1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 537538 inlägg · 4133 ämnen
« · 257655 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Portello:

Vilket/vilka ord har du då haft problem med att stava till?

Frisco:

Då har MoDo ett högre snitt, räknade jag just ut.

Sv: Slutspelslutspelstråden
Björn VII:

Kommer denna otroligt spännande final att tv-sändas?
Avgörs den likt bandyfinalen i en enda batalj eller är det bäst av sju även i denna final?
När släpps biljetterna och vad kommer de att kosta?

Sv: Slutspelslutspelstråden
knaskamilla: Frölunda har på hemmamatcherna i slutspelet snittet 11329 personer. MoDo har på bortamatcherna i slutspelet snittet 11940 personer.

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
knaskamilla: Idag har jag haft en dålig dag. usch och fy...

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Optimist! ;P

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Frisco:

Så kan det mycket väl vara. Fast kidsen blev arga på sina föräldrar när de fick veta hur mkt pengar föräldrarna kunde ha köpt presenter till sina barn för, om de inte hade rökt...det var roligt... =)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
knaskamilla: Jag menade sondera... närå, jag skrev fel :)
Hoppades på att jag skulle klara mig undan, men tji fick jag.

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
knaskamilla: Jag tror de flesta som röker inte bryr sig i hur dyrt det är eftersom många människor har 0 kronor kvar ändå nån dag innan nästa löning.

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Det heter ponera, inte pondera...

Frisco:

Näe, jag hade visst inte bytt nick med någon annan ändå.

Idag har jag för övrigt undervisat Lonkens son i bl.a. hur dyrt det är att röka (vilket jag chockerat räknade ut i förmiddags).

Sv: Slutspelslutspelstråden
Såå...då har vi äntligen kommit till vägs ände.

Finalen i MoDo på HS-slutspelet, det andra året...
...kommer att utspelas mellan en dalmas och en mittjyllänning.

Frisco vs. Aben

I dagens avslutande semifinal kopplar Aben greppet på den tidigare stortipparen nikki och lyckas sedan med strategiska svar på frågor, där de behövs, sopa in tillräckligt med poäng för att hålla undan ifrån tävlingens sista värmlänning.

Tråkigt dock att mina frågor verkar börja ha en Gore-Tex effekt på deltagarnas lust att svara på dem, får se vad jag kan åstadkomma på det området till finalen, som utspelas i den riktiga final#4, men för nu så säger jag:

Väl mött i finalen som INTE kommer att utse poffa till årets MoDo på HS-mästare! :-)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Björn VII: Gotcha. Ja. Det är ju således en bedömningsfråga om
vad som är värt att satsa på...

Gällande Milo kan man vara efterklok och tycka att han kanske inte har varit värd den lön han troligen har. Han kanske får sitt genombrott den här säsongen. Nä vänta, det har ju ingenting med det vi snackade om :)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Nu skickade jag ju tyvärr svaret via snabbmess, men jag kan ju ta det här också (om det skulle vara någon annan som är intresserad) - grejen är att man får en merkostnad för en kille från ES som måste slås ut på ett troligen kortsikitigt kontrakt.

Därför får de utländska spelarna alltid en fördel i bedömningen om Bengan m.fl. tycker att han har två likvärdiga spelare.

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Björn VII: Men nu blir jag lite konfunderad. Så fruktansvärt dyrt är väl inte utvecklingsbidraget att man inte skulle ha råd med en enda etablerad elitseriecenter??

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Magnus: Jag läste nåt om nån målvaktstränare nånstans, men det är möjligt att det var Burakovsky... whatever.. :P

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Magnus: Rätta felstavningar! Har du och Knaskamilla bytt nicknamn?:-)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Magnus:

Sorry, det är nog bara jag som tycker om dubbel-V:n, för jag har faktiskt fått den lektionen...:-)

*skäms*

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Björn VII: En annan sak om klanen BurakoVsky är att de nästan aldrig får äran att få sitt efternamn korrekt stavat... :)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Benny Burakowsky är juniortränare i MIF och rent allmänt litegrann av en Mr. MIF i bakgrunden av Percy, insyn i en hel del av vad som händer inom klubben har han säkert men förmågan att säga att en spelare är klar har han inte. Det är bara Kim själv som kan ge ett svar på hur många procent hit eller dit som talar för vilket lag han spelar i höst.

