Filosofiskt intressanta tankar. (jag kanske sa resultat, men nog borde det tolkas som prestation, i kontext. Kommer inte ihåg och orkar inte granska det jag skrev.)
I filosofi kan man ge sig själv vilka imaginära infallsvinklar som helst, de behöver inte vara trovärdiga för fem öre.
Så såklart finns det bra inslag i det du säger, enligt mig kanske mer moraliska än etiska.
Vargen: Rhodin tar ut backarna. Ska Freddan plötsligt bestämma hur Rhodin coachar backarna så går han emot hur det fungerar.
Sluta låtsas som att du har någon aning alls kring hur juniorer och seniorer styrs om du på allvar anser att HC ska toppstyra backcoachen. Så fungerar det aldrig och då kan vi lika gärna sparka Rhodin för då har vi fullständigt kört över honom.
Willow: Jag VET hur det fungerar, har för böveln levt halva mitt liv med Hockey! Det är du som babblar goja, ingen har pratat om coacha backarna. Vi pratade om laguppställningen och då specifikt Berglund/Anderson som ett makalöst uselt backpar.
Willow: Det här handlar inte om coachningen av backarna? Freddan är huvudtränare och tar ut laget. Han bör välja att peta Berglund när han spelar på U11-nivå.
NuMo: Fast det handlar inte bara om resultat. Jag smygkollade på när Damkronorna förlorade med 5-0 mot USA, men trots att alla på förhand visste att de skulle bli överkörda, så var det bannemej mer nerv i den matchen.
Återigen är det något något märkligt med årets MoDo, eller rättare sagt... årets MoDo gör märkliga saker med mig. För när Almtuna gjorde 1-1 tänkte "Jahapp, det var den matchen" och gick pysslade med andra saker.
I alla upplagor har det ju funnits spelar man stört sig på. Salles gamnacke, Lintners backchecking... Men jag tror aldrig någonsin har sett ett kollektiv som är lika omotiverade till att ens försöka. Det är lite som de kollegor som har insett att de kan göra minsta möjliga, för lönen kommer ju in på kontot i alla fall. Och får de sparken får de ännu mer lön för att inte göra någonting. Och sedan hoppar de på ett nytt jobb och kör samma strategi.
Det var därför jag pitchade idén med att låta lönen styras av publiksnittet. För det första är det väldigt enkelt att budgetera för. Dvs, det innebär ingen risk att säga om vi snittar 500 fler åskådare per match, så ska spelarna få en bonus. Men det kanske viktigaste hade varit att få spelarna att förstå sina roller som underhållare. Ingen skulle acceptera att ens favoritartist körde tre låtar och sedan lämnade scenen. Även om artisten har en dålig kväll, så förväntar man sig en show.
De kan gott få spela inför tomma läktare om de nu tycker det är kul. Framförallt med tanke på hur mycket press de känner från de elaka fansen.
Willow: varför måste du skriva att man är korkad?? Speciellt när du inte vet 100 % själv.
Freddan är huvudcoach och det är han som har huvudansvaret för hela truppen och sista ordet, ser han att det inte funkar så måste han göra förändringar!
Tuppen: Precis! Nu får man ta och bänka lite folk. Vafan gör det om vi förlorar nästa match med Berglund och OP på bänken. Visa lite handlingskraft, sänd nån form av signal till spelarna. Vi kommer inte att gå upp ändå, så vad är det som är så skitnödigt?
Vargen: låt Freddan vara kvar säsongen ut denna säsong är ändå förlorad sen ska han bort.Fördelen med att ha gett upp säsongen är att man inte blir förbannade över en sådan här förlust.
Vargen: Tror du på allvar att Freddan coachar backarna när Rhodin har det ansvaret så förstår jag dig. Annars tänker jag att du är helt ute och cyklar.
För varför ta in en backcoach och var så djävla korkad att man tror att han inte coachar backarna?
Tarasov: Ja det finns många att välja på så det är bara att plocka några och agera istället för att göra ingenting. Märkligt att man bänkar en spelare för att bilen inte startar men man bänkar inte spelare som är usla på planen.
Vargen: Särar man inte på Berglund och Andersson nästa match så är det ett tydligt bevis på att vi måste sparka Freddan för då är han för dum för att se svagheterna i sin egen trupp.
NuMo: Du har en poäng. Men jag tror ändå man kan komma runt problemet med just enkronas matcher osv. Nu var väl denna matchen som de andra att man avslutar pissdåligt men halvägs dit ser det ju helt okej ut. Är ju inte så att modo ligger sist. Men Modo fans är kräsna och de ska de väl vara.
Jag har väl själv slutat hoppas på att det ens går att ta sig till SHL för att inte bli besviken. Gör dom det blir jag sjukt glad iaf .
Thors 22: När styrelsen visade 'handlingskraft' och sparkade Karlin, medans hans radarpartner fick 3 års förlängning, då gick topplocket. Gradin har kompis-kraft som stödjer han, men med självinsikt bör han skämmas rejält. Gradin borde avgått i lojalitet. Nu får vi hoppas Hellsten hittar lite MoDo-röd färg på masken om han ska stå fler matcher
Freddan säger att det är bra att vi har många spelare nu så det blir konkurrens. Då blir det upp till bevis att bänka skräpet som inte levererar. Jag tror det bara är rappakalja, det kommer aldrig att hända.
NuMo: Fanns en tid när damernas längdlandslag beklagade sig kring intresset på tävlingar. Dessa flickor kom på 25:e plats och neråt. Men de trodde om det bara kom mer folk så skulle det gå bättre resultatmässigt...joråsåatte..
Ja, men det är inte naturens lag. Jag går inte på en film som alla säger är dålig t.ex. även om jag älskar att se på film.
Det är en utopi att tro att det skulle vara fler på läktarna där det går dåligt än när det går bra.
Gemene man är inte MoDosupportrar på det sättet-
De flesta är som vi är här inne. Är det inte bra, eller direkt dåligt så känner vi att det är uselt och det vill man ju inte se.
Å andra sidan Supporten gör sig själv. Har supporten den rätta attityden så kanske man supportar i stället för att kräkas. Då kan supporten vända på saker och ting. Knappast något för oss här inne.
Det finns klubbar där man har hängivna supportarar där man aldrig ger upp och man ställer upp i medgång och i motgång. Vilka det är är upp till er. Knappast Modosupportrars natur, enligt mig.
Nä vi hade lite spel där i mitten ett tag men alldeles för trubbigt. Och på tok för slarvigt och slappt försvarsmässigt. Flera gånger så ger vi tillbaka initiativet när vi har kontroll på pucken. Och massor av gånger är vi återigen där att vi inte själva vill ta ansvar utan man vill att kompisen ska lösa det.
Han ska bara Messias den här Johnsson om han ska göra någon skillnad.
NuMo: Jag kan tycka det känns märkligt att det inte är fler på läktaren. Det borde gynna alla att betala en slant och gå och heja på sitt lag. Eventuellt att föreningen sänker biljettpriset på dessa matcher så de kommer fler folk. Det är inte så upplyftande för spelarna att spela inför tomma läktare
Med bättre backsida!