Nucky: Blir spännande att se HV nästa säsong. Känns som dom är i en rejäl grop. Kommer dom rensa så dom får ordning på allt? Kan Blomman för en gångs skull få ett lag att inte underprestera?
Snipan: Jag hoppas verkligen att det här med att vi har inga planer för allsvenskan bara var ett spel för gallerierna. Dvs man har en plan B.
Men verkar som att Rundblad iaf kan tänka sig stanna. I övrigt lär resten försvinna hoppas dock på Näsen.
På anfallssidan, så blir Niederbach viktigt. Men Ohlsson Op kan iaf fortsätta, även LP och Gästrin. Sen hoppas man på Jesper. Kanske locka hem Wernblom.
Tarasov: Vi får nog höra i S&S i vanlig ordning hur fantastiskt vältalig och trevlig den egentligen äckligt självgode Blomman är. Passar perfekt in i HV som klubb
Snipan: VD hit och dit. Ekonomi Janne har garanterat haft en excelflik för HA redo så gissar att beroende på vad styrelsen beslutar anpassar han budgeten i den.
Snipan: Jag tror inte på att satsa första säsongen. Man får ingen fallskärm denna gång och man ska inte spela klubben i konkurs bara för att man tror att klubben förtjänar något man inte förtjänar. Heart of hockey är död sedan länge och vi alla här inne, örnsköldsvik och klubben måste förstå det. De hjältarna som hänger på hall of fame väggen i arenan är long gone och man måste ta ett steg tillbaka och bygga upp någonting från grunden.
DrCox: Den lagen får vi ändra på, men timingen för degraderingen är mycket olycklig. Ny VD på plats först i Juli, men imorgon måste arbetet för att bygga ett slagkraftigt lag till HA börja. Jag hoppas att man satsar hela butiken även om det innebär ett underskott i mångmiljonklassen och jag hoppas på en klar signal från MoDo redan imorgon om att det blir en våldsam satsning för att komma tillbaka redan 2026. Det är en risk, men det kanske är en större risk (på många sätt) att inte studsa tillbaka direkt. Diskuterat debaclet … det ska vi nog hinna med
man blev antagligen MoDoit under dessa positiva perioder.
- TRO HOPP OCH KÄRLEK!
Från generationen där man började hålla på lag i England.
De flesta, om inte nästan alla, håller på det lag de började heja på.
Det kan vara Arsenal, Liverpool, Leeds, Ipswich eller vafan som helst. Kollar man på dem nu, 50, 40, 30 20 år senare så har de inte bytt till Chelsea eller Man.U bara för att är de bsta för tillfället.
Det ser ut som att det skett ett skifte i varför man håller på ett lag. Ingen i Sverige, i alla fall väldigt få av oss har ett naturligt förhållande till lag i England.
När det gäller hockey i Sverige så är det otroligt lokalt. Såklart finns det undantag. En del håller på Djurgården fast de är från inlandet i Norrland. Det bevisar på att supporterskap ibland inte bara har med patriotism att göra, utan att det är en mental inställning.
Sen så kan man ha en otroligt kritisk inställning till hur klubben i sitt hjärta agerar och presterar. Men det är konstigt hur det kan övergå nästan till hat mot klubben. Det är konstigt att man låter bli att lyssna på klubbens signaler och meddelanden om hur och varför man agerar som man gör.
Jag är säker på att MoDo precis som innan vinner och förlorar som ett lag, därför att man anser att man är ett lag.
Ändå, trots att man är supporter så erkänner man inte det. Det är så mycket bekvämare för den egna tanken att ha någon att halshugga. Det är en persons fel, inte klubbens.
Det är väl också en typ av erkännande att man älskar klubben. Man vill inte att det är hela klubbens gemensamma fel. Det måste av enkelhetens skull vara någon.
JoakimE: Eller? Nä, det tror inte jag heller.. men jag tror inte heller Gradin är en vidare bra sportchef. Inget ont om Gradin som person. Hjärtat sitter på rätt plats. Men skönt folk i omklädningsrummet åsido.. i min bok är han ytterst ansvarig för detta fiasko.
Hela säsongen känns som att man bara väntat på att det ska ordna sig.. visst, såg "lovande" ut i Januari, men uppenbarligen lite falsk marknadsföring över den perioden i slutändan.
{10753}: modo söp bort matchserien själva men är beredd att hålla med. Ofta brukar domsluten jämna ut sig men här tycker jag väldigt mycket gick hv's väg. Både hv och modo är lag med stukat självförtroende och då kan varje liten grej på isen avgöra hela matchen. Förresten väldigt less på alla hv spelare som ligger kvar "skadade" och sedan mirakulöst dyker upp nästa byte. Hoppas modo studsar tillbaka direkt. Går dif upp saknar HA en given favorit.
Costanza: Hade inte någon knäckt koden att byta Alnefelt mot Dichow hade HV varit allsvenskt nu, vi kunde inte se ett så bra målvaktsspel framför oss. Kanske lite åt andra hållet för er😒
jonsson: Någon som kan kopiera expressen artikeln? Snälla det sista du gör Hinken all in på Werner. Han ska hem ge han ett C och låt han leda oss tillbaks till SHL. Han var dessutom bäst när det gäller för Malmö också i kvalet.
Rödin1912: MoDo kommer tillbaka den dag man visat att man begriper sig på hockey på elitnivå, har en ledning som förstår sig på spelet och då laget infört mental träning vid sidan av fysisk träning, inte en dag dessförinnan.
ja då vare alltså klart... det man såg redan i höstas att detta kommer bli oerhört svårt att reda ut... jag tycker inte modo är ligans sämsta lag (Malmö, Örebro, HV)men Modo gör den, sammantaget över året, sämsta insatsen av alla lag i shl... klart den genomusla starten var i en särklass för sig men man sumpade ändå sina chanser som man fick under säsongen att rätta till det hela(säsongsavslutningens nyckelmatcher man torskade bl.a)
HV tar detta Kval helt rättvist och tror jag man tagit det även utan domarnas bedrövliga insats...
1921ofHockey: Finns alltid undantag såklart när det kommer till supportrar. Tror nog väldigt många som håller på MoDo hejar oavsett tabell placering. Nu gäller det att inse allvaret och inte ha nån "mysiga söndag" inställning. Vi kommer tappa spelare, vi kommer förmodligen inte ner och vända. Tror rimligtvis det kommer ta en par år. Än en gång tror jag inte vi ska jämföra oss med Hv eller BIF, känns inte rättvist. Mer nyktert att jämföra oss med DIF och det är ju bara och kolla den tid de spenderat i allsvenskan. Ändå har DIF en helt annan talang bank att tillgå.
Smurfen: Han är väl inte så jävla dum i huvudet att han inte tror detta var ett alternativ? Men spelar ingen roll, vill inte att Modo ska ha några spelare som han har "scoutat" fram.
Höfttacklaren: Behåller gärna Aagaard, Niederbach, Olofsson, Bernhardt, Rundblad, Norlinder, Samme, Milton, Lucas p, Oscar p, theo j, Sebbe, Victor b, ladue, lehtinen, om man får drömma, in med lill werner också.