1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 536873 inlägg · 4132 ämnen

2914280 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Trilske: Har sett om delar av matchen och specialstuderade Kyle Topping. Jag hade fått bilden av att han inte var någon riktig playmaker utan snarare en målskytt, men igår förstod jag vad Hinken har snackat om hela tiden.

Bytet vid 1-1 är en fröjd att se. Först en rejäl open ice-tackling, sedan vinner han pucken i eget sarghörn, därefter lägger han ner den perfekt för att undvika icing. Är sedan på väg att vinna pucken igen i egen zon, men lämnar den iskallt till Kelleher för att i stället göra sig spelbar, så att han sedan kan lägga upp den perfekt till Persson som kommer med fart.

2-1-målet är om möjligt ännu snyggare, där han iskallt pauserar och har ett enormt tålamod innan han slutligen slår den öppnande passningen.

Ska bli intressant att se om detta kommer fungera även mot bättre motstånd, men det börjar kännas som att detta är den centertyp vi har saknat sedan Sundström. Magkänslan är att han hade kunnat fungera bra även i SHL.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Vikingmodo : Jag tror också han blir bättre, men det spelar föga roll när han inte är bättre än någon i laget jag skrev.
Och nej Larsson kan inte spela i 4:e kedjan.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Vikingmodo : Treårskontraktet signalerar ju också att både Modo och Larsson tänker likadant i den frågan.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Gavelo: intressant att vi har olika åsikter om Larsson. Jag ser han som en självklar del i det nya Modo. Tror han kommer bli bättre ju längre säsongen går

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Vikingmodo : För att jag tycker det laget jag skrev är bättre utan Larsson.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Gavelo: Hur kan du inte ta med Emil Larsson?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Silly: SHL idag: Big Bernie vs. Bedrövlig Burväktare. Spela fult!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
DrCox: Ville gärna skriva in
Anton Forsberg
Rasmus Korhonen
Ebbe Lundberg

Men Anton har ett 1 vägs kontrakt så han lär fullfölja sista året oavsett speltid pga pengarna,

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Gavelo: spännande men du glömde målvaktssidan

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
SHL truppen 26/27

Jiri Smejkal Josh Dickinsson Viktor Olofsson
Jere Innala Milton Gästrin T.J Tynan
Jesper Olofsson Kyle Topping Elton Hermansson
Jacob Bjerzelius Gerry Fitzgerald Carl Mattsson

Hugo Hallin Jacob Macdonald
Daniel Brickley Calle Rosen
Robert Hägg David Rundblad
Viktor Berglund Oliver Svensson

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Monno:

Han gör det han ska men inte så mycket mer. Men man får väl anta att han dras med någon skavank sedan försäsongen då det varit lite fram och tillbaka där, påverkar nog motivationen.

Hade vi haft lika stor konkurrens på backsidan som fw-sidan hade man nog kostat på sig att vila honom. Men plockar man bort Runnbla/Bengtsson blir backsidan rätt bräcklig.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
JoJo2613: Linus Andersson och bananlådan som dök upp i bild 🤣🤣🤣🤣

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Costanza:
Bra insändare av Sanny!
Ingen är större än laget!
Ingen är större än landslaget!
Och inget är större än MoDo!

Och det vet jag att Sanny tycker innerst inne utan att skriva det!
Uppladdat:

500x0-licensed-image.webp


Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Golden boy : Såg aldrig att dom visade någon publiksiffra på Arenan under matchen som det brukar göras.

Allehanda har en siffra på : 4857 och Swehockey har en siffra på 4157 , undra vilken som stämmer tro 🤔🤔

Men likt förbenade så kan jag tycka att över 4000 är en sjukt bra siffra ändå med tanke på vissa SHL lag har knappt dom siffrorna.

Från ståplats (ej klacksidan) så upplevde då jag att det var riktigt bra tryck i Arenen vissa stunder igår !
Klapp på axel till oss alla som var där igår
👏👏👏👏👏👏👏👏👏

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
JoJo2613:
Nej helt borta på sånt nu! Så tack för tipset

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Hazze: Kanske skall skicka sopgubben herr Bengtsson på han ! !!!!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Sköna dagar, vinster, bankarn bakom lås o bom som den peddo han är. Det firar man framförallt det sistnämnda! Skål

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
JoJo2613: Kanske har nämnts tidigare, har inte skrollat igenom flödet, men nästan femtusen på plats mot Vimmerby tycker jag är en fantastisk publiksiffra👏👏👏

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Tarasov: Om du inte har sett det ännu. Ta o kika på hans intervju efter matchen idag. Finns på MoDos youtube. Med mycket annat snack också!

