1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 548651 inlägg · 4166 ämnen

Inlägg: 2985229

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Kan vara en ren tillfällighet, men det här JVMet hade Sverige en mental coach, mycket för att hjälpa de unga spelarna hantera sociala medier och allt runtomkring.
Förra gången småkronorna hade med sig en psykolog var förra gången de vann.
Ren slump eller har det yttre trycket blivit värre och svårare att hantera?

Tveklöst hade man ett riktigt bra lag den här gången, men är bara kvaliteten på spelarna betydande?

Svarskommentarer

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: JVM lagets mentala coach är förövrigt Johan Forsberg som spelade i MoDo säsongen 19/20.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Jag trodde du brukade vara en av de största kritikerna till mentala coacher? Det ironiska är att jag var en av de som brukade argumentera _för_ att plocka in en mental coach, medan du menade att ytterst få spelare blir bättre av det och att det mest är ett spel för galleriet. Vad har fått dig att ändra dig?

Nåväl. Jag fattar att det är lätt att ta åt sig. Det är det som gör oss till människor. Likväl tycker jag inte att klubbens ledare bör basunera ut vilka svaga psyken vi har i truppen. Det är illa nog att Sverre lipade över hur "klubben inte brydde sig om hans mentala hälsa". Ligger det verkligen i klubbens intresse att måla upp sig som något safe space för spelare med klent psyke?

Som sagt känns det som att MoDo ligger ett antal år efter. Precis som att rekryteringen av Benny var helt feltajmad. Att plocka in en mattering-VD hade varit klockrent för 10 år sedan, men idag känns det bara tondövt. Hockeyn är på väg tillbaka till att bli en machosport igen, och då bör MoDo sträva efter att vara MEST macho, inte minst.