Domsjö: Man är upprörd och arg, men detta var ändå väntat. Modo är ett väldigt överskattat hockeylag och när vi möter motståndare som är mer samspelta och jobbar mycket hårdare än oss så blir vi blottade.
NuMo: Nej, och det blir smått löjeväckande när man vet att de ska ha toppkapacitet på den här nivån. Särskilt mot ett lag som släpper in mycket bakåt som Nybro.
OK, ingen av dessa spelare har rätt psyke. Samma med Linus A. Det tror jag alla som följer laget förstått nu, men där kan en skicklig människokännare till tränare trigga igång latemannen att faktiskt försöka lite grann, trots allt.
Frågan blir om Freddan kan se sånt, eller mest bara drillar spelingångar och vad man rent taktiskt ska göra.
grimiss: Inte så konstigt, dom är inte bättre, massa överskattade nollor. Ambitioner som Hinken hade med dessa är nu bevisat totalknas, klippt odugliga
grimiss: Allt de lilla positiva vi sett sedan karlins avsked är som bortblåst ikv... likaså det lilla hopp om att detta kanske kan vända... denna insats bevisar en gång för alla att säsongen är över... behåll snälla inte många efter detta år... det sitter inte i ledarbänken... spelarna är helt klart alldeles för DÅLIGA... inte ens 4-5 spelare skulle ändå vara kvar vid ett seriöst bygge i shl ..
grimiss: Inte sett så mycket varken av denna match eller föregående. Tycker fortfarande att Linus Andersson är högst tvivelaktig av det lilla jag sett. Tappat sugen litegrann måste jag säga.
grimiss: Det är i såna här matcher man måste kunna få Jeppe, Kelleher m.fl. att vakna. Det kravet bör kunna finnas på vem som än är tränare, och frågan är om Freddan har det i sig.
Costanza: jag vill minnas att man verkligen såg hans kvaliteer i början av säsongen och man nästan gick och längtade efter att han skulle växla upp och vara så jääävla bra. Men har typ bara blivit sämre och sämre.
Thors 22: känner ungefär samma. Är väl inte kört för det men sista peppen för säsongen lär dö ikväll. Om dom inte vänder. Men tror och hoppas att Olofsson hänger den i krysset!
grimiss: Har inte nte sett ngt. Sitter på en finmiddag o smygkollar ställningen. Torskar vi nu har sparkning av Karlin o annat inte gett ett skit. Mentalt svag grupp. Fan!!
SpecterV2: fast egentligen måste jag säga att Topping var på papperet en bra värvning. Han var bra sist han lirade med oss så jag vet inte om man kan gnälla på det.
Monno: Theo är ingen målskytt. Han har gjort lika många poäng som våra två toppcentrar Topping och Gästrin. Förmodligen mycket billigare än Topping och Swett.
Gavelo: Är det inte bara den allmänna effekten av att det blir en annan röst i båset Freddan har ju varit det i ledartrojkan varför skulle det bli så mycket bättre bara för att han får huvudansvaret?
Bad_Brett: Spelet med Freddan överlag ser mycket bättre ut än tidigare, men nu får vi se om han har moralen och göra det som krävs för att vinna, men 20 minuter kvar i 2-0 underläge mot ett uselt hockeylag så förväntar jag mig en del förändringar i spelartruppen inför 3e.