MoDo har verkligen steppat upp deras youtube och allt detta!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo:
Inte så mkt att hänga här för tillfället men V Persson gillar jag!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Monno: I eftersnacksintervjun med Persson noterade jag en sak; är inte Andersson lite lik Ranta i fejset?

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo:

Vill tillägga. Vi har en troligen svag backuppsättning. Man har i klubben tagit höjd för senare förstärkningar så backuppsättningen är nog prioriterad.

Nu utnyttjar man inledningen av säsongen för att se vilka som duger och vilka som inte duger. Med en helstark backuppsättning från början så kanske inte ens Hallin fått den här chansen i form av minuter.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: Ja sen även Falkehäll som gjort det bra det korta stunder han fått. Hade varit kul att se honom få chansen med bättre medspelare också.

Hallin är ju fantastisk. Ikväll spelade han fast sig nån gång igen men hur han rör sig och spelsinne är poesi.
Tror dock han kan få det svårare när det drar ihop sig och det blir mer fysiskt etc. Tänker väl mest att han inte lärt sig hantera att han inte har tyngden som många andra.

Stor dock fast vid att jag tror han kommer spela i NHL i framtiden. Spelsinnet förtjänar det.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Monno: Bra spaning, såklart var det många som hade samma förhoppningar. Skönt att du verkar få rätt.

ledningen har gjort något riktigt bra. De vet att de har en bra forwardsuppsättning, i alla fall på pappret och enligt scouting och resultat. Ändå har man valt att ge Gästrin massor av tid, såklart bra tidigt på säsongen. Snart vet man vad han är och det ser ut att han tagit chansen.

Hermanson var nog en överraskning för oss alla. Plötsligt öppnades en chans för honom och han fick den. Och han har tagit den. Men han är väldigt ung och som Karlin säger. Jättebra, men vi måste skynda långsamt med honom. Hans egna resultat kommer att avgöra det. För är han som Foppa så kommer man inte att bromsa honom.

Hallin hade man redan innan säsongen bra koll på. Men han har ju uppenbarligen överpresterat utefter förväntning. Som det ser ut nu har han goda chanser att bli årets utropstecken bland backarna. Superbra i så fall.

Vidare förväntningar. Realistiskt så kommer det svårare motstånd, högre krav från speciellt supporterled. Men det kommer antagligen dalar här. Hur står vi ut med det? I den här gästboken så är tålamodet ungefär 65 minuter. (överdriver) Sen så är det soptippen som väntar (överdriver.) Kanske att de är juniorer ger dem ett andrum.

När det gäller de ordinarie spelarna så är tålamodet verkligen lågt. I alla fall för de som vill ha omedelbara resultat. En hel hög här verkar dock ha en mer sansad inställning.

Spelet då? Ja, en del ser förbättringarna och accepterar det som inte fungerar, de tänker på bättre tider.

En del är redan hel-less och börjar köra samma mantra som förra säsongen. Värdelös byt, köp, sparka, bänka osv. Det krävdes inte många minuer innan det började.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: Det som oroar är att vi börjar matcherna lite segt. Första tio minuterna av matcherna har vi knappt nått skott på mål. Däremot gör vi ofta bra andra perioder

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: Håller med, 'Den rätta vägen' låter dessutom bättre än 'Heart of Hockey'.

Jag tror den värsta motståndaren är oss själva(laget då) i slutändan , men vi får väl hoppas Karlin har ett sammansvetsat lag i april.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: Jag skrev något inför säsongen att jag tyckte många hade övertro, eller snarare satte väk högt hopp, till att Gästrin skulle vara en ledande spelare under säsongen och given center i toppkedjorna.

Men får nog konstatera att jag verkar haft fel. Poängen är en sak. Men fokuset och mogenheten han spelar med ger verkligen intrycket av att det inte handlar om 10-15matcher med poäng för att sen försvinna.
Han spelar med en fantastisk glöd och fokus. Lite Gabbe Landeskog aura tycker jag nästan.
Washington har nog gjort ett kap dom.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
puffe2:

Matchen blev precis som jag förutsade. Jag menar inte att jag har någon spåkula, utan att det var den känsla jag hade. Kvaliteten på lagen var för stora.

Jag ville att vi skulle få bra motstånd som ifrågasatte vår kompetens i utsträckning att vi var tvungna att verkligen kämpa för vinsten hela vägen in i kaklet.

Det fick vi, det var viktigt anser jag.

Framförallt fick vi en jämn smet av bra och dåligt. Vi gjorde inget överilat utan litade på vår kapacitet. Vi gjorde inget superfel utan visade att vi kan vara stabila.

