Znark: Ja, det var ju inte Hinkens fel i varje fall. Han värvade ju rätt "karaktärer". Hur skulle Hinken kunna veta att dessa rätta karaktärer inte sedan skulle göra det som de hade kommit överens om...? Eller att de rätta karaktärerna han värvade året efter inte skulle göra det som de hade kommit överens om...? Eller att karaktärerna han värvade till denna säsong inte skulle göra vad de hade kommit överens om...?
Enbart korkade fans som inte begriper ishockey som har mage att kritisera detta hockeyorakel...!
Smurfen: rättare sagt vad som gick snett när vi tog steget upp. Visst vi gjorde en godkänd första säsong i shl men det var vår 1:a kedja från allsvenskan som bar oss.
Vargen: Jag tänkte dra ihop en enkät där man kan betygsätta samtliga spelare Hinken har värvat de senaste tre säsongerna och se vad medelvärdet landar på.
Bad_Brett: han tröstsuper väl med hinken. Tämligen uppenbart att om dom inte umgås så är dom iaf nära vänner. Skulle tom misstänka att Willow har släktband inom ledningen. Svårt att kasta sten I glashus.
Framnäs: ta med dig sopan berglund till Finland med jeppe om han inte är portad från hockey där. Kan vi inte dra igång en swishkampanj, men denna gång för att bli av med grannens grabbar. 10 ggr hellre matt Andersson än övriga trotjänare till backar.
Gavelo: Jeppe är nära att signa med finsk klubb, högsta ligan där. De verkar tro att det är låga krav i MoDo som gjort att han gått ner sig. Haha, de kommer bli så jävla besvikna.
Smurfen: Lika bra det. Jag var säker på att han skulle vara en gigant i HA men såg noll i honom under grundserien och då satt jag och tänkte ja han kanske går igång i slutspelet men istället så blev han ju bara sämre. Ska tillägga att han var riktigt bra ändå var 10:e match typ?
Förvörigt måste vi ta bort Freddan om det är sant att han har 1 år kvar på kontraktet. Hur fan har Hinken lyckats att skriva dessa mega kontrakt med alla tränare nu?
Smurfen: Han skrev på för Modo för att han trodde det skulle vara den givna kandidaten till att spela SHL. Nu nä han ser hur långt ifrån vi var och vilken inkompetent sportchef vi har så förstår han ju att detta mest troligt kommer bli en långbänk och inte fan vill han spela för korvören i Ha, då kan han spela för en hög lön i finska högsta ligan eller i Tjeckien ist.
Gavelo: Fan vad skönt att det är över! Sitta och hoppas på något man egentligen visste inte skulle gå. NU säger jag tack och adjö, vi hörs här efter semestern. Ta hand om varandra!
SpecterV2: vi har bara värvat ren och skär breddskit. Det blir aldrig mer SHL med den här ledningen och budgeten ännu sämre. Hur fan ska vi kunna rubba topplagen? Det är en bedrift att kunna vaska en klubb så hårt på några år. Som jag sa för nån månad sedan. Inom 4 år är Örnsköldsvik hockey närmare lagranking än modo och typ björklöven eller Örebro.
Den här klubben är körd.
Lika bra att börja följa nåt annat för div 1 är närmare än shl med hinken kvar vid rodret.
SpecterV2: Swetlikoff och Måns ser ut att lämna. Rundblad, Norén, Anderson, Bengtsson, Persson ser ut att få lämna. Topping, Fitz och Kelleher har utgående kontrakt, där har Modo flaggat för att man vill behålla Fitz och Kelleher.
Larsson har alltså bett sin agent att titta på alternativ tros 2 år kvar på kontraktet och Modo är missnöjda med Anderson som också har år kvar på kontraktet. Falken får förlängt och väntas få en större roll nästa säsong. Och Olofsson har intresse från annan håll och kan tvingas lämna.
75% av alla spelare Hinken har värvat vill man nu bli av med 1 år senare. Kan vara rekord i värdelös scouting!
grimiss: Upptäcker mig själv scrolla runt på eliteprospects och kollar stats på kontraktslösa hemvändare som Oscar Nordin. Jag har nog gett upp säsongen..
Gavelo: trodde det bara var Bella o Hallin som hade kontrakt. Iofs har jag bara läst hur läget såg ut på eliteprospects.com och de kanske har missat någon info. Hade gärna rensat ut både Bella o Norén om nu båda har kontrakt.
HalvHund: Om det är något Gradin förändrat denna gång så är det onödiga signeringar. Både Wahlberg och Caderoth är intressanta i allsvenskan samtidigt som de inte lär binda upp alltför mycket pengar av budgeten.
Vargen: Jag ska verkligen inte säga att jag studerat Wahlberg, men han kändes rörlig och med hyggligt spelsinne. Använder han bara sin storlek så tror jag han är en uppgradering mot Persson, vilken jag tycker var en besvikelse. För begränsat spelsinne att bli väldigt mycket bättre.
Willow: Wally är välkommen, fattar att MoDo måste planera 2 spår, då det blir kötta in i kaklet och hoppas för att nå SHL. Farsan sitter och ser MoDo oavsett liga bara det ser bra och kul ut på isen. Det är ju bevisat att stor börs eller många fans inte alltid kan förhindra att SHL-lag hamnar i kval.