Vargen: Situationen i slutet av perioden där domaren blåser av för Fitzgeralds höga klubba säger en hel del. Hermansson skarvar till MC som försöker fiska upp pucken bakom sig varpå Vimmerby spelaren bryter. Nu blev det utvisning, men man gör inte så med 8 sekunder kvar av perioden. MC ska med säkerhet se till att pucken går ur zon. Nej det är segt,slafsigt och viljelöst.
Willow: EO är en bra målvakt, bra stats och bra egenskaper från förra säsongen. Dock är han inte redo en första spade och skulle nog må bra av att hamna i en klubb där han är 1:a , typ Almtuna eller div1.
Sen skulle inte någon målvakt vara bra i Modo, som vi släpper till lägen. Var exakt samma miserabla försvarspel förra säsongen.
NuMo: Det är så otroligt mycket som inte fungerar just nu och spelarna är säkert frustrerade och får allt sämre självförtroende.
Det man frågar sig är vad som ska göras? Var ska man lägga pengarna? Vi kommer inte kunna få alla önskningar. Sparkar man tränare så kanske vi kan få 1 back och inte 2.
en hyllning är dock på plats... unge herr gästrin som verkar vara en mycket kry persona... på frågan; vad har du att säga on det som hände tidigare (jvm-utg)? "såklart kul men det är inte fokus just nu"... önskar den grabben allt gott och hoppas han slipper denna sjuka klubb så fort som möjligt!!!
Steken84: Karlin är ju inte funktionsnedsatt så han måste ju se att det bara blir sämre, han måste ju även vara medveten om att truppen uppenbarligen inte tror på hur man ska spela, så det jag inte förstår är att han väljer att svärta ned sitt namn i föreningen för alltid genom att stå kvar i båset??
Frontschwein: Jag skiter inte i vad du tycker då korkade kommenterar provocerar. Edwin hade alltså förra säsongen snudd på samma räddningsprocent som Tuohimaa. Efter IKO-matchen har han klart bättre räddningsprocent än Morison.
Förlåt att jag har högre förväntningar än att skribenter ska gått särskola.
Willow: JFK, det är inte läge nu. Jag förstår att det är jobbigt att behöva läsa massa negativt, det tycker alla. Men vi kan inte ducka för det nu. Tyvärr.
Helt ärligt, valfritt division 1 lag hade gjort en lika bra insats i första perioden, det här spelet hade fan inte varit acceptabelt om så jag hade varit tränare. Är man heltidsproffs måste man kunna slå en passning på 2 meter, avsaknad av spelsystem eller ej.
Hägglundsmaffian: Ingen tar för långa byten längre. Man byter så fort man kan, ingen verkar vilja vara med och spela. Det här laget behöver en psykolog!
En av deras backar åker småslött från egen zon, åker rakt emellan två forwards, båda långt långt ifrån så det krävdes ingen större insats ingen center som dyker upp för han har backat för länge sen så det är bara att åka igenom mittzonen omarkerad för att han sedan bromsar in mitt i vår egen zon och leverera till en medspelare.
När vi väl får tag i pucken och går till anfall så försöker vi spela den till en omarkerad som åker upp vid sargen. Pucken passas flera meter framför honom så han har ingen chans att få tag i den.
Det finns inget spelsystem som räddar sånt här för det finns inget spelsystem som säger att man skall göra ens det vi försökte med, vilket såklart inte fungerade ens det. Så vi kan inte ens följa ett icke spelsystem.
Spelar ingen roll om vi sparkar tränaren, spelarna skiter ju i det. Det är ju inte så att vi inte gjort bra matcher tidigare. Nu helt plötsligt så vet vi inte hur man spelar hockey???
Sigge: 25 fucking miljoner. Att dessa divor tjänar så mycket när det finns folk som räddar liv är bortom allt mitt förstånd. De här jävlarna förstör fan mitt.
M Horava: För 25 miljoner har vi alltså ett gäng som blir utspelade mot ett lag där halva styrkan jobbar på bruket vid sidan om. Det måste vara rekord i uselhet.
Vargen: en ny spelare kommemr inte hjälpa. Det är spelsystemet som inte funkar, våra backar är ju mycket bättre än många andras, så nja det sitter nog inte bada i truppen