Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Vi har alltså värvat 5 backar och bara tappat 3st (kanske fyra om Pierre Hedin får ett bra bud från NHL)
Dusan Milo ska väl ersätta Richard Lintner som sticker till NHL. Haakanen är större(!) och bättre än Pihl som stack till Linköping. Han är tradad av Edmonton...blev erbjuden ett kontrakt av dem men valde att tacka nej och istället skriva på för Modo. Lehtninen ska kunna ersätta Per Hållberg som stack till FBK. Danske Damgaard ersätter Lars Jansson. Sedan får Lewerström troligtvis slåss med våra andra backar Magnus Hedlund och Martin Johansson om den sista backplatsen.
Framåt har vi hittills bara värvat den danske 21-årige talangen Mårten Green (en center som snittat 1p/match i Troja/Ljungby de senaste två säsongerna). Vi har tappat vår poängkung och förstecenter Mikael Wahlberg till Tyskland, plus slitvargen Micke Pettersson till Leksand. Kanske sticker också Mattias Weinhandl till NHL. Det vet vi inte ännu.
En målvakt plus en eller två forwards ytterligare lär värvas innan säsongen startar.
Själv har jag tippat HV 71 fortsatt högt upp i tabellen nästa år. Ni har fått behålla Stefan Liv och nyförvärven är mkt bra. Jag tror även att FBK och Frölunda lär finnas med i toppen. Även Modo lär slåss i topp4 om vi värvar en bra målvakt plus ytterligare en bra center. Jag tippar alltså samma fyra lag i toppen som i fjol, med den skillnaden att Frölunda petar ned Djurgården till en lägre placering än fjolårets. Jag tror att serien blir mycket jämnare i år. Inget lag kommer vara lika överlägsna som FBK var ifjol.