Välkommen att skriva i Modos gästbok. 
 Trivselregler 
 För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
 - Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
 ---------------------------------
 - Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
 - Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
 - Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
 - Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma. 
 - Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
 - Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte. 
 - Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna  skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken. 
 - Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
 - Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte",  genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb.  kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
 # Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem. 
       
    
Men man kan notera att kedjan som gjorde poäng i 5v5 hamnade högst upp i diagramet, sen får man väl dra vilka slutsatser man vill utifrån det…
Å andra sidan har jag alltid varit för att det är en styrka att vara bra i 5v5, så om jag ska vara konsekvent kanske jag får böja mig för att de förtjänar att vara i topp. Sen om man förtjänar att “bumpas upp i toppen” för att man gör dom enda poängen i 5v5, ptja, det kan man väl diskutera.
Vidhåller nog ändå att Kelleher (som hela mitt inlägg byggde på) förtjänar att ligga högre upp. Kan dock förstå att alla hans “dribblingsräder”, pucktapp osv. väger emot honom. Kan ju även tänka mig att han fick minus i "gamescoren" för utvisningen som kostade ett mål i baken.
Även om han håller i mycket puck (och tappar puck) leder det i slutändan till matchavgörande situationer där han gör skillnad, vilket kanske inte AI:n tar i beaktande.
Poängen var i alla fall aldrig att utmåla Gästrin som kass, bara att han inte är lika framträdande i spelet nu som han var under de första tio omgångarna. Men nu fick han ett andra ass och helt plötsligt toppade han gamescoren.
Om det beror på att vi mött bättre motstånd eller en liten “svacka” låter jag vara osagt.