1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534853 inlägg · 4127 ämnen
« · 2481338 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.



Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Självklart! Han tjänar mindre!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Tycker hela poängen med swishandet försvinner om man gör det utan att ta hänsyn till situationen. Ska vi swisha OP också?

Personligen tycker jag Ingman är vår bäste back, men det där beteendet måste han sluta med. Låt det bli en läxa. Slutar han larva sig är han tillräckligt duktig för att kunna tjäna stora pengar inom ishockeyn.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Jag kommer också dra iväg en swish om det dyker upp en insamling.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}: ”belyser ju också vilken typ av människa Tarasov är.”
-du är ute på lite djupt vatten nu va?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}:
Du kastar ut att jag är en typ av människa som försvarar brottsliga handlingar och sen inte står upp när du får mothugg? Att du sen inte har några argument för stå för dig.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:

Jag tycker det är ganska lätt att bedöma Glader.

Han byggde ett lag som var nära att få kvala, han var med och tillsatte fel tränare och ville sedan förlänga med Sundqvist istället för att ta in Karlin och då fick han gå.

Sedan hittade han en hel del intressanta spelare som sedan under Karlin blommat ut ännu mer när man byggt ett riktigt lag av de spillror Glader lämnade efter sig.

Men min bedömning av Glader är att han ej var mogen sportchefsjobbet i en klubb som Modo. Tycker han var rätt luddig i intervjuer och representerade klubben på ett sämre sätt än Hinken.

Kanske var säsongen 20/21 nyttig så vi insåg vad som var fel och fick rensa i ledningen och tog in Hinken/Karlin.

Med Hinken så ser man en röd tråd i spelare han värvar och sättet han analyserar vad laget behöver. Glader verkade mer köpa häftiga namn och bra CV:n som pushades ut av agenter, tror Hinken är betydligt bättre på att scouta och avgöra vad laget behöver för typ av spelare.

Skulle aldrig vilja byta Hinken mot Glader.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Vill inte fördjupa mig nått mer i detta, får räcka nu. Finns viktigare saker att diskutera än fuskare.
Tack för ordet.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}:
Berätta gärna mer om vilken typ av människa jag är. Du tyckte själv att det var manligt trashtalka och trycka upp nävar i ansiktet på folk.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
erjo:
Det finns en skämtsam faktor i det här får erkänna jag vill provocera! Jag förstår inte vad BB väntar på! Ca 70%

En annan faktor är jag vill att Ingman skall känna mitt stöd när alla andra tar avstånd. Lex Löfving även om exemplet är extremt. Tänk 5-10%

Ytterligare en faktor är att hockey innehåller en del element som är knepiga, trashtalka eller slänga upp en ansikte i motståndaren för vederbörande skall tappa humöret är
Ok men filmning onej så får vi inte uppföra oss. Då är det gatlopp. Resterande procent

Ingmans lön- tja en allsvensk spelare tjänar nog inte så mkt mer än mig skulle gissa att Ingman tjänar kring 50. Men det finns något bortom karriären också.

Summa summarum….. kommer swisha. Kan nog vänlig skäl dma hans nummer.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Som jag sagt förut: Vi ser på saker på olika sätt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{9566}: Vigneault fick en avstängning med böter där både Karlin och motståndarcoachen Gath tyckte att det var direkt felaktigt. I sådana fall tycker jag att det är helt ok att skänka pengar. Hade Brickley blivit avstängd den här gången så hade jag också tyckt att det var ok.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{5647}: Om man får böter, då är det ju erkänt fel och därmed brottsligt. Hur kan man då stå upp för det och skänka pengar till en som uppsåtligt gjort allt för att lura och bedra domare med flera. Jag förstår det inte. Men det belyser ju också vilken typ av människa Tarasov är.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
erjo: Jo, jag skäms rejält om vi switchar för det. Bara diskussionen gör mig trött.

Om sedan någon swishar en liten slant utanför det sociala nätverken är det inget problem, men hur kan man tycka att det är ok att filma?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: Varför ska ni/du swisha till Ingmans bot? Tycker du att det är felbedömt utifrån bilderna att det är en filmning eller tycker du att filmningar är okej och att en spelare som har en hög lön inte ska kunna betala för sig då han gjort fel?
Är bara nyfiken.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Visst är du med och swishar till Ingmans böter sen?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Tycker Glader är svårbedömd, väldigt knepigt läge kommer till ett färdigt lag och skall reda ut en mkt svår sits.

