1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 529988 inlägg · 4121 ämnen
« · 2887355 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Nä, ni diskuterar inte alls enbart MoDo härinne. Några modoiter diskuterar ju Alcen här, så varför ber du inte dom att vänligen lämna istället?
Vore väl mest logiskt kan man tycka, men bristen på logik verkar vara ett av dina problem.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow:
Tror det vanliga numera 3-4 mille plus. Kanske tom lite högre då det känns som vi satsar lite extra.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SPOODI: Misstänker plus 2 miljoner. Förvisso hade vi ett kval, men publiksiffrorna var inte bra under säsongen.

Sv: Silly season
Från Hörnefors:
Han är klar för Rögle!

Sv: Silly season
Dundee: osäkra kort?? Rundblad, Berglund, Bengtsson, Persson är och borde vara riktigt hög kvalitet på. Sen har vi Norén som borde vara en rätt stabil back på HA nivå nu efter några år. Gjorde det riktigt bra i Mora och helt ok i Östersund. Och sen har vi norska MVP'n Rönningen. Ett frågetecken på han sure det tar jag. Men att alla lag i HA var intresserade efter honom borde visa att det finns något där.
Tror alla ni som är så rädda att vi har en svag backsida kommer överraskas något ordentligt när säsongen drar igång. Och sist så har vi 2 juniorer som kommer få chansen speciellt Hallin. Och förstärkning kommer under säsongen när Karlin o Hinken ser vad som fattas.

Sv: Silly season
Från Hörnefors: Paul ska operera sig och kommer inte kunna gå på is förens till vintern,

Sv: Silly season
Dundee: Vi ska inte ha Hedberg, tvivelaktig karaktär och påväg utför i karriären trots sin ålder.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
hompa90: senast måndag nästa vecka på årsstämman

Sv: Silly season
modomille: För många osäkra kort i våran back besättning. Visst skulle man kunna ge oss 4 stjärnor men då skulle Löven fått 5 då. Tycker Löven har en ruskigt bra backsida känns väl byggt och tål skador. Tycker våran är lite för tunn går Berglund eller Rundblad sönder så ser det verkligen inte bra ut. Så nog hade jag gärna sett man fått in en bra back till för kunnat ha en rejäl pjäs i varje backpar.

Rundblad / Bengtsson
Ny / Sverre
Berglund / Persson

Sverre är ett stort frågetecken även om han gjort det bra i norska ligan. Och går det sämre för honom så blir vi väldigt ihåliga därför jag gärna sett en back till med lite rutin. Tom Hedberg kanske har väl ej förlängt med Aik är härifrån.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Dom flesta har presenterat sina bokslut för föregående säsong, när tror ni MoDo gör det? Bör väl vara ganska fina siffror i och med två extra matcher i kvalet.. Frölunda sägs göra runt 17 miljoner i vinst..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Men allvarligt vad har du och Huge mähä för problem? Vi diskuterar MoDo enbart här vänligen lämna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Alcén har dragit in storkovan om Lucas Pettersson slår igenom. Ett scenario som ni dock verkar se som otänkbart.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: " hur lätttriggad är du egentligen haha"

Sa den lättriggade som inte kunde låta bli att svara.
Haha...


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Visst är det så, klart att spelare blir lovade si och så till viss grad som lockbete sas, vid en potentiell värvning. Speciellt när det gäller redan etablerade toppspelare som är påtänkta för just en topposition med mkt istid, typ.
Nu gäller saken dock en lovande junior som är under utveckling, där man inte kan ge samma löften som man kan ge till en toppspelare.
Det har ju framställts som att Alcen skulle ha lovat LP både det ena och andra som rimligtvis inte går att göra på samma sätt som när man lovat nåt ex till en spelare som D'Astous senaste säsongen.
Ska iaf bli intressant att se hur LP hävdar sig. Är han den stora talang som påstås så lär han nog få en större roll hos oss än vad många härinne verkar tro och hoppas(?)
på...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge:
Att spelare får löften som sedan av olika anledningar bryts under säsong ser jag inte som en särskilt skrattretande tanke.

Vad som lovats eller sagt i detta fall har jag ingen aning om. Ser det t.o.m. som en fördel vi vet var vi inte har och får dessutom betalt för den tid han tillbringat här. Funkar det inte i Brynäs lär han kallas över.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Geniet Alcén tänkte att han skulle dra in storkovan..

