Dexter : När man hör Hinkens bundsförvanter försvara honom med allsköns argument om hur det är "tränarna som säger vilka spelare de vill ha...!", "Grundberg har säkert ett finger med i spelet...!" och "det är styrelsen som bestämmer...!", så får det mig osökt att tänka på detta fantastiska klipp:
Willow: Och då kan vi passa på och tacka av M.C Och plocka hem en liten hemvändare i Emil Alba från FBK också nu när dom förmodligen kommer stärka upp sin forwardsida nästa säsong..? Han har ett utgående kontrakt!
KRB: JA, Löven imponerade inte. Inte omöjligt att de kunnat förlorat via en snedstuds och då hade helt plötsligt Tälje tagit över initiativet. Att möte Löven i ett slutspel är på det sättet lättare än i serien. Det är på intet sätt avgjort vilket lag som går upp.
Silly: Det tror jag också, om han inte varit klar under en lång tid. Värva spelare utan att ha en tränare känns som tycker till är oerhört vanskligt. Jag tror din spaning är korrekt
Det känns som att vi måste gå en kort serie mot Karlskoga för att orka stå emot Björklövens tempo. Känns som att det krävs otroligt mycket för att Björklöven inte ska ta hem denna matchen med den bredd som de besitter.
Hägglundsmaffian: Jo vi har dryftat det lite, många verkar positiva , jag är tveksam, inte på kvaliten utan mer på värvningen i sig med tanke på att vi har rätt många spelare på kontrakt, men får vi in 3 klassbackar så kan jag ta denna värvning med ro
Gavelo: Omsättning är bara pengar in. Så att köpa en ismaskin påverkar inte omsättningen om man inte samtidigt tjänar pengar på att exempelvis sälja reklamplats på den. Då biir det ett riktigt bra exempel. Ett väldigt dyrt sätt att öka omsättningen..
Som du är inne på är det ganska oväsentligt vilken omsättning man har. Anställ 20 säljare så får de säkert in lite mer pengar på sponsring, men det skulle kosta väldigt mycket mer än det smakade.
Willow: Förstår inte varför man öht pratar om omsättning, den säger absolut ingenting mer än att pangar varit i rullning ut och in i bolaget, köp en ismaskin och omsättningen ökar men kapitalet och sannolikt vinsten minskar.
Zource: Lyssnade på intervjun med Dunder. Ohyggligt mycker å, ö, å, ö och generellt svävande svar. Han skröt om hur mycket de ökat omsättningen de senaste fem åren, men väldigt väldigt lite om att de samtidigt gått back 10 miljoner på två år. Faktiskt ingenting och han fick inte ens den frågan som jag tycker är högst relevant.
Monno: Går väl på hörntänderna också. Ruskigt mycket matcher i benen och dessutom på ganska lite folt. De använder fjärdekedjan rätt sporadiskt och saknar bästa forwarden Ashton. Dessutom Engarås och efter första klev väl också zachrisson av
Vikingmodo : Han hade en out I kontraktet. Det är inte så att FBK ville bli av med honom. Han hade erbjudande även från Västerås (tveksamt om det är meriterande dock) nu och även för rollen huvudtränare förra säsongen.
Han tycker väl att det är rätt läge att ta steget att gå från andretränare till huvudtränare helt enkelt. Sedan kanske det är lite jobbigt att verka tillsammans med Abbott och att det påverkat.
Tycker det här är en rätt spännande rekrytering ändå. Mycket hänger såklart på om vi spelar i SHL eller HockeyAllsvenskan nästa säsong.
Blir vi kvar i Allsvenskan känns det som ett ganska logiskt steg – en tränare från Färjestad BK-miljön borde kunna bidra med struktur, tempo och en tydligare kravbild. Det är nog just det jag hoppas mest på, att vi får in lite mer av den där “Färjestad-standarden” i vardagen.
I SHL hade det känts mer som en chansning. Där krävs det att allt sitter direkt, och det är en helt annan press i matchcoachning och resultat.
Oavsett vilket så känns det som en satsning på något nytt snarare än en trygg lösning – och det kan ju bli riktigt bra om det faller rätt.
Bad_Brett: Hade en MoDo-ledare anställt någon som Bondi, Patel eller den där snubben som nyligen blivit teleporterad till ett snabbmatsställe (Jo, det är sant stt han försvarade sig med det) så skulle jag dömt ut MoDo fullständigt.
Hur gick rekryterigsprocessen ut när man anställer sådana fullständigt inkompetenta personer. Då är det inte söm en dålig värvning, utan som man tagit in en back för att denne varit bra i boboll och ser bra ut i tv.
DrCox: är det något som är förändrat nu är att sparkningskarusellen troligtvis är igång, det får man ge de som var kritisk till sparkningen av Karlin. Underpresterar Modo och ligger sexa i HA vid jul så kommer ju Karlberg få en gratis flygbiljett ifrån Övik. Räknar jag med iaf.
Gavelo: Lite oroväckande att Karlberg bara har en säsong i Färjestad. Går ju inte att veta om de är missnöjd med honom där och därför kan tänkas lösa ut honom från kontraktet.
Jag är kluven. Hade gärna sett Modo gå efter ett mer rutinerat namn som haft många säsonger som huvudtränare. Kan vara svårare att locka till HA men känns lite Hinkenvarning över detta.
Men jag stöttar Karlberg tills jag har fog att inte göra det längre
DrCox: Det kan nog stämma, jag har ofantligt dålig koll på Karlberg. Kan tycka att det är ett högt spel att ta upp en tränare för en förening som satsar mot SHL som aldrig varit huvudcoach.
Gavelo: hade inte han delat ledarskap med Challe Berglund när dom var i Leksand?kan blir bra kan bli dåligt är kluven.
På tal om tränare så leder Lennart Hermanssons Lindlöven med 2-0 i den avgörande matchen mot Boden och är på väg mot final i den norra serien Mot Hudik
KRB: Vad tror vi om Karlberg som huvud coach nästa säsong ? Har aldrig varit huvudcoach men har många år som assisterande, 50 år åldern och tar hand om forwards i Färjestad i dagsläget.
MoDos enda hopp mot Björklöven är att de kollapsar av sin egen press – att de inte ens vågar vinna när det gäller. Pressen är på löven brutal, och i år är deras sista chans… vilket också kan bli deras fall. Men först ska vi klara av Bofors.