Costanza: Exakt! Första ändringen jag skulle göra vore att spela Seinfeld i pausen så man slipper se mål från Vimmerby på repeat. Tror mycket skulle släppa då
Vikingmodo : Det kommer inte hjälpa att slänga om i kedjorna, det behövs en spelidé som är bra, en idé vi klarar va och en idé som gör att vi får ut så mycket som möjligt av materialet. Det enda Karlin gör nu är att sminka grisen!
Willow: Det är ju det jag har sagt hela tiden. Första säsongen med Karlin var inte perfekt. Andra hade han rättat till problemen. Första året i SHL var kanske hans bästa säsong, trots formsvacka runt jul.
Sedan skulle man bli stabilare genom att sätta ett nytt försvarsspel - och här är vi nu.
Laget är tillräckligt bra. Men tränarstaben får inte ihop det - igen. Hinken måste förbereda sig på att fatta mindre bekväma beslut...
Tuppen: Jag tycker att du har fel insikt. Jag tycker inte att de är loja/bekväma, utan att de framstår som loja och bekväma då man är stillastående. Prova löpa mot en motståndare som har farten uppe, men du måste starta från stillastående. Du kommer hela tiden komma på efterkälken. När man vinner pucken, så är man stillastående och möter motståndare som har fart.
Oavsett hur mycket man vill, så kommer man förlora varenda duell och varenda åkning för man blir svag/långsam om man alltid startar stillastående mot spelare som har fart.
Gavelo: Idag har vi ju slängt om kedjorna också vilket kanske inte slagit ut väl. Men hade hoppats att Modo skulle vara mer taktisk den här matchen då vi dels har lite fler juniorer i laget samt att vi möter en helt grön målvakt som flera vart inne på. Hade velat se lite mer puckar och folk på mål
På plats i arenan. Onsdag, höstlov, familjekväll. Barn överallt, föräldrar som försöker få i sig en kaffe i fred. Sen kommer AIKs bortafölje– och då tar kvällen en annan vändning.
Föremål börjar regna ner i restaurangen där barnen sitter. Sekunden senare stormar några sittplatsgnagare dit för att mucka. Ingen provokation, inget motstånd. Bara det gamla vanliga – Solna på turné.
Vissa klubbar har fans. AIK har en fritidsgård utan ledare.
“Familjeklubb”, säger de. Jodå – om man räknar stök, kastade föremål och socialt haveri som familjevärderingar.
NuMo: Ja dom verkar fortsätta på den loja/bekväma inställningen och glider omkring istället för att åka skridskor. Tråkigt att de verkar förlita sig på att någon ska kliva fram och göra en individuell prestation. Kanske laget skulle må bra av att åka på däng!?
Chamez: Tidigare säsonger i HA blev vi allt bättre. Vi justerade de problem vi hade och vann serien och slutspelet fullständigt rättvist. Här är det som att Karlin under två säsonger i SHL sett sig tvingad att spela ett annat spel, men har i det fullständigt misslyckats i att hitta rätt.
Det mest oroande är att man inte verkar ha någon sjukdomsinsikt. Inför andra var det som att man valde att kliva hem i försvarsspelet jämfört med första perioden. Det blev egentligen mest sämre. Vi blev ännu mer stillastående och ett enkelt byte när AIK fick bygga spelet.
Vi har inte ett lag för igelkottsförvar och att vänta på kontringslägen. Vi har ett lag som måste spela framåtlutande. Ett lag som ska vara aggressiva över hela banan med press och understöd.
Nej, Karlin. Tillbaka till ritbordet eller så får Hinken ta tränarna i örat. Såhär kan vi inte ha det.
grimiss: Det är fantastiskt vad skit det ska spridas så fort det är minst motgång. Sen när det går bra så är man tyst.
Tycker vi gör en dålig match sett till att så fort vi får rull ser AIK sjukt små ut i egen zon, men vi har inte edgen att göra något vettigt av det. Sen när AIK kommer in i våran zon håller vi coronaavstånd till dom hela tiden så dom kan typ avsluta i lugn och ro... Saknar den här sista edgen/"killer instinkten"
Undrar om Wessner bara ser med ett öga? Dvs alltid modo:s motståndares fördel. Han kanske aldrig fick möjligheten att spela med Modo vilket fick honom frustrerad!
Nästan varje match har vi i alla fall någon ifrågasatt som upprättar sig. Ikväll är det Linus som visat vad han kan.
Men i övrigt så är det ganska mycket pannkaka.
Det är problemet i den här matchen att vi inte som lag når offensiv framgång.
Defensivt så har vi på tok för många utvisningar emot oss. Lättja eller nödvändiga? Lutar mot det första.
Defensivt så är vi jämndåliga. Kan inte som många andra se ut en speciell syndabock, även om det verkar vara det man skall göra.
Hallin har jag sett många gånger. I den här matchen så verkar han tvingas att få fler dåliga situationer för honom och då är ungdomen, mindre erfarenhet kanske en faktor. Bl.a. en lite för hård aggressivitet, ungefär som en hur en liten hund skäller mest.
Om varje spelare går upp några få procent så kommer laget att se till att de individuella fördelarna kan ge oss vinsten.
Gusse: vår pojklagskeeper gör det bra, blir nog tungt hålla emot i tredje, vi har återigen för tunn trupp, vi väntar på Fitz, just ja han har ju gått till er😬
Willow: Va det inte någon som sa att Karlin va en otroligt duktig matchcoach? Känns ju som att andra är bättre? Kan ju inte alltid vara spelarnas fel. Ska det ta så lång tid för att justera under matchens gång?
Hägglundsmaffian: Man mår dåligt av att se Karlin förstöra detta fina Modo med något tarvligt jävla försök att sätta en spelidé. Vi skulle ge det 10-15 omgångar och snart är vi där på 15 omgångar och det är faktiskt beklämmande hur dåligt jobb Karlin har gjort med detta lag.
hockey_21: Vi gjorde det men vi var också utspelade stora delar av den matchen. Var ju två slutkörda lag när Häggström avgjorde. Tror inte vi hade orkat den serien.
Frontschwein: Olofsson är okej målis. Men man är kräsen och vill ha bättre. Sen skyller jag inte på Olofsson på något av AIKs mål. Han får ju heller ingen hjälp av backarna. Som för övrigt är iskalla denna matchen. Men men två av tre dåliga perioder! Kan hoppas på målkavalkad i tredje💪
Bra att se det. Det är dit vi ska komma innan serien är slut.
Nu har vi ett PP. Statistiskt så kan vi knappast göra mål, men den här matchen. Man får hoppas.