlag, så kvittar om vi får med oss skit eller inte.
Nja, vi har ju verkligen visat att vi är bra i BP sensaste 30% av serien. Nu möter vi bästa laget i PP och då duger inga dippar.
Utan mental kollaps så kommer vi lösa en och annan utvisning emot oss. Det är ju en oundviklig del av spelet.
Offensiv utvisning från Topping nu. Det är ju pga. inkonsekvent domarbedömning som gör att han helt enkelt glömmer allt vi kommit överrens om. Hockeyspelare läser inte böcker. Topping Är väl ett bevis på det. Gorillan kommer fram.
Vargen: Du som är så förtjust i småttingar kanske ska skaffa några egna? Susses grabb är väl bättre än både Elton och Milton, så i juniorled inget att oroa sig för.
Om våra stjärnspelare kan hålla sig från utvisningsbåset så ordar det sig Jag tror och hoppas att Hellsten är otroligt sugen på Maximal revansch i kväll
Willow: Hermansson kan man ju dock inte räkna in då han bad om att komma hem, och var tänkt till J20 till en början. Det har ju inte varit Hinkens melodi att värva juniorer till A-laget direkt.
På tal om det hade det varit jäkligt piggt av honom att ta hit Ryder Ritchie till nästa säsong. Särskilt då Ryder uttryckt en önskan om att få spela i MoDo.
Det känns löjligt att se domarna bestämma över matchen. Återgiven