1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

HockeyAllsvenskan · 545855 inlägg · 4161 ämnen

Följande fel har inträffat:

Sidan finns inte

2961699 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: Alcéns enda riktigt lyckade värvning den här säsongen. Clara har iofs varit bra också. Men LP har varit grym och överträffat, förmodligen allas, förväntningar. Han verkar ju ha tagit med sig det goda självförtroendet från Brynäs in i JVM.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Vargen: + ett år på en junior.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: Han fick en för liten chans att visa mer än vad han hann visa. Blev plötsligt bättre när han fick en större roll i Brynäs. Get what you give

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Tycker att det är för mycket gråtande över en en brynäs spelare i den här gruppen. LP fick sina chanser i fjol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Han är alltså lätt bättre än Frondell, Stenberg, Berglund och Genborg. Jag som trodde modoiter var enögda. Han är är bra, men inte lätt bästa forward

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Makarov: du tycker att True och Jasek var bättre?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Han förtjänade inte mer speltid.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Helvete vad LP är bra. Hoppas han åker över Atlanten nästa säsong så man slipper se honom i fel tröja.

Lätt bästa fw i Sverige i jvm. Jäkla Karlin att inge ge honom speltid ifjol.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Det har basketen gjort och nu en helt ointressant liga tyvärr då basketen var roligt att följa förr i tiden.
SM liga har väl testat samma upplägg utan större framgång.
NHL likaså en oändligt massa odugliga matcher för det finns inget att förlora, tvärtom ju sämre man är desto större chans att värva de bästa, vänta 10 år så är vi bra, typ.
Näe stängd liga är inget annat än skit!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Tragiskt att så många lag i HA ligger risigt till ekonomiskt. Har verkligen sänkt kvalitén på ligan väsentligt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Djupa funderingar i MoDo lägret ser jag! Tror de e samma sak i dom flesta lagen i HA med de ena o de andra är ju likadant i SHL!!!🤣🤣🇱🇸

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: I ärlighetens namn behöver systemet ses över. Södertälje, Nybro och Mora är kris. Karlskrona var uppe i SHL, men gick sedan i konkurs. Västervik gick i konkurs. Tingsryd hade stora bekymmer. Även SHL-klubbar har problem; Leksand är i kris och Timrå har stora problem med kassaflödet. Och det har nästan blivit en fars hur spelare blir muntligt överens med klubbar, men stämplar under sommaren. Eller hur man använder sjukskrivningar för att slippa betala löner.

Hur tråkigt det än må låta, så tror jag att den enda rimliga vägen framåt är att utöka SHL till 16 lag, en norr- och en syddivision, och stänga ligan. Gör Hockeyallsvenskan till en helt separat liga, med ett slutspel och en vinnare. Ställ höga krav på klubbarnas ekonomi - klarar man inte kraven förlorar man sin plats.

Även om detta på upplägg på sätt och vis strider emot precis allt svensk idrott står för, så finns det flera fördelar:

- Sverige är ett långt land. Resor är dyra. En geografisk uppdelning skulle sänka resekostnaderna, göra det mer attraktivt att spela i Sverige och skapa mer rivalitet mellan lagen.

- Bottenlagen skulle inte behöva panikköpa dyra spelare i slutet av säsongerna, utan istället kunnat ge juniorerna mer istid.

- Det blir möjligt att planera långsiktigt och klubbarna slipper jobba med "dubbla spår".

Jag vet, det är jättetrist, men med tanke på hur sporten har kommersialiserats alltmer, så tror jag inte att det finns några andra alternativ. För få klubbar klarar av att stå på egna ben för att detta ska vara hållbart över tid.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
jonsson: De småsummorna drar vi ju in på en Lövenmatch. Biljettpriserna uppe på 550kr.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2

Spara 3 mille, ouch

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: Marcus Karlström hade jag faktiskt inte varit helt omöjlig på.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
SpecterV2: mitt i alla jävla pissmisär så måste man glädjas åt att modo iaf sköter sin ekonomi prickfritt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Mora är i ekonomisk knipa, finns det någon vettig back att värva därifrån tro?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: är det verkligen sant? Det låter helt bisarrt

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Jag tror du är något på spåren. Karlin kommer nog inse detta själv med tiden också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613:

Fanns visst två apropå ingenting-trådar. Nu finns det bara den här igen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Vi kanske skulle haft Karlin som istränare när vi ska spela hans system. Det största problemet är att han delegerade den delen. Han lät någon annan ta hand om att instruera spelarna I spelsystemet och denne någon hade noll trovärdighet.

