Björklöven är det överlägsna laget i den här serien. Såklart skall Modo skämmas. Men kanske inte för att de inte är bättre än Löven just nu. Nu brukar det som tur var finnas hardcorefans, se stannar oavsett hur det går. De som har tjugo + mil att åka 600-tusen kronor/resa, låta frugan ta barnen osv. kan ju tveka. Men jag tror inte av den här matchen.
Hardcorefans. Finns de här? Hmm? Jo, minst en. Jag är en. Efter att ha varit på mer eller mindre alla matcher i minst 40 år, trots anledningarna jag sa nyss, men tvingats låta bli mot min vilja.
Det finns säkert fler.
Publiken kommer. Frågan är vilka de som inte kommer är.
SpecterV2: Bara att gratulera Löven för att dom fått ihop alla delar. Bra tränare som satt både försvar och anfallsspel. Special teams överlägset och stabilt målvaktspar.
Hägglundsmaffian: nu är det dags för förändring, vi kan behålla Norén och Rundblad på baksidan resten borde aldrig ha anlänt till Ö-Vik.
Hinken är inte min sportchef i alla fall , han kan inte bygga lag och är handlingsförlamad när förändringar måste ske. Denna säsong känns som ett enda stort misslyckande så vi kan lika bra börja se efter nya assistenter till Karlin om vi nu inte har råd att lösa ut honom. För mig är detta sämsta Modo sedan Gladers tider. Det säger en hel del. Styrelsen måste agera ha fort som attan hitta en ny sportchef som tar modo in i framtiden och en Bulan typ nu är nog det enda som kan få detta fiasko att vänd. Stor besvikelse från min sida.
Orsk inte bryr mig längre. Vi är blöt men domarna ger dem matchen tyvärr. Korpnivå. Å detta forum går väll bananas mot Modo som vanligt. Trevlig helg på er
Hägglundsmaffian: Bjerselius måste gjort sitt i modo. Linus Andersson, Emil Larsson, Måns Karlsson, Mattsson och OP är klippt odugliga . Vi har inte lyckats skapa en endaste en målchans mot Löven hemma. Med detta namnkunniga lag och detta resultat är det bara för Karlin att lämna skeppet, vi kan ju inte ens forcera när det är över. Pinsamt
Adam säger att dom bästa spelarna i Löven är bäst. Är Forsberg och Lilliz bäst på planen? Minst sagt tveksamt. Löven har en annan trygghet i spelsystemet som ger ett bättre lagspel. Dom är bättre som lag, inte att Forsberg och Lilliz dominerar..
Ja, det var ju det jag förtydligade. Det gick inte fort.
Och hittills har vi bara tränat på lågt tempo och dålig inställning. Så ja, det är det vi ser. Vi har inte vant oss att tävla med den kompetens vi borde ha.
Thors 22: Special teams har sett likadant ut hela tiden med Karlin.
Passivt boxplay och okej PP med Holmström. Men nu när man gett initiativet till spelarna i PP har det blivit uruselt. Vilket jag förutspådde innan säsongen.
Willow: Inte bara det. Spelarna åker och myser och istället för att ge järnet och vara först till pucken med marginal i sarghörnet gör man bara precis det man tror ska räcka och glider dit och hamnar i tidsnöd för att motståndaren minsann öste på och plötsligt checkar fast sig eller tvingar fram en dålig pass.
Zource: Om någon inför säsongen hade sagt: "Efter 23 omgångar kommer MoDo vara 17 poäng efter Björklöven"... tror ni är att någon hade sagt "helt okej, det är inte då vi ska vara som bäst!"...?
NuMo: De flesta spelat faktiskt efter hur man tränat. De vet var lagkompisen kommer vara. Det du skriver om att vi förlitar oss på spelsystemet så är det man måste göra när spelet går så fort.
Skillnaden mellan oss och andra lag är att de VET att lagkamraten är där och att den "chansning" som du beskriver det som inte är en chansning. Det är tvärtom vad man tränat på.
Bad_Brett: Jag tror inte ens att vi hade besegrat Björklöven om vi tvingats möta dem 2023. De ledande spelarna kissar på sig i matcher som dessa. Och den trenden har varat väldigt länge.