puffe: För att berika detta forum,ska jag slumra in nu, men vore kul om nån snäll person skapade en tråd om att vi har en viktig match i morgon. Ska Skånes tredje bästa lag vinna mot Världens bästa MoDo?
gizzo: Ni Björklövare kan verkligen allt om hockey, fan vad vi blir imponerade varje gång ni kommer hit med era västerbottenssanningar! Var höll ni hus förut? Vi ropade, men ingen dök upp..😂
JonteD: Sund inställning du har. Tycker det är kul att Jonte tillför vår serie spets, ser Lill-Strimma som kanske den bästa backen från Sverige nånsin. Man får alltid lite skit för att man uppskattar vad 'hat-lagen' gör, men kul att Norrland kanske har tre lag i topp till våren, bara vi hittar kassen. innan jul
puffe: Det är en gigantisk skillnad på Modos lån och övriga i HA som är korttidslån, så är det , jag har inte sagt emot utan bara förtydligat att även Modo lånat spelare. Modo har om det vill sig väl varit väldigt smarta här. Varför är du så arg?
{8399}: glömde ta bort ditt namn, var mer av allmän karaktär. Men dom har väl kontrakt över säsongen(med klausul att dom får lämna för spel i Nordamerika). . Dom kan inte gå till nån annan klubb utanför Nordamerika, är väl lite skillnad mot att kontraktera någon för 1-2 månader?
puffe: Ja det är upp till varje klubb, jag håller med och jag har heller inte ifrågasatt någon klubbs agerande. Jag har bar påpekat att Lindgren och Hepo är i Modå på lån.
Berge: Det blir lite komiskt när en Brynäsare talar om andra supportrars skeva självbild, det blir liksom som att skjuta sig själv i foten.
Sen vet jag inte hur Boqvist’s kontrakt ser ut och kan därför inte säga så mycket om det, men Heppo är inget På förhand korttidslån och det är det man diskuterat, förstår du inte skillnaden så kan du och Arnio, förlåt Carl lejonkräk, nej förlåt Axle san ta varandra i hand och hoppa över till Brynäs eminenta bok för då har vi öht inget att diskutera längre.
{8399}: Det är inte en version, det är sanningen! Sen så är det väldigt sällan jag pudlar mig, däremot är väl du ganska ökänd på hs som just en sådan som pudlar i andras böcker.
{8399}: Så länge man inte bryter mot några regler, är väl det upp till varje klubb hur man vill agera? Vad man sen kallar det, korttidslån, lån, mm blir ju ganska ointressant. Varje klubb får ju ta ansvar för sitt agerande .Därför är det bra om statspengar fördelas efter hur klubbar tagit pandemin på allvar eller bara förköpt sej.
Lag som förlitat sej på supportrar för att värva in spets bör stå sist i kön för stats-bidrag(om man inte har likvida medel ändå såklart)
Jag gillar Modo. Det är en riktig hockeyklubb med fin historia och har levererat nhl-stjärnor som Sedinarna, Näslund, Hedman och min barndoms stora idol Peter Forsberg.
Men självbilden hos vissa supportrar är inte sund. Hepponiemi är ett lån precis som Boqvist, skillnaden är bara att Boqvist är mycket bättre.
Nubben och Kenttä har helt enkelt lånat in bättre spelare.
Vad som händer i framtiden är spekulationer som saknar relevans just här och nu.
Berge: God dag yxskaft! Vad jag vet så har ingen Modoit klagat, det är mer att andra klubbar tycker att Modo OCKSÅ lånat spelare på korttidslån fast man till skillnad från många andra klubbar har tagit in dessa spelare för att spela hela säsongen i Modo, skulle varit en väsentlig skillnad om Modo tex tar in Jesper Olofsson, Timashow eller Adrian Kempe som mest troligt skulle spela i shl om NHL/khl eller liknande inte NHL kommer igång.