Karlin skulle sannolikt ha varit kvar som headcoach om han bara tagit den biten som han alltid gjort tidigare. Vill man ha svaret varför det gått utför med MoDo de senaste åren kan man räkna hur många ispass Karlin lett.

Förvisso en rejäl förenkling, men I takt med att han minskat sin närvaro så har laget presterat sämre och spelsystemet har blivit krångligare.

Eller så har det egentligen inte blivit krångligare, utan det är bara så att den som ansvarat för att implementera det har inte haft pedagogiken och kompetensen.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Robin Ztorken L: Ja, två backar till behövs nu när Sverre också är påväg bort.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
grimiss:

Fattar man inte spelsystem så måste det nötas in i detalj, gång på gång, det är väl mest det jag tänker.

Det kan ju inte vara så att spelarna bara spelat ett enda spelsystem i sitt liv och att coachen måste anpassa sig till det för att spelarna inte klarar av något annat. Det skulle ju kunna innebära att varje spelare måste ha sitt eget spelsystem var och en för sig om man har otur.

Först kunde de uppenbarligen inte spela efter Karlins spelsystem, nu kan de inte spela efter ett rakare system. Uppenbarligen är ingen av dem passande för ett landslag t.ex. för där kan det ju vara ytterligare ett spelsystem och där finns inte en halv säsong att förstå sig på det som erbjuds.

Att Karlin böjer sig fram och klappar spelare på axeln och erbjuder några få ord räcker inte. Det måste förklaras omedelbart när man gjort fel och justeras direkt efteråt, till det blir nöjsamt. En del spelare fattar nog det mesta redan på pappret och på träningar med några få spelövningar, men en del måste uppenbarligen hela tiden riktas in för de är skeva.

Hade haft några spelare några gånger i fotboll där jag tvingats följa spelaren under match efter sidlinjen och hela tiden coacha, Stanna, spring, jobba tillbaks, gå några steg dit, stå på rätt sida osv. för att få dem att förstå hur man skall göra. Ofta fantastiska specimens när det gäller fysik, snabbhet och styrka, men helt utan fotbollshjärna. Men det mesta gå att få in i muskelminnet tillslut. Men nu pratar jag såklart inte elitfotboll.

Under Karlins tid den här säsongen, när man inte fick till spelet så klarade spelarna inte de mest fundamentala bitarna tekniskt längre. De kunde inte ta emot en puck, de kunde inte slå passningar, de kunde inte träffa mål, de tog inte rätt position inget stämde. Många här klagade mest på att det var Karlins fel. Han var så överintelligent när det gällde spelsystemet att spelarna inte kunde förstå. Själv tyckte jag att spelarna inte skärpte sig som man kunde förvänta sig.

Nu har jag anammat att allt vara Karlins och Hinkens fel. (Vilket då är någon annans fel högre upp i hierarkin) Det är spelsystemets fel och då är det coachens. Spelarna klarar inget om inte det är exakt rätt spelsystem.

Så vi behöver inte byta spelare. Vi behöver bara byta tränare till vi hittat en som spelar ett spelsystem som spelarna fattar.

Ähh! Lire sarkastiskt allt jag nyss sa, men det är nog tur trots allt att de flesta elittränare är bättre kvalificerade att göra de där valen än vad alla spretiga expertutlåtanden här i forumet erbjuder. Slår man ihop det så är allt lika fel som det är rätt. En sån tränare vill jag inte ha i alla fall. En som inte kan stå för in åsikt och idé.a

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: jag köper också till stora delar karlins poäng - i de flesta fall handlar justeringar om att nöta in på träning. Sen kan man påminna under match. Men det går alldeles för snabbt för att spelar ska göra nåt annat än det man tränat in i ryggmärgen


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: jag är kluven. Håller egentligen med dig, men undrar om det mest är en känsla hos oss supporters? Det känns bra när det ser ut som en coach gör nåt. Vetitusan hur stor skillnad det egentligen gör? Tror betydligt mindre än man tror.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Löven hemma imorgon. Det enda vi kan göra är att stötta laget och hoppas. Säsongen har varit småjobbig minst sagt, däremot inte total katastrof. Mirakel har skett förut på is. Skrattar bäst som skrattar sist till våren. Nu krigar vi 💪

