1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 534428 inlägg · 4127 ämnen

Inlägg: 2905131

Sv: Tippa den Hockeyallsvenska tabellen 2025-2026
Vikingmodo : Jag tycker att femma är ett väldigt konstigt tips, men han tycker att MoDos målvakter är rent av svaga. Jag tycket båda sett bra ut under försäsongen efter Werners inledande match.

Han hade inte heller någon synpunkt på vår forwardssida som jag tycker är starkast i serien med viss marginal. Måns Carlsson som ändå gjort 43 poäng i HA i sin senaste säsong där spelar i tredje. Det är lika mycket som Ottonsson, men mer än någon annan spelare i andra eller tredjekedjan i Löven för att ta ett exempel på vår bredd. Till det har vi en riktigt bra fjärdekedja.

Det är klart att SSK om de skulle få träff på alla sina tre nordamerikaner i Fonstad, Stapley och Lewandowski mäjligen kan hota. Det tror jag inte de har.

Svarskommentarer

Sv: Tippa den Hockeyallsvenska tabellen 2025-2026
Willow: Gissar att han kanske inte tror på en femteplacering egentligen men vill gå mot strömmen lite. Själv ser jag fram emot att se Andreas Johanssons intervjuer efter förluster den här säsongen, troligtvis kommer den första ikväll.

Sv: Tippa den Hockeyallsvenska tabellen 2025-2026
Willow: Skulle man räkna in att Modos målvakter är svaga och att backlinjen är osäker samt att nyförvärven inte presterar som förväntat, ja då kan säkert Modo bli femma i serien. Men det är typ lägstanivån. Det är märkligt att lägga ett tips ändå tycker jag. Inte så att AIK ens har i närheten av lika bra lag som Modo. Nä han får ta och släppa sin Kempisrädsla nu tycker jag

Sv: Tippa den Hockeyallsvenska tabellen 2025-2026
Willow: Drogtest på Tornberg. Var ju galen redan då han crosscheckade Pierre Hedin i bakhuvudet 7 ggr. Gissar på kokain eller tung voodoo-dryck.