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: hur lätttriggad är du egentligen haha

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Det troligaste är väl att Anaheim ansett att det bästa för LP:s utveckling just nu är att kliva upp ett snäpp till SHL efter att man bedömt hur han sett ut i HA.
Och det oavsett hur mkt speltid man tror att han kommer att få hos oss.
Som sagt: hade Anaheim ansett att ytterligare en säsong i HA hade varit det bästa, så hade han naturligvis stannat kvar i Modo.
Svårare är det inte.
Alcen har naturligtvis också lagt alla korten på bordet och varit ärlig med hur det funkar och vad Brynäs vill.
Skrattretande att nån öht tror på svamlet om att han skulle ha lurat LP och fört honom bakom ljuset genom att lova/garantera vissa saker (roll i laget, speltid osv)

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Om Lucas är tänkt som breddvärvning och spelar sju-tio minuter per match så är antingen agenten fullständigt dum I huvudet eller så har Alcen förlett Lucas och agenten.

Det kommer kunna påverka Brynäs möjligheter att värva in juniorer framöver. Trovärdigheten när Alcen säger att spelaren kommer få en viktig roll får sig i törn.

Det kommer dessutom påverka Lucas möjligheter i JVM där han med stor sannolikhet var tänkt att spela pp. Får han inte speltid I Brynäs seniorlag påverkar det naturligtvis negativt.

Och stämmer det som det ryktas om att Lucas tyckte sig för bra för att sitta på sidan eller spela sparsamt så kan han bli ett problem för Brynäs. Sannolikt utlåning.

Sv: Silly season
Dundee: alltså 3 stjärnor på backsidan.... Vila back besättningar har vi framför oss? Tänker att tre stjärnor är mittenlag?


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Det som du och en del andra Modoiter inte verkar ta hänsyn till när ni ”konstaterar att Alcén gjorde ett oerhört dåligt val” är att Brynäs får tillgång till hockeyspelaren Lucas Pettersson och dessutom bygger en relation med honom som kan visa sig bli värdefull på lång sikt om han inte lyckas slå sig in i NHL.

Om man kollar på breddspelarna i SM-finallagen 24/25, så borde en ett år äldre version av Lucas Pettersson stå sig bra i det sammanhanget.

Det är en”low risk high reward”-värvning för Brynäs, Alcén har liksom ingenting att förlora på att göra den här typen av värvningar. Därför blir det lite löjligt att häckla honom för beslutet…

Sv: Silly season
Framnäs: Tycker det är ganska smakfullt att hålla låg profil utåt. Karlin jobbar ju metodiskt så spelarna ska få växa in i det.
Man skulle kunna kalla det för ödmjukhet om man vill.

Sv: Silly season
JoJo2613:
Linus Andersson är klar..
Alla med bra källor säger att han är klar!

Sv: Silly season
Heyerdal: Rör man något vid Karlins synsätt på säsongen? Är det i samklang med vad Hinken också tänker?

"Det är klart man är orolig när man ser andra lag börja på en annan platå. Vissa lag hade från start 15 gubbar i truppen och vi hade sex spelare, så vi har en jävla uppförsbacke."

"För varje sten som läggs blir det lättare att värva samtidigt som spelarna tittar på om laget kan utmana. Sedan ska det här laget spelas ihop och det kan ta tid. Där är flera lag före oss."

"Man har en idé när man värvar in spelare, men det är sällan det stämmer till 100 procent. Framförallt i slutet av truppbygget blir det lättare att lägga pussel då man ser vad man har, och därmed vad man behöver."

"Namnmässigt har vi en bra trupp, men det viktigaste för oss är att jobba lugnt och metodiskt. Vi har ingen formation som spelat ihop och det kommer att vara kämpigt i början. Men sedan hoppas jag att vi stegrar successivt."

Tänker det hade varit intressant om Hinken nu skulle, tvärtom, typ slå fast att vi går hårt för seriesegern och inte nöjer oss med att bli bäst efter jul. Men antagligen sitter man i samma båt?

Sv: Silly season
Heyerdal: Hinken brukar ju alltid "mörka" namn m.m innan det är 100% klart o bläcket är på pappret.

Sv: Silly season
modomille: lång intervju med Hinken i dagens Express, han mörkar verkligen att Linus A är klar, om han nu är det? Då vi fick klart med Emil L klarnar det mer vilken ny forward vi söker, säger han bl.a. kom inte ihåg exakt om det var just så han sa men något ditåt.

