1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 541803 inlägg · 4144 ämnen

Inlägg: 2934804

Sv: Södertälje - MoDo 2025-11-08
Vikingmodo : Menade dom tre första åren under Karlin. Sen tycker jag att det fanns ljusglimtar förra säsongen trots att vi åkte ut. Det var ju främst starten som fällde oss. Efter om det var omgång 15? Så hade vi ett bra poängsnitt och offensiven var bland dom bättre i ligan.

Svarskommentarer

Sv: Södertälje - MoDo 2025-11-08
modomille: Nä avslutningen färgar ju förra säsongen rätt mycket (till viss del med all rätt, bedrövligt)
Men den otroligt svaga starten är ju det som sänkte oss i långa loppet. Bitvis spelade vi ett rätt bra spel och framförallt frejdigt offensivt.

Men alla matcher räknas så själklart är det underkänt sett över hela säsongen.

Tror den här förlusten med 3sek kvar mot Leksand tog mer mentalt på oss än vad som hade varit lämpligt också.

Sv: Södertälje - MoDo 2025-11-08
modomille: Håller med dig om att offensiven stundtals var bra förra säsongen. Precis som de flesta säsonger under Karlin. Ett problem som vart och som ställt till det är att kedjorna inte fungerat. Vi såg hur en sammansvetsad kedja kan åstadkomma mycket. (Aagaard, Dickinson, Woods). I längden blir det svårt att förlita sig så mycket på individuell kvalitet som Modo gjort.