Sundlöv däremot, katastrof som SC. Dock fick han in Hellkvist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:
Det kännetecknar ofta våra dåliga allsvenska lag. Är du på och swishar till Ingman?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Verkligen!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tydligen så är Fredrik Söderström aktuell för sportchefsjobbet i AIK. Vore extremt tråkigt om han tog det jobbet efter att ha varit grym i Cmore.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Just därför tippade jag Tingsryd på nedflyttningsplats

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Olle Liss: Gigantisk fotbollsstad!!!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Förstår att det är viktigt för dig att påpeka att Niederbach inte är en MoDo-produkt. ;-)

Jag var väl för övrigt en av dem som var mest kritisk mot Glader och ifrågasatte värvningarna av Gagnon, Mikkelson och - lite genant - Peters (som jag glömde i min lista). För övrigt är det rätt sjukt att Gagnon, Mikkelson, Corrado, Hedberg, Lovric, Häggström, Enström, Persson och Styrman alla (mer eller mindre) har avslutat sina karriärer efter det. Utöver det har ju onekligen Sylwander, Dahlroth, Tjärnström, Peters, Boivin med flera verkligen gått ner sig i sina karriärer. Så rätt häpnadsväckande hur många dåliga bedömningar Glader lyckades göra.

Dock blir jag förvånad om vare sig Berg eller Södergran spelar i MoDo nästa år, trots kontrakt. Har ingen som helst motivering till detta, utan hänvisar bara till magkänslan. Och oavsett tycker jag att de har en bra bit kvar till att bli franchise players.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Varför är det en relevant frågeställning? Genuint nyfiken.

Även om det var någon annan som plockade in vissa spelare, så skulle jag säga att det är nuvarande ledning som har format stommen till vad den är idag. Inte minst är det Hinken som har sett till att många har fått förlängda kontrakt.

Om det nu är viktigt att det ska vara en renodlad värvning av Hinken, så tror jag AP och Näsén är bra spelare i en allsvensk trupp två år framåt i tiden. Berg och även Södergran likaså, även om de inte har så långa kontrakt.

Sen är inte Niederbach en MoDo-produkt och Ingman har varit rakt av oönskad av tidigare ledning i klubben så nog skulle jag tillskriva dem något till Hinkens förtjänst snarare än att det bara var att vinka hem grabbarna.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Modomas: Men det är rent spekulativt. Ingman ville verkligen till MoDo. Som jag har förstått det Hinken däremot tveksam om han skulle ta in Ingman.

Berg, tja... kanske. Svårt att säga.

Min poäng är att det tycks vara så fruktansvärt svårt att se nyanser i saker å ting. Folk ÄLSKADE Glader och jublade när han i en intervju sade att han ville stanna i MoDo för evigt. Sedan blev det en fiaskosäsong och efter det blev han betraktad som ett skämt. På samma sätt ska vi älska Hinken/Karlin och gud nåde den som vågar ifrågasätta något de gör.

Glader var riktigt duktig på att hitta intressanta namn. Däremot var han helt inkompetent när det gäller att bygga ett lag. Hinken/Karlin å andra sidan förstår hur man bygger ett lag, men de har snarare kompletterat en bra stomme med de ingredienser som har saknats, än byggt något från grunden, vilket de ofta (helt oförtjänt) får credd för.

När Hinken tillträde tyckte många tvärtom att han hade ett otacksamt jobb eftersom Glader i princip redan hade värvat hela laget. "Om det går dåligt denna säsong beror det på att Hinken/Karlin inte har kunnat bygga laget som de vill", hette det. Nu, två år senare, är detta helt plötsligt bortglömt. Istället låtsas man som att "Hinken tvingades bygga ett helt nytt lag från grunden efter debaclet året innan".