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Håller med om att man vill ha en aktiv matchcoach.
Har suttit bakom MoDos bås ett par gånger och tycker Karlin pratar och manar på spelarna betydligt mer än vad som syns i tv.
Sen är väl just den punkten nåt som Freddan får som absolut mest kritik för hos hyndorna.
Rohdin verkar prata med backarna rätt mycket under match, sett från tvn iaf

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
NuMo: Tro't eller ej, men jag instämmer. Väl skrivet!

Jag tror det har ett viktigt signalvärde också, typ "bäst att jag tar emot tacklingen som vi har pratat om så att jag slipper få en taktiktavla upptryckt i nyllet".

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Nucky:


Det jag saknar under matcherna är individuell direktcoachning. Hatar att se tre coacher stå med händerna under armarna för att få en överblick på matchbilden och när de konstaterar att det inte fungerar så står de med huvudena tätt ihop konfererande om hur i hela friden de skall ändra på det i periodpaus, verkar det som.

Det kan ju omöjligt vara så att exakt varenda spelare gör fel åkrörelser hela tiden och tar fel beslut i positionering, när det skall sättas press och när det ges understöd osv. - Det är ju smådetaljer som skall justeras och det på de spelare som behöver göra justeringarna.

Därför vill jag under varenda byte se en coach med rittavla i ansiktet på den som skall justeras så han själv kan försöka göra justeringarna redan i bytet efteråt och det här skall ske hela tiden byte efter byte på de felande spelarna.

Vi har ju att göra med spelare som har en högre potential än de visat den här säsongen i Modo, det har de på sitt cv. Men tydligen är de analfabeter när det gäller att få dem att förstå taktik från teori omsatt till praktik.

Karlin sa att under match "kan man inte göra så mycket som coach för att förändra matchbilden" Det är en process under säsongen.

Jag menar att processen måste vara under matcherna. Det går inte att låta spelare lalla omkring en hel match för att bara få någon feedback i periodpauserna dolt och utblandat i det gemensamma peptalket som oftast bara handlar om. - Nu får vi fan kämpa, Fan vad dåliga vi är! kom igen nu! Det här skal vi vända på! etc.

Aktiva coacher i båset som justerar en individuell spelare gång på gång: - Nu åkte du den där svängen igen. Här skall du åka, rita på tavlan och tjata in det som kall göras konstruktivt, men inte passivt som det ser ut att göras.

Nu lär det väl inte kunna bli som i NHL där spelare ofta får en tablet i händerna med hur de råkade göra i förra bytet, men rittavla fungerar ju det också.


Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: verkar ha gått bra med honom ändå och han ska troligtvis spela imorgon enligt ÖA.

Sv: MoDo Hockey - Juniortråden
Alfons Freij och Felix Öhrqvist om Milton i Aftonbladets artikel om personligheterna i Juniorkronorna:

”En väldigt fin person som är skön att hänga med och gillar att surra. Fan, alla gillar att surra – men det är ju bra. En väldigt snurrig kille också, ibland vet han inte vad han heter. På isen är han väldigt drivande, får saker att hända. Han tar för sig och lyfter hela femman framåt, en otroligt viktig ledande spelare. Att försöka stoppa honom som back är inte det lättaste, han är både snabb och stark. Om det inte finns plats att ta sig igenom, så gör han det ändå.”

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
JoJo2613: Kuken också.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Håller med dig fullt ut. Effekten av tränarbytet hittills är försvinnande liten.
Vi försöker spela lite rakare(ibland) ock bp ser lite bättre ut.
Men överlag är effekten knappt märkbar, precis som det brukar vara efter ett tränarbyte.
Av säsongens bästa matcher är huvuddelen fortfarande under Karlin där matchen borta mot Löven är den jag håller högst, samt de 2 första mot Kalmar samt borta mot AIK.

Dock tror jag Rohdin vs. Sundell var rätt väg att gå medan sparkningen av Karlin var helt meningslös vilket förmodligen också kommer ge noll positiv effekt.
På lång sikt är det bara negativt och det skulle inte förvåna mig det minsta om vi om 1 år skvalpar runt plats 8-10 och både Freddan och Hinken får gå.

