Jag tycker fortfarande att det vi är dåliga på inte har med spelsystem att göra. Det är basala tekniska saker såsom passningar, ta emot passningar, få kontroll på pucken. Det här på grund av lättja.
Vi klarade det inte med lågt tempo, nu har vi betydligt bättre inställning och vi skapar högre tempo, vilket vi inte vant oss med.
Men högre tempo passar oss bättre och det är enda sättet att få det att lossna för varje spelare i det här laget.
Vargen: Det är helt galet hur Hallin som faktiskt kan hantera en puck inte får spela PP? Istället låter vi backarna som knappt kan hantera oucken längre lira där.
Gavelo: Men det är ju tio gånger lättare att slå en passning när man vet hur de andra kommer åka och det inte är så att ingen riktigt har en aning hur man ska hjälpa sin kompis.
Det är extremt tydligt hur fruktansvärt dåligt vårt spel fungerar.
Nu blir det ett bra pp mot ett kraftigt passivt säckförsvar.
Willow: Som jag ser det är problemet med det defensiva är att vi aldrig är där och kan sno pucken när de gör misstag utan de hinner kompensera och återfå kontroll.
Sjukaste slöåkningen på den icingen alltså! Låtsasåkning.
Willow: Precis, detta har inte med inställningen att göra! Visst jobbar vi hårt och tacklas mycket mer än vanligt men vi har svårt med passningarna och markeringarna i detta tempo, som Löven behärskar betydligt bättre. Så fort vi hamnar i egen zon så vinner löven pucken för att vi är alldeles för veliga.
modomille: Det är en jäkla skillnad i hur spelet fungerar. Vi tappar puckar i fel lägen, spelar fast oss I egen zon, missar markeringar osv. Nej, det handlar inte bara om inställning.
Dock sätter vi en rejäl fart så vi skapar ändå riktigt bra.