Kan vi inte bara sluta det här tramset och konstatera:

- Sundlöv lade grunden åt Glader
- Glader lade grunden åt Hinken
- Hinken har spetsat grunden Glader lade

Ingen har hittills varit nära avancemang, vilket är klart underkänt. Vi får hoppas att Hinken ändrar på det i vår.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Berg, som tillsammans med Ingman kommer att bli tongivande i slutspelet med inställning och jävlar anamma.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Gradin tillträdde den 1:a maj 2021. Wahlberg skrev på den 17:e april. Men visst, det var säkert ett önskemål från Karlin att vi skulle värva honom.

Om jag vänder på frågan: Vilka del av MoDos nya stomme menar du att Hinken/Karlin har byggt?

Ingman, Niederbach och även Wernblom är spelare som alla ville tillbaka. Och givetvis är det starkt att lyckas bygga upp varumärket så pass mycket att de talanger som tidigare flytt klubben skriker efter att få komma tillbaka.

Men vilka värvningar har Hinken/Karlin gjort som kommer bli en viktig del av grunden oavsett vilken serie MoDo spelar i? Ok, låt oss räkna Wahlberg. Kanske Adam Pettersson. Men sedan då? Spelar vi i HA nästa år är jag klart tveksam till om spelare som OP och Mannberg ens tar en ordinarie plats.

Kan ni lista en enda spelare som Hinken har värvat (förutom möjligtvis Wahlberg, om vi räknar honom, samt MoDo-produkter som Niederbach och Ingman) som är given i MoDos stomme 2-3 år framåt?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
modomille: Precis, även Olhaver.

En värvningar som jag tror hade lyckats bättre om det inte vore för tränarcirkusen den säsongen. Har ju inte riktigt lossnat för Sveningsson heller, vem vet hur han hade sett ut under åsnebrottarens regi...

Inte helt optimalt att ha en tränare som värvar spelare och sedan drar.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Sveningsson ska också vara en Hellkvist värvning. Ne Glader lyckades inte med mycket han.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett:

Sanning med viss modifikation, åtminstone gällande importerna där man förmodligen blivit erbjuden dessa spelare av diverse agenter, Kentää tackade väl nej till Tambellini t.e.x.

Inte så att Glader grävt fram dessa och scoutat lika grundligt som hinken som lyckas gräva fram en spelare som dickinson t.e.x.

Förövrigt har jag uppfattat det som att Aagaard var åsnebrottarens värvning och jag tror han spelade en hyfsat avgörande roll huruvida en majoritet av dessa importspelare hamnade i MoDo eller ej.

Tex kan jag ge honom, dock.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Wahlberg är Hinkens/Karlins värvning. Hasa var den sista som Glader signade.

Glader satte definitivt en del av stommen till det ”nya” MoDo, men verkligen inte hela biten. Främst Aagaard, Sebbe, EJK och Tex.

Inför 21/22
Glader:
Aagaard*
Ohlsson*
Sveningsson*
Modigs
Tex
EJK
Hasa
*På kontrakt sedan innan eller förlängdes av Hinken.

Hinken:
Wahlberg
Näsén
Bernhardt
Folin
OP
Wallin
MacMaster
Vigneault
Woods

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{10015}: Glader har fått mycket skit, men här är några av hans värvningar:

Tambellini
Bartosak
Belov
Kangasniemi
Aagaard
EJK
Sveningsson
Harju
Ohlsson
Tex
Wahlberg

Vi pratar mycket om kontinuitet och att hitta de rätta karaktärerna, men om vi ska vara helt ärliga så är det Glader som har lagt stommen till dagens MoDo. Sedan har Hinken gjort ett grymt jobb med att förlänga kontrakten med de mest tongivande spelarna, men likväl var det Gladers värvningar. Det får vi aldrig glömma.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Olle Liss: kan någon förklara för mig varför överlägset största staden i Sverige INTE har ett hockeylag i högsta serien? Jävligt uselt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Att hitta så lojala spelare är extremt ovanligt. Tacka Glader för honom!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fin plusartikel på Expressen från Adam Johansson där han fått rapporter om att Aagaard är fast besluten om att fullfölja sitt kontrakt med oss och inte vill något annat än att gå upp med oss. Och att han även vuxit fram till en ledare i omklädningsrummet.
En stor anledning till att han är vår bästa målskytt är hans karaktär, viker aldrig ner sig. Gör extremt sällan misstag. Den underliggande statistiken säger det mesta. Vill påstå att det är vår bästa värvning sedan Karlkvist.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Efter att ha varit i upplösningstillstånd över MoDos haveri efter jul, har jag äntligen börjat se det på ett nytt sätt.