Det som diskuteras är På förhand korttidskontrakt och kontrakterade lån som sträcker sig över hela säsongen
Berge: Modo har ju lånat annorlunda i jämförelse med dem andra, det måste du väl ändå se? Modo har lånat i förhoppning om att få behålla spelare trots start av nhl/ahl (naivt ja).
Hade Glader velat låna bästa för tillfället tillgängliga spelare tror jag inte att det vore heponiemi och lindgren som spelade i modo utan t.ex. Timashov
Berge: Situationen är helt annorlunda. Heopniemi spelar för oss om AHL ställs in med väldigt stor sannolikhet. Samma sak med Lindgren. Man väljer inte ett annat lag i Europa. Dessa två tar heller ingen plats från juniorer eller andra spelare i och med att vi räknat med dem i truppen redan, samt de påverkar inte heller dynamiken i samma utsträckning. Löven hade redan en full trupp, men Timrå hade i alla fall plats då de bara har tolv forwards.
Tar vi Lundeström, Boqvist och Steen så finns det i princip NOLL chans att de blir kvar. Ställs AHL in så väljer de moderklubbarna Brynäs, Luleå och FBK, för då kommer SHL tillåta dem i och med att det blir för resten av säsongen. Just Heponiemi har en fysik som gör att det är rent av troligt att han blir kvar restan av säsongen oavsett om AHL kommer igång eller inte.
Ja, om man hårddrar det så är båda lån, men det finns väldigt stora skillnader.
udden: För min del hoppas jag att det blir Timrå-Modo som gör upp om SHL platsen till våren. Och då får vi väl hålla tummarna för våra respektive lag och hoppas det blir spännande heta matcher med mycket känslor.
udden: Jag tycker att Timrå ser vassare ut än Löven, men jag skriver inte under på att de lekte med VIK. De var bättre än VIK, men det var spelmässigt ganska jämt. Timrå bäst i första och VIK i andra.
Men, Lundeström är riktigt jäkla bra. Med NHL-lånen får Dahlen utrymme för att glänsa. Det är som att sätta Liss med riktigt bra spelare som jobbar fram puckar. Då kommer han också göra väldigt mycket poäng...
puffe: Dessa dryga lövhögar dom tror att dom vunnit guld redan ,, Timrå lekte med Vik tack vare NHL lånen med Dahlen i spetsen och idag har dom ett bättre lag än Löven ,,,Hoppas att vi tar in några Modo fostrade spelare så det blir fart på laget ,,,Heja Modo
{8399}: Det handlar om kontrakterade spelare som ägs av en annan klubb, skillnaden är att Modo INTE kontrakterat dessa på korttidskontrakt som hela grejen har varit att man inte skall göra.
På ett sätt handlar det om en utlåning men att Modo kontrakterat spelarna med förhoppning att dom skall avsluta säsongen i Modo efter dialog med eras ägare och i samma intervju du länkar till så säger Glader tydligt att man hoppas och tror att dom stannar säsongen ut men att Florida och Toronto äger beslutet i slutändan.
Så ja det är 2 spelarlån som i dagsläget gäller en hel säsong och inte för tex. 1,5 månad som hela snackisen om korttidslån i svensk hockey har handlat om.
Det är ett kontrakt och inget lån, googla skillnaden eller håll igen kakhålet. Florida äger rättigheterna men han har kontrakt med Modo. Med ditt synsätt är alla draftade spelare helt plötsligt lån, Wallinder som draftades förra veckan är numera ett lån...
Skärp dig nu och lägg dig och sov, du behöver sömnen för att Hjärnkontoret skall fungera väl."
"MODO Hockey kan idag presentera forwarden Aleksi Heponiemi som kontrakterats på lån från Florida Panthers organisation. ”Heponiemi är en skridskoskicklig, teknisk och poängstark spelare som håller en väldigt hög nivå i hela sitt spel. Han är lite av en artist som är utpräglat offensiv i sitt spel och kommer att tillföra oss mycket, inte minst i powerplay”, kommenterar MODO Hockeys sportchef Fredrik Glader."