1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 535726 inlägg · 4130 ämnen

Inlägg: 2910147

Sv: MoDo Hockey - Almtuna IS 25-09-28 Borta
Willow: Samtidigt ska vi besegra Almtuna åtta dagar i veckan, så även om vi vinner med 10-0 så säger det egentligen ingenting. Så jag är lite orolig över att det blir en storseger och att snacket blir att Oskarshamn var ett olycksfall i arbetet.

Men faktum är att flera av de problem vi har haft o samtliga tre matcher, är identiska med de vi hade förra säsongen, trots nya spelare och ny tränare, och det är jäkligt oroväckande.

Jag tar hellre en förlust där vi gör rätt grejer än att Kelleher gör fem baljor tack vare individuell skicklighet.

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Almtuna IS 25-09-28 Borta
Bad_Brett: Nej, det måste utgå från noggrannhet i försvarsspelet I första hand tillsammans med hårt jobb. När vi gick upp var försvarsspelet bättre än vi ofta får credit för och jag har velat tro att vi haft fel spelare för att lyckas bra I SHL, men nu måste det bli bättre. Mycket bättre.