1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 493264 inlägg · 4170 ämnen
2995430 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gusse: vilken sportchef har egentligen lyckats riktigt bra i ha? Då tänker jag inte på dom med helt extremt börs (typ hv71 när de var nere och vände)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Kentää har fått chansen att analysera och agera på sina allsvenska byggen många år nu utan succe. Ska du vara rättvis så är det Gradins första allsvenska säsong efter nedflyttningen. Hans tur att få analysera och agera. Han har ändå nått bättre resultat än Kentää i Allsvenskan under dom säsonger dom båda möts

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow:
Ifjol var det väl Aik i final..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Ärsch. Nu övettolkar du.
Vad jag menade var att samma spelare var mycket bättre under Bogren än under Hellkvist/Rahimi bara. Det är inte identiskt lag som förra säsongen. Vad jag trodde var tydligt för alla är att det inte bara är spelarna, utan mycket annat där jag antydde att ledningen är viktig. Jag tycker nämligen att du fokuserar extremt mycket på spelare/lagbygge när min erfarenhet är att det bara är en del.

Gällande forwards den här säsongen tycker jag att de är på papperet betydligt bättre än de presterat. Jag får uppfattningen att du bedömer en spelare extremt mycket över vad denne presterar exakt vid det tillfället. Att Sundström gjorde betydlig bättre säsonger I NHL bredvid Gretzky än som defensiv vänsterforward de sista åren där borta beror inte på omgivning, utan bara på honom själv, typ. Ville Nieminen en fantastisk värvning när Colorado vann guld, men urusel I Malmö. Det kunde ju inte ha med roll, omgivning, förtroende och spelsystem att göra utan endast på spelaren?

Men det är klart att man kan klaga på Hinkens och tränarnas gemensamma lagbygge. Backsidan var alldeles för svag för att sparka in en öppen dörr.

Och för att återknyta till min inledning. Jag är övertygad om att Löven istället för SSK spelat final ifjol om Bogren tränat Löven redan då. Lagbygge är viktigt, men att få ut max ur varje spelare är i mina ögon viktigare. Ett uruselt coachat lag vinner aldrig, men ett fantastiskt coachat lag kan skrälla.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Hägglundsmaffian: förhoppningsvis tappar AIK med

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nu tappar även BIK ett lån som återkallas. Tur att det inte bara är Hinken som blir grundlurad iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: "Det var alltså inte spelarna det var fel på"

Återigen insinuerar du att det inte går att kritisera Hinkens lagbygge då det ju trots allt såg bra ut på pappret inför säsongen, men glömmer helt att nämnda det faktum att även tränartrojkan är sportchefens ansvar.

Björklöven var för defensivt svaga samt för veka. Därför rekryterade Kenttä defensivt skickliga spelare och spelare som kan gå i tung trafik. Och framförallt sa han inte "Ståhle är inte en sämre tränare idag än i höstas", utan istället rekryterade de HA:s skickligaste tränare när det gäller att sätta ett försvarsspel.

Detta visar att Kenttä analyserar och agerar därefter. Någonting Hinken bevisligen inte gör.

2995430 · »