Då är vi inne i karusellen på riktigt.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Fitzgerald har fått klivit av dagens träning då han dundrade in i sargen och fick riktigt ont.
Matt Anderson spelar med Rundblad idag.
Norén är förkyld och står över dagens träning.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Gå till dig själv. Om du har en uppgift som känns rolig, spännande och utmanande. Kommer du fokusera mer på en än den trist vardagshändelse som att diska eller städa?
Jag tror du att precis som spelarna kommer vara mer fokuserad på det som känns roligt och utmanande.

Av precis det skälet är det inte det minsta konstigt att vi presterade bra mot BIK. Oavsett förtroende för Sundell så var man fokuserade.

Det är därför det är mycket mer intressant att se hur man presterar mot bottenlag eller matcher i serielunken som man bara vill spela av. Det är då man ser hur bra spelet fungerar och det var där det blev så kopiöst tydligt att spelarna inte köpte in på hur man skulle spela.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Så nu måste det vara säsongens bästa match för att den öht ska räknas? Oavsett vad du tycker om den insatsen så gör det inte min poäng mindre relevant.

Folk framhåller ju (med all rätt) Vimmerby- och Trojamatcherna som riktiga plattinsatser, och i jämförelse med dom framstår BIK-matchen faktiskt som riktigt imponerande (även om vissa inte höll med eftersom Werner räddade oss i slutet, men det är svårt att lägga något ansvar på MK för Bjersas blunder som leder till 5v3 i slutet etc).

Vi borde även vunnit första bortamatchen mot BIK, apropå brända lägen...

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Inte det minsta konstigt. Dels tycker jag inte matchen mot BIK var vår bästa så långt. Vi borde ärligt talat ha torskat den med tanke på hur många chanser de missade.

Dels har det hela tiden varit så att vi varit mer koncentrerade och i regel gjort bättre matcher mot topplagen. Det är som man alltid brukar säga inför derbyn att de matcherna lever sina egna liv. Varför tror du att det är så? Sanningen är att i de matcherna, då koncentrationen, nervositeten och fokus är på topp, så förändras förutsättningarna. Typ samma fenomen.

Det är i matcher mot de sämsta lagen som sprickorna alltid syns tydligast. Som att Löven ifjol presterade ok mot topplagen, men att de tappade oerhört många poäng mot Almtuna och Smålandslagen. Det är så det fungerar och så det alltid fungerat under de år jag följt hockeyn.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tom Topp: Det spekuleras en hel del om att det kommer släppas en del spelare från Finland här i januari/februari pga den stängda ligan denna säsong.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Willow: Det resonemanget är dock fullständigt ologiskt då vi samtidigt gör vår klart bästa match i den sista matchen, mot det bästa motståndet.

Om förtroende var förbrukat borde prestationerna rimligen ha varit jämnt svaga under hela den turnén, och inte alls pendlat sådär.

Snarare framstår det som att när när laget/gruppen väl bestämmer sig, då kan man prestera på en bra och hög nivå.

Just den mentaliteten, dvs att laget "måste bestämma sig" för att prestera, är enligt mig ett grundproblem i det här lagbygget, i kombination med en väldigt svag backsida.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Det kommer ta tid. Spelarna kan inte gå från att vara extrempassiva defensivt till att bli aggressiva över en natt. För att spela ett aggressivt försvarsspel så måste man göra det tillsammans. En kan inte attackera puckföraren utan att de andra stöttar honom, press med understöd. Under en period nu kommer man vara tveksamma tills det satt sig (om vi nu lyckas). Vi måste nöta på det under träning och match tills alla vågar spela så.

Mot Nybro var det återigen så att backarna ramlade tillbaka i feghet igen. Man vågade inte hålla sig högre upp i banan, utan vi bjöd Nybro på blålinjen hela tiden. Vi fick inte tryck mot dem.

Jag tycker att det är tydligt att i matchen mot SSK spelade vi vår bästa hockey över 60 minuter för att vi förändrat hur vi ska spela. Det är rakare uppspel, det är ett mer aggressivt försvarsspel och det är tredjegubben som ligger närmare våra backar när vi är i anfallszon.