1. Att vinna serien med 20 poäng tack vare ett försprång man skaffade sig under hösten är förmodligen ett uruselt genrep inför slutspelet

2. Om vi sak till SHL, så måste vi kunna vinna fler matcher än alla de andra lagen. Vi har allt i egna händer. Om vi inte klarar av att ta fler poäng än Löven mot lag som ligger långt efter oss i tabellen, så lär vi inte kunna vinna _mot_ Löven. Och kan vi inte vinna _mot_ Löven så blir tabellplaceringen irrelevant oavsett.

3. Om vi inte går upp i år, så kommer såklart en massa spelare lämna. Men oavsett hur bra Bernhardt må vara, så har han alltid känts lite som en legoknekt. Han må trivas hur bra som helst, men siktet har alltid varit inställt någon annanstans. Tanken på att Ingman tar ett ytterligare kliv, att Niederbach får göra en hel säsong, att Styf och Wernblom kommer tillbaka etc. gör att spel i HA nästa säsong skulle kännas rätt spännande trots allt.

Så... nu ser vi de fyra sista matcherna som en åttondelsfinal. Vi ska ta nästan lika många poäng som konkurrenterna. Det ska vi kunna klara.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Var kan man läsa om att Brickleys tackling inte utreds och därmed ingen vidare avstängning?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8225}: Skönt att det inte blev så mycket mer. Övik HF klarar sig därmed kvar i Ettan nätt och jämnt samtidigt som Vännäs får kvala.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Du vill gärna tro det. Och du snackar om vinnarinstinkt. Patetiskt. Börja med att hålla koll på fakta innan du nedvärderar laget.

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
Heyerdal: Vi är överens om att detta är Nygrens sista säsong hos oss, eller?

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
{5647}: Tex behöver matchträning, han har varit borta runt 10 månader så viktigt med matchsituationer, men i lagom takt så varannan match nu fram till slutspelet låter,vettigt. Antar Nygren får vara tredjemålvakt men håller med om att en reserv från Shl varit att föredra.

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
Jan-Erik : Tex har en bit kvar helt klart, men Guden är tvåa i GAA. Tror aldrig vi haft en målvakt så högt upp i den statistiken i allsvenskan. Tycker att klagomålen på honom är klart överdrivna.

Låt de stå två matcher var. Sedan kanske vi kan ha ett fokuserat försvarsspel så höjs även räddningsprocenten...

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
Nucky: märkligaste med målvakt situationen är ju att vi inte har någon shl målis som reserv. Varför la vi inte pengar på det? Hade vi haft det hade jag kört Tex så mycket som möjligt då han har en större uppsida när han väl kommer igång. Nu för att minimera skaderisk lär de stå hälften av grundserien var.

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
{6870}: Vad säger ni om målvaktssituationen? Tex är uppenbarligen en bra bit från toppform. Har vi råd att låta honom spela 2 av de 4 kommande eller ska man låta honom träna mer med laget och ge majoriteten till Guden?(som inte heller varit så bra som man hade velat)

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
{8225}: schhh snart kommer dom och grinar om våra hån mot Dallis.

Sv: MoDo Hockey - Djurgårdens IF : 2023-02-24
Smurfen: Timråfansen var väl inte så respektfulla när Sture höll sitt rekordkorta tal heller

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
KB: Kanske är nia på pucken, men han fick en assist, den gode Conny

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Olle Liss: Därför fotboll och basket varit stadens juveler. Där har man ett dam och herrlag i högsta serierna.
Under en kort period var speedway också uppe och slogs om sponsorerna.
Hockey har blivit ett nödvändigt ont.
Hade Hästen lyckats i början av 90- talet, hade inte LHC funnits idag.
Det var vi som överlevde den pärsen oc och klarade oss turligt kvar före dom.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Olle Liss: Motståndet hette ju Björklöven , där har du svaret !!🤪🤪

« · 2481338 · »