1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 540007 inlägg · 4137 ämnen

Inlägg: 2899817

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss: Kan vi sluta snacka August Berg nu eller? Jag skrev om detta för flera månader sedan att han aldrig kommer spela med oss igen.

Först får han nytt kontrakt av Hinken för att sedan inte ens spela en match med oss sedan drar han till DIF köper lägenhet + får barn i Stockholm så varför skulle han då dra till Övik igen? Han har dessutom varit i SSK tidigare och skulle han vara påväg bort från DIF så är det det självklara valet för honom.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: Så om du skriver det så är det en automatisk sanning och ämnet skall ej lyftas mer pga det?

Berg VALDE att lämna när han förstod att han skulle bli 8:e back, han och Hinken han skiljdes på ett mycket bra sätt och det fanns tydligen inga hard feelings mellan dom när han lämnade. Med facit i handen så hade han nog gått in på 6-7 backar i Modo och säkerligen fått bra med speltid i kvalet, och det förstår han nog själv såhär i efterhand.

Vidare så har Berg varit utlånad en halv säsong till ssk så hur du kan få det till det ”självklara valet” övergår nog allas förstånd faktiskt.
Modo är den klubb bakom Leksand som han gjort flest seniormatcher/säsonger i så om vi skall prata självklara val på dom premisserna det så är Modo det självklara valet bakom Leksand.

Modo är dessutom höst rankad 1:a i Ha , Ssk 4:a så vill han ha stört chans att vinna och kanske spela SHL så är också Modo det självklara valet.

Det enda som talar för att han skulle vilja stanna i Stockholm är familjen, men hockeyspelare slår sig rätt sällan till ro vid 26 års ålder så inte ens det ser jag som någon självklarhet.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: exakt lika pinsamt som Karla ska "hem""

Övik är lika mycket "hemma" för dessa herrar som Steve Harris på Ullevi

Eller tjejen som sjunger "dance monkey" hör hemma på andra underhållningsställen än en freak show i louisiana .

Fö tror jag vi har ett skitbra lag i år, men backarna känns lite ojämna. Vi har chansen men inget är självklart..

Fan så skönt att vara hemma i Norrland igen. Nu är det nerv.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
bollan123: DIF skulle släppa andra spelare långt innan de släpper Berg också. Det känns så trist att diskutera spelare som är fullständigt orealistiska gång på gång.

Hammarlund vill jag inte ha till Modo, men han är i alla fall realistisk och något man kan diskutera.