Och, forwards brydde sig inte, handlar snarare om ett förbrukat förtroende för coachingstaben än att spelare helt plötsligt inte vill vinna matcher. Man hade inte förtroende för hur vi skulle spela, så det blev förvirring.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov: För mig är det i alla fall uppenbart att problemet inte primärt sitter i tränaren när man under den där Smålandsturnén går från två så svaga insatser till att avsluta med sin bästa match mot det, på pappret, bästa motståndet.

En delförklaring till att backsidan kan se betydligt bättre ut mot bättre lag är nog att fws hjälper backarna på ett helt annat sätt. Mot lag på den nedre halvan upplever man att många spelare är ganska ointresserade, och den här backsidan har sannolikt inte tillräckligt med individuell skill, ala firma nänzen/bernhardt, för att rädda upp ett passivt fws-arbete.

Där tycker jag också att henkeiskogens formulering träffar rätt, dvs "Oavsett hur dåliga backarna är så är de fortfarande på en nivå där de borde klara att spela upp pucken."

När de i vissa matcher knappt ser ut att klara av detta (påfallande ofta mot sämre motstånd) tycker jag det snarare pekar på ett bristande intresse från fws än att det skulle bero på vem som står på tränarbänken.

Sen att det såg något bättre ut mot IKO handlade nog mest om att man gick in med lite ny energi i den matchen. Men ärligt talat gick det alldeles för snabbt att falla tillbaka i gamla synder för att det ska gå att hävda att det var en tränarsparkning som behövdes.

problemet sitter, enligt mig, uppenbart djupare än så.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Nybro-matchen var i alla fall väsentligt bättre än den mot Troja och ett par andra. Den var dålig, men så urusel som de sämsta Karlinmatcherna var den inte.

Jag anser att vi inte hade något annat alternativ än att göra oss av med Karlin. Hade han tagit ansvar och klivit fram som en ledare hade jag gärna haft honom kvar. Nu tappade han ohyggligt i trovärdighet när han fortsatte låta Sundell sköta träningarna trots att hela spelartruppen hade noll förtroende för Sundell.

Karlin undergrävde sin egna auktoritet genom Sundell. Han höll på att tappa stora delar av spelartruppen och därmed omklädningsrummet. Inte för att spelarna inte trodde på honom, utan för att han fortsatte peka på Sundell.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Tarasov:
Rohdin vill jag ha med framöver iaf.

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske:
Ska man ta bort något vill det till att veta varthän man vill istället!

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Som tidigare nämnts, en väldigt inkompetent sportchef ligger bakom detta.
Hur man som ledare inte fattade hur otroligt svag backsida vi spelat med från dag ett.
Inget har blivit ett smack bättre sen september, vi behöver, utöver Matt, minst två rejäla backar till och kanske en ny forward.
Trejda bort meningslösa spelare som Bjerselius och Måns som exempel, bidrar noll och intet

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Bad_Brett: Blandar äpplen och päron? Var väl mer bara en beskrivning av hur utfallet med all sannolikhet hade sett ut om vi hade gått efter dina lösningar. För det är väl i dagsläget exakt 0 som talar för att styrelsen hade lyckats tillsätta en tränare som hade fått ordning på, eller tagit upp jakten på löven, med det här fuskbygget?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
henkeiskogen: Det är å andra sidan inte Vimmerby och Troja vi ska slå om vi ska spela en final. Faktum är att MK:s facit mot topplagen (för att ta sig till final) är 2/2 vinster mot Kalmar, och sedan har du ju hans sista match mot BIK. Och det är ju resultat som faktiskt talar för att vi skulle ha spelat final.

Vilket är rätt svårt att dribbla sig runt.

Men jag kan ju applicera samma logik efter tränarbytet: första förlusten mot Kalmar kom efter tränarbytet, och den senaste insatsen mot Nybro…

Knappast en förbättring eller något som talar för att det blir final, väl?

Sv: MoDo Hockey - Apropå Ingenting
Trilske: Du blandar äpplen och päron. Styrelse och sportchef kan göra rätt i att sparka Karlin och Sundell, men samtidigt misslyckas med att hitta en vettig ersättare.

Som sagt... Säg att du går på restaurang och blir matförgiftad. Är det då en dum idé att välja en annan restaurang nästa gång? Som man brukar säga: "Två fel gör inte ett rätt".

2961699 · »