Bad_Brett: Håller helt med, har försvarat karlin länge nog men nu är min bägare extremt nära på att rinna över. Skulle kunna ge han någon omgång till men är väldigt skeptisk på att saker kommer bli bättre. Känns som gubben tappat sin gnista, tycker mig komma ihåg att han var mer energisk och irriterad tidigare än vad han är nu.
När jag gick mediautbildning, en gång i tiden så lärde jag mig om sändare och mottagare.
Sändaren var faktiskt ansvarig för meddelandet beroende på mottagarna. Så det gäller att anpassa sitt sändande till mottagarna. man kan inte förvänta sig att mottagaren skall förstå sändarna som den tänkt och då har man anpassat meddelandet dåligt.
Så du får nog anpassa dina sändningar till att ALLA här inte är läskunniga.
Vi andra behöver ju inte göra det. Vi förstår ju inget oavsett åt vilket håll det är.
Gavelo: Känner inte alls igen det du påstår öht. Vi var dominant största delen av säsongen och hade vi haft ens lite av problemen vi har nu i egenzon hade det aldrig skett.
Willow: Ja, det är det som bekymrar mig mest. Att saker som faktiskt fungerade för några år sedan inte fungerar längre. Karlin var en jäkligt bra tränare när han tog över MoDo, men magkänslan är att det är någonting som har försvunnit på vägen. Eller om det är ishockeyn i stort som har ändrats? Jag har ingen aning. Men det är svårt att förklara bort detta som rena tillfälligheter.
Vargen: senaste sejouren I Ha hade vi svagt försvarsspel, fruktansvärt ihåligt långa stunder, skillnaden är att vi hade bättre backar, betydligt bättre då.
Vargen: Nej, det stämmer helt enkelt inte. DIF släppte in tre mål färre än oss och var bäst i att förhindra baklängesmål och då hade de Lindbom i målet. Vi hade en målvaktscirkus utan en andremålvakt och hade endast tre mål mer insläppta på än de som var bäst.
{10737}: Vi försöker ju inte boxa ut. Gör vi det så finns inget understöd. Vi har ju noll presspel i form av att göra det tillsammans, utan det är punktinsatser där man som aggressiv blir bortspelad när inte kompisen hjälper till. Ser inte riktigt vem man ska passa heller. Kan ju inte bara kasta iväg pucken varje gång.
Bad_Brett: Jag tycker helt seriöst när vi mötte Vimmerby att dom hade ett bättre försvarsspel än Modo. Tränarna och spelarna borde skämmas att inte sätta högre värde i det defensiva jobbet
Bad_Brett: Det stora problemet är uppspelen och spelet utan puck i deffensiven. Backarna skiter ner sig och söker klubbor att passa istället för att skicka sarg/plexi ut. Sen är det för många som tittar på när vi spelar försvarsspel. Vi är för klena och klarar/orkar inte boxa ut.
Vargen: Om du svarar på en fråga som ställdes för ganska många inlägg sedan så är det bra att svara på ett sådant sätt att folk förstår vad du svarar på. Bara ett förslag som fler också kan tänka på.
Willow: Det ser bättre ut, men tyvärr säger det mer om hur de två föregående matcherna såg ut. Hur det kan se ut så här i omgång 16 är för mig helt oförklarligt, framförallt med tanke på att majoriteten av både spelare och ledare kan ligan sidan tidigare.
modomille: Man skulle inte peta Gästrin oavsett för en rotation. Roterar man är det för att se om X spelare gör det bättre än Gästrin. Isf skulle man definitivt välja någon annan. Men hoppas det bara är sjukdom
bengt88: Haha ja förmodligen, men det duger inte som tränare. Jag försöker bara se om det finns något positivt istället för att bara säga att allting är värdelöst. Jag tycker att dom spelar lite bättre idag än sist trots att vi ligger under.
Tränarna vill inte ha det bättre än så här. Hinken vill att det skall dåligt för han är ju nöjd, Spelarna vill bara äta popcorn och göra sina tjejer gravida osv.
Du verkar veta vad alla vill och tänker vilket är en otrolig förmåga. Löjeväckande visserligen.
Gusse: Skulle inte spela någon roll ifall vi fick in Victor Hedman och Cale Makar i detta läge. När ingen vet hur de ska åka så spelar det ingen roll hur laguppställningen ser ut.
Tyvärr så känns det för mig att man skall gå tillbaks ett par steg med spelarna. Att försöka träna på hur man skall utveckla spelet från där man är verkar svårt eftersom man inte ens spelar efter de fundamentala lagarna i hockey.
Det blir någon typ av femtonårsträning igen där man börjar förstå det fundamentala.
Nu stöter en spelar framåt, det var inget fel i det. förutom att alla andra spelare runt omkring åker omkring och markerar ofarliga ytor. Ingen uppbackning på den forecheckingen.
Nu har vi en efterlängtad målskytt, som inte kommer att le i intervjuer förrän laget hittat sina förväntade nivåer.
Till och med BB är med oss andra här och ni två brukad ju ha mycket gemensamt.