Jag kan mycket väl tänka mig att det var ett uttalande av honom eller någon person på liknande ställning inom klubben som fick Roger Blomqvist att styvnackat påstå att han var "klar" redan i slutet av grundserien.

Utbildningsbidraget är en faktor som man inte kommer runt i det läget som föreningen inte har hittat nya inkomstkällor i form av en fet huvudsponsor eller att Ö-vikspubliken helt plötsligt börjar fylla Kempehallen till max i varje grundserieomgång. Vi har isf liknande förutsättningar som ifjol, ett budgetunderskott på ett antal miljoner och inga realistiska möjligheter att göra värvningar inom ES, om vi vill framstå som en seriös förening med en framtid.

Förlust gör vi redan i år, och fortsatta underskott på fem miljoner/år (utan slutspel) är en situation som inte går att leva med, även om vi nu har en hög på 15-17 miljoner att ta ifrån. Ser nog faktiskt litegrann av förklaringen till intresset i NHL-proffsen här - killar som numera rimligen inte har lönekrav som kväver klubben och kvalitén på dem säkerställer en tryggare miljö för lovande juniorer.

"Hög avkastning på sysselsatt kapital" om vi ska snajda till det.

Sen är jag väl inte helt överrens med dig när det gäller utländska spelare och tiden det tar för dem att spela sig in i spelsystem, som jag ser det har det i MoDos fall oftast handlat om backar som haft riktiga problem i början/hela säsongen: Salo, Vykoukal och Milo var väl alla spelare med fint rykte medan de misstag som gjorts på forwardssidan med facit i hand verkar ha berott på taskig scouting: Kapusta, Raitanen, Alinc (som jag fortfarande tycker gjorde en bra insats när han fick spela)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday: Benny Burakovsky målvaktstränare? Den var bra den! :)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Björn VII: Behöver vi fler centrar än Svarten och Foppa :)?

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Björn VII: Japp. Det är baserat på att Staal försvinner.
För oddsen att han stannar, kalkylerar jag trots allt till väldigt låga.

Spekulationer gällande vad som ses som reklam för klubben med säsongsbiljetter och reklamplatser, spelar säkert in en roll, för vad man säger i media. Men inte tror jag att målvaktstränaren i MIF bryr sig om ekonomin i hans uttalande om att han var 99 procent säker att Staal skulle skriva på. Det kan ju handla om att sätta press också på honom...

2 centrar är ett måste om vi vara säker på att vara på den övre sidan av tabellen. Jag är ambivalent inställd när det gäller att plocka spelare från Europa. Det brukar ofta ta ett tag innan tjecker och slovaker spelar sig in i det svenska spelsystemet. Därför kan det lika gärna vara bra att värva en meriterad elitserie-center, trots utbildningsbidraget. Så farligt höga siffror är det inte tala om. MODO tillhör inte heller en av de fattiga klubbarna...

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Behovet som du pratar om:
2 centrar, 1 forward och 1 back...är väl grundat på scenariot att Staal sticker va? Vi kan väl iaf säga som så att varje dag som går är ett underbetyg till idéerna om att Kim absolut, till varje pris, vill tillbaka till Skåne och att MoDo och Ö-vik faktiskt verkar erbjuda något mer för honom än bara pengar. Större slutsatser än så kanske inte är berättigade, men man ska väl iaf ha i åtanke att personer som arbetar inom MIF och kanske har en insyn i vad de har erbjudit helt naturligt ser det som självklart att han kommer tillbaka, speciellt om han själv har haft del i hans hockeyutbildning och sett honom växa fram till ES-spelare.

Sen ska ju även MIF sälja säsongsbiljetter och reklamplatser varför man, precis som alla andra, har ett behov av en bild som en offensiv klubb som vågar satsa. Ungefär som att Bengt Hedin säger att han pratat med i stort sett alla ex-MoDoiter i NHL, även om det "bara" handlar om 1-4 av dem som det borde finnas någon realistisk chans att få hem redan till nästa säsong. Sen ska vi inte tala om Aftonbladet-rubriker om #21 - bara att tacka och ta emot :-)

Nåja, hursomhelst är jag ganska säker på att centerbehovet sträcker sig till max en från Europa, det är ju trots allt en ganska dåligt bevarad hemlighet det där med intervjuaren som finns längre ner här. Värva en meriterad center inom ES? Njae...utbildningsbidraget sätter nog tyvärr de ambitionerna på pottkanten, men det finns ju andra ligor i Europa.


Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Domi:

He lugnt Tie, vi ha ju som redan värvat Jansson...

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Glöm inte att vi kan förlora Pierre Hedin också, det gör att vi behöver en väldigt bra back till

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
MartinS: Det var därför också jag skrev "Kan vara vem som helst..."...

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
MartinS: Gästrin kanske är dussinlirare, men Norbäck är nog underskattad...

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Ville bara kommentera det där med "NHL-meriterad back", oftast när dom skriver el säger det betyder det väl mer eller mindre att han i fråga har spelat i NHL, en sådär 2-3 matcher... ;)

Sv: Lite mer hockey och silly season tack...
Wewillwintoday:

Vad jag vet så kan vi glömma Jens Karlsson, inte så intresserad längre tydligen. Men sen Gästrin och Norbäck, enligt mig dussinlirare, är det såna vi behöver?

Sv: Hasse Jonsson
Björn VII: Ok..Bara det att jag läst flera inlägg här där Hasse försvarats av Modo-fans som inte riktigt har koll på läget ;)

Lite mer hockey och silly season tack...
Pondera att Staal försvinner. Plötsligt ser det inte så lovande ut längre som vi först trott genom att bla Öhman stuckit. Det är långt ifrån säkert att Salle och Svarten kommer hem. Mer rykten än vad som finns på hockeymagasinet.com måste förekomma???
Vad jag hört:

*Man har kollat på Magnus Gästrin i Linköping. Han har dock inte varit speciellt bra under kvalserien. Jag såg honom i matchen mot AIK och då var han rent ut sagt dålig.

*Erik Norbäck från SSK(Poffa????).

*Jens Karlsson från VF.

* För en månad sen fanns det rykten gällande Micke Wahlberg...

*NHL-meriterad back(tidningen.to). Kan ju vara vem som helst.
Kaberle?

*Kari Haakana.(NHL)

*Återvändarna.(Svarten, Salle och Foppa).

Mer kommer jag ej på...

Enligt min åsikt behövs det värvas 4 spelare till.
2 centrar, 1 forward och 1 back.

Sv: And the race continues...
Zigge: Ja precis...;)

Sv: And the race continues...
Sahlander: Va, Foppa golvad, av ett mineral-vatten? I Pepsi-center? Låter som Päronsoda alltihop.

Sv: And the race continues...
willysson: Välkommen in i den FINA hockey-världen!! Efter nära 2 decennier, nån annanstans...

Sv: And the race continues...
Fast nu säger kommentatorerna att Vancouver inte har säkrat titeln... Jag säger inget mer angående detta...

Över & Ut för nu

Sv: And the race continues...
Sahlander: Slut på matchen och slut på ert ungdomliga chat. Nu drar jag också.
/ / Frisco

Sv: And the race continues...
5-3 Kings i öppen kasse när Avs jagar mål...

Vancouver vinner NW Division och Blues får den teoretiska chansen att kunna passera Avs...

Sv: And the race continues...
Sahlander:

4-3 till Kings...Palffy...sheitze.

Sv: And the race continues...
Pallfy gör 4-3

Sv: And the race continues...
Kings gör 3-3 i pp. LaPerriere

Sv: And the race continues...
willysson: Perrier. 3-3.....Satan

Sv: And the race continues...
Sahlander: Japp, onekligen låter det så. De gillar Foppa...

Sv: And the race continues...
Granato har varvat kedjorna ganska mycket hela matchen... Verkar som om Reinprecht är hetast tillsammans med Peter...

Slut 2:a perioden, 20 skott av Colorado.

Sv: And the race continues...
Sahlander: Känns som om foppas kedja är grym fast det inte lossnat riktigt...

Sv: And the race continues...
Reinprecht gör 3-2...

Sv: And the race continues...
Sahlander: Nej, jag provade nu när du sa att det gick... lite coolt faktiskt...

Sv: And the race continues...
Har du aldrig lyssnat förut???

Sv: And the race continues...
Sahlander: Fan vad fräckt att sitta och lyssna på...

Sv: And the race continues...
Skoula får målet. Foote & Reinprecht ass.

Sv: And the race continues...
Colorado kvitterar i pp 2-2. Skoula skjuter och Bates Battaglia täcker fint framför nätet och ev styr den lite...

« · 257655 · »