Så inte mycket att tala om. Om det inte vore för det faktum att det är detta som varit vårat orosmoment.

Nu gäller det att fortsätta och förfina grundspelet, hålla misstagen så lågt som möjligt, samtidigt som vi förbättrar självförtroendet att spela ett provocerande omställningsspel. Det är ju det som kommer att ställa våra motståndare på hälarna.

Jag tror inte att den här matchen är någon frälsarinsats. Det kommer fortfarande att ta flera matcher och vi kommer att möta svårare motstånd.

Men jag tror att vi är på rätt väg.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Silly: å puffe : ja jag avvaktar en vecka till medan jag läser om fjolårets typ😃

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68: Kan jag fixa, även om det är ett hästjobb. Men, avvakta nån vecka till, så kanske du får den. Dom hade ju tydligen problem med distributionen. Men annars får du höra av dej, så ordnar jag det

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68:
Jag har fått 2 st.
Du kan få ett ex.
Adress?

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
puffe2: Tidens anda. Och i det här fallet är inte mitt ord neutralt. Propaganda.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: Tyvärr är väl vårat forum ändå inte värre än annat. Sjukt trist att tidningar ex.vis inte vill ha kommentatorsfält öppna längre, fylls omgående av 'Flashback-kommentarer'. Spårar alltid ut direkt. Givetvis behöver vi nya ledare i många regimer, men ibland behöver vi även nytt folk. Ursäkta att det kanske inte hade med tråden att göra, men ur led är tiden. Dock smyger MoDo med , trots alla inkörningsproblem. Kan bli en lång säsong, denna.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: jo du har 100% rätt, vi är alla modorövar på gott å ont👍 btw modoiten kan ngn skicka bild för bild jag verkar inte få den iår iaf .

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68: Tyvärr har det blivit ett ganska obarmhärtigt forum, det är ju medlemmarna själva som väljer det.

Polaritet är kanske något som en del världsledare förordar för att vinna röster,. men det behöver ju inte vara klimatet här.

Vi har gemensamt att vi älskar MoDo. Och vi vill samma angående resultat. Sen ser vi olika på hur fan man skall nå dit.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
puffe2:
SKÅL!...

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: jo men samtidigt, har man fel får man fan erkänna detta och förhoppningsvis går vi samtliga vidare!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68: Haha, det gör vi såklart, nu utbringar jag en fredagsskål , klirr...

Ingen match förrän onsdag nudå, så äntligen får laget träna lite och förhoppningsvis slipa bort lite av slarvet som ofta uppstår i egen zon.

Trevlig Helg tillönskas Bössa o alla andra trevliga härinne

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68:

Du behöver aldrig krypa till något kors.

Du har dina argument. Någon argumenterar för sin sak. Stå för ditt argument, med argument eller delge att typ, ja så kan man ju också se det som.

Såklart får man även erkänna om man tycker att man har haft fel när man hört argumenten.

Det här är inte ett forum där man måste utse en vinnare eller förlorare. Båda kan ju ha rätt.

Ibland står man kvar vid sin åsikt, ibland så ändrar man sin åsikt.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
puffe2: ber om ursäkt puffe!, hoppas vi kan hejja fram modolaget tillsammans!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
NuMo: okej jag kryper till korset. Ursäkta.!

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Monno: Ja, känns som han ensam täcker hela försvarslinjen, blir en kultspelare det

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
puffe2: Räknar du Rönningen som ett backpar för att han är så stor? 😁

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
puffe2: kung Karlin fixar segern igen!🥳 stabil match och seger!👍

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68: Är man kommunist nu, bara för att man tycker du uttrycker dej vårdslöst/respektlöst, då är jag kommunist. Tvätta munnen med tvål kompis........Dessutom anser jag att Rönningen är vårt mest stabila backpar, bara domarna börjar inse att han är lite längre än omgivningen

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bössa 68:

Tror jag vill citera en känd skribent här även om han inte är lika aktiv som oss andra. Han har enligt mig i alla fall klockrena analyser. Jag som hört honom massor av gånger.

"Olofssons Open-Ice avgjorde matchen....Att han sen går in och passar till avgörande målet är underordnat.
Första gången jag sett han spela enbart för laget- Tror Papparollen han fått kommer vara kanon"

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Willow:
Dom spelade 2 - 0 i dag.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Bad_Brett: ja om du menar bäst innebär noll defence, eller hur han åker saktigast i hemjobbet så har du full jävla koll.

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Silly: Ehh? Vad skriver du?

Sv: MoDo Hockey - Vimmerby HC 25-10-03 Hemma
Vargen:
Topping, Larsson och Kelleher har drivit Modos anfallsspel i dag

2914280 · »