1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 507932 inlägg · 4189 ämnen

Inlägg: 1976796

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
MorganaLefaey: Alltså klarar man kvart, semi och final så år man värdiga vinnare tycker jag. I en serie då kan resultaten dessutom påverkas av att lag är avsågade och då kan förutsättningarna bli olika. Slutspelssträd är helt ok ur rättvisesynpunkt.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
{8399}:

Bara inse att idrott aldrig blir helt rättvist och accepteta det faktumet. Vi får anpassa oss till reglerna som gäller.

I ditt exempel kan ju ett lag varit överlägsna i serien och krossat allt och alla och bjudit på fantastisk hockey. I slutspel åker man sedan på skador på nyckelspelare och målisen, ledande backen och nyckelcentern i första kedjan är trasig och man åker ur, är detta då rättvist sett till hela säsongen?

Så försök inte använda rättvisa för att slå ett slag för era argument. För idrott blir aldrig helt rättvist och det är bara att acceptera.

Välkommen att skriva i Modos gästbok. 

Trivselregler 

Hockeysnacks regler

  • 0x40-ikoskarshamnlogosvg.png Senast: Vinst mot IK Oskarshamn
    Hägglunds Arena, 5-4 (1-1,1-3,3-0)
Sidan sköts av: NuMo Tarasov KB