1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545839 inlägg · 4160 ämnen

Inlägg: 2960121

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
Lite klippt från ÖA
Låter som om Hinken börjar bli stressad, och vår sportchef understryker alltid ”om” det finns pengar eller inte.

Sverre Rønningen är fortsatt sjukskriven och stannar tills vidare hemma i Norge. Henrik Gradin kan i dagsläget inte säga när eller ens om han kommer tillbaka. Gradin bekräftar även att man håller dörren öppen för den defensive kanadensiske backen Ryan O’Rourke, men ser sig även om efter en eventuell ersättare för Rønningen.

Hinken berättar även att man söker efter en rutinerad forward och understryker vikten av att spela på insidan. ”Hinken” säger till Ludvig Gulliksson på ÖA-sporten:

💬 Folk måste inse vad som krävs och inte tro man ska få fina chanser genom att spela på utsidan.

En välriktad känga mot spelarna och något vi senast fick bittert erfara igår kväll mot Nybro Vikings. Men han fortsätter:

💬 Det har tagit över en halv säsong att få in det i skallarna. Vi gör det jättebra i vissa matcher men inte varje dag. Gör man inte det blir det ingen framgång heller.

Svarskommentarer

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
jonsson: Äntligen! Tog bara halva säsongen.

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
jonsson: Dessutom så anser jag att vi måste få in en målvakt som kan stärka den sidan också, Olofsson är inte någon stabil backup till Werner

Sv: Nybro Vikings IF - MoDo Hockey 2025-12-29
jonsson: Jag tycker också att vi måste släppa pucken snabbare. Varje gång vi passar så brukar motståndarna hinna täcka eventuella skott. Genom att låta pucken gå snabbare, så kommer det bli betydligt fler öppna lägen än det var igår. Nybro hade galet mycket blockade skott för att vi suger på pucken för länge, letar för bra passningar och hoppas att något ska dyka upp. Vi måste få mer rörelse på motståndarnas box eller femma för att skapa dessa lägen och vi har spelare som banne mig borde kunna göra det. Topping hade väldigt bra med poäng i Västerås och där mycket ass. Fitz kan definitivt också passa. Det saknas inte spelare för det egentligen.

Dags att ta bort Berglund i PP också. Vi behöver någon som är snabbare på att spela pucken. Jag hoppas vi kan prova Hallin där om nu inte den nya backen Anderson är perfekt för rollen.