Sv: Silly season
modomille: Kan lugna er alla. Löven kommer inte att vara ett hot. De blir ett mitten lag som åker i kvarten. En tragisk förening utan styrelse.
-9 miljoner ena säsongen och nu bara -3. Då slår man sig för bröstet. Fy fan vad bra vi är.
Hmm. Vi måste dra igång en swish kampanj.
Löven är den sista föreningen jag vill se i shl.
Ärligt. Löven var bra för 40 år sedan. Nu finns bara klubb 87 kvar och den är för inbördes beundran.

Sv: Silly season
Dundee: En backsidan som har Rundblad och Berglund kan inte få tre i betyg. Sen kan jag köpa om vissa tycker att löven på förhand har en bättre backsida även om jag inte tycker det.

Sv: Silly season
Costanza:
+ En bra ålder,
Det vet vi som hade det som bäst då..
fast det var i en annan fysisk verksamhet! :-)

Han kan vi bygga på i några år, Dax att ge honom chansen på SHL också!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Smurfen: Fina fina Pontus! ❤️❤️❤️ hoppas 7an i Hägglunds är kvar hela säsongen


Sv: Silly season
Dundee:

700000 ska samlas in för Lundin😱😱
Hur gör dom med Viksten då? Inte förlängt eller tackats av än?

Sv: Silly season
Dundee: En fördel med Fitz är ju att han är välscoutad av tränare Karlin sedan länge.

Sv: Silly season
Mycket bra Silly av Hinken man får lov att lyfta lite på hatten i alla fall 8 av 10 möjliga. Men Albin Lundin till Löven är irriterande han hade jag gärna sett i vårat lag hade hellre tagit honom en Fitzgerald då Lundin är bättre i båda riktningarna men Fitzgerald lär producera mer poäng. Sedan saknar jag en spetsig back för första backpar till seriestart.

Hur som blir spännande att se hur det kommer att gå just nu känns det som Löven och vi är på samma nivå sett till materialet. Löven något bättre defensivt och vi lite bättre offensivt. Men Lövens 4a på forwards hänger på Lundin kommer han ej blir det nog en 3a.

Målvakter

MoDo ****
Björklöven ****

Backar

MoDo ***
Björklöven ****

Forwards

MoDo *****
Björklöven ****


MoDo totalt 12 av 15
Björklöven 12 av 15

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
gurkan1921:
Stämmer det han har väldigt mycket Dickinsson vibbar i sig..
Stark på pucken och går rakt på mål.
En riktig Björn med andra ord?

Bra i alla delar på plan!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Lördag natt och är fortfarande besatt av swetlikoff, grävde ner mig rejält och jag är så förbannat såld. Såg även bland annat att han var på Vegas Golden Knights Camp med ingen mindre än Tyler Benson ;). Blir även mer och mer nyfiken och intresserad vad han kan göra denna sidan pölen då han ser riktigt intressant ut därborta. En man definitivt ska hålla koll på i vinter. Mycket mer målskytt än framspelare kan vara bra att veta. Denna tror jag starkt på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Varför jag frågar var för att jag hörde av en bekant att Adam och fysio Jocke körde Hyrox lopp tillsammans i Skellefteå idag och han såg tydligen väldigt tränad ut.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Saleva: Kan du inte fråga om han är spelklar, smart kille

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: Förstår det, haha

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Idbyn:
Jag ser honom varje vecka på MSA, sittandes på cykel eller joggade på löpband.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: knappast, men efter en heldag på Liseberg b3hlvde jag 3 x 6 cl barcelo 🤪

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
dempa: 2 flaskor?????

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Jag älskar MoDo!

Har iofs druckit två ron barcelo

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: I den bästa av världar så hade ni tagit det via pm ja. Men han är modoit.

Jag tycker fortfarande det är intressant att diskutera övergången. Det är din jävla don Quijote tics som jag är less på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
puffe2: Det är dåligt ställt med Huge. Han saknar insikt.

Anaheim hade ingenting att säga till om innan Lucas skrev på. Det var Alcen som gjorde Ett oerhört dåligt val.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Idbyn: Bra fråga, hur är det ställt med han?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gavelo: Är ledsen men "alla andra rådgivare, scouter, f.d storstjärnor och spelare från hela Sverige" har nog inte en jävla aning om hur Anaheim har tänkt, vilka planer dom har för LP.
Så dina exempel säger mao inte ett skit, det är bara tyckanden och inget annat...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Peja: Jag tänkte inte att det kunde bli dyrare för Brynäs utan om Brynäs betalar hela av det tidigare avtalade lönen eller om Ducks går in och betalar delar eller hela lönen. Och vilken lön är det som gäller? Jag kan inte tänka mig att han får 8,9 miljoner som avtalet med Ducks ger, när han spelar i Brynäs

« · 2887355 · »