1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 533576 inlägg · 4126 ämnen

Inlägg: 2900187

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Gusse: Du har rätt i att det är klubbens plan. Därför man tidigt gick ut med att vi kommer få en tuff start den här säsongen, så att det inte blev en överraskning att vi sen står kvar i början av träningsfasen under försäsongens slut.

Men problemet är att vi supportrar hör vad som sägs, och sen tolkar saken som att det nog mest är lite snack. Typ för att sänka förväntningar osv. Ingen av oss här trodde nog på riktigt att det var en såpass långsam uppstart som var planerad in i detalj.

Men det var det. Man tog i förrgår, dagen innan näst sista träningsmatchen, upp spelvägar och taktik i anfallszon för allra första gången. Hade bara som krav på spelarna att få se grunderna av det hela göras rätt mot Östersund, att spelidén i stort har förståtts.

Där blir det väl problematiskt att när det inte gick sådär superbra, och tränarna inte tycker att det alls syntes tillräckligt väl från spelarna... Well, då har vi bara en träningsmatch kvar två dagar senare för att försöka få igång ett offensivt samspel.

Man kan säga att klubben gjort rätt i att väldigt tidigt vara tydliga med hur lång startsträcka vi kommer ha, och att kraven på poängsamlande börjar först i Oktober för vår del.

Sedan kan jag i alla fall tycka att det är lite fel inställning ändå. Jag fattar, det är på våren man ska peaka som kollektiv. Absolut. Men nu har media hypat upp laget och fått Ö-vik att för en gångs skull sluta upp kring en premiärmatch mot tråkigare motstånd. Kanske hade varit bra att fått nöta lite mer spel framåt till dess?

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Det är väl många som inte förväntar sig att vi startar serien med 30 poäng på 10 matcher. Däremot kunde man ju önska lite mer av spelet måste jag säga, det ser mest ut som en förlängning av fjolåret. Och förvänta sig lite mer kämpaglöd och krigaranda, det har både Karlin och Hinken sagt att det ska bli annorlunda i år med lite andra tuffare spelartyper in. Men igår förlorade vi på ren arrogans och nonchalans från vår sida, det är ju sånt man absolut ville slippa se den här säsongen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Framnäs: Man har rätt många ispass kvar till premiären och vi möter bara dynggäng i början av serien. Ja det såg illa ut i 40 minuter men trots det så hade vi med normal utdelning vunnit den matchen med 1-3, 1-4.