1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 529989 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 2887377

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Huge: Narcissisten har talat. Det är absolut inget fel på dig, utan enbart fel på alla andra.

Herregud, ta dig tillbaka till Brynäs-boken om du inte har något vettigt att skriva.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Kul med de 6 namn som presenterades till OS-truppen idag, 3 exmodoiter! Lika många som resterande klubbar i Sverige fått in kanske borde talanger stanna i Modo? Verkar inte gå så bra när dom flyttar annerstädes

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Ännu ett cyklop med egna problem.
Herregud, sök hjälp om du inte har nåt vettigt att tillägga.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2:
Drygt 2milj upp trots en historiskt usel säsong och en dyr panikvärvning som inte platsade.
Med Lucas 3,6 miljoner in så har Modo stärkt sina likvida medel med över 5 miljoner på en säsong och har nu ett eget kapital som sträcker sig norr om 30 milj.
Man kan säga mycket om det sportsliga resultaten det senaste åren med på det sätt Modo sköt ekonomin sedan 2016 är i absolut toppklass!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Hade man velat klanka ned på Brynäs eller bara Alcen så skulle även Hägg och Norlinder avhandlats ordentligt. De har knappt nämts. Jag är tveksam till att de kommer vara lysande, men har inget principiellt emot värvningarna.

Det är två värvningar jag verkligen tycker är märkliga gällande Modo. Den ena är att Niederbach som haft en halv säsong på någon nivå och ska slå sig in i Frölunda. Det tycker jag var tveksamt och han borde valt ett lag där han tydligt fått en topp två-centerroll.

Den andra är Lucas Pettersson som är en riktigt usel historia. Allt ifrån Lucas, agenten och Brynäs borde avstått. Chansen att han ska få så mycket speltid som han behöver är väldigt väldigt låg. Att vara breddspelare i tredje/fjärde är verkligen inte bra för honom som borde sträva efter en roll som offensiv spelare. Annars är risken att det blir som Niederbach och han förvandlas till en sarg-ut-spelare för en fjärdekedja. Niederbach tappade väl minst tre år på sitt dåliga val.

Men, jag misstänker att Huge som den person han är inte kan se det på annat sätt än att allt handlar om hans Brynäs. Att det inte är relevant att ifrågasätta en ung spelares val som kritiserats av snudd på alla som uttalat sig från experter och gamla spelare till journalister. Sådant slår Huge bort för hans laserfokus är att det är kritik och då måste han bara stämma i bäcken. Låt vara att ingen förstår hans märkliga och irrelevanta försök att bortförklara det hårt kritiserade valet.