Paddan: Bara när han vinner min gode groda. Det var däremot läckert med retrodesignen i helgen, och att man hade "Ago" som gäst (en av de största någonsin).
Salle: Rossi är alltid sevärd, om inte annat är det kul att se vilka nya hyss han ska hitta på efter målgång. Med tanke på det vita skinnstället i Valenciaracet så hade det väl kanske passat att ta tillbaka de sju dvärgarna från tidigare denna säsong.
Paddan: Känns som att sete behöver en "spark i baken" nu. Det har varit litet väl många rena misstag i år. Att hojen rasade sist är däremot inte hans fel.
Som Checa kört nu på slutet hoppas man på en plats för honom någonstans, men det önskas väl litet nytt blod utöver Veermulen i Suzuki och Kawas nye fransman.
Paddan: Jo visst vill alla italienare ha en landsman i nationalklenoden Ferrari. Inte skulle jag ha nåt emot Rossi i en F1:a jag heller. MEN jag vill inte se han harva runt som nåt rundningsmärke där.
Då är jag självisk nog att vilja behålla honom i "min" sport för han är sevärd så ingen annan någonsin har varit. Sen när det börjar komma upp lite riktig konkurrens i Melandri, Hayden mfl så tror jag att han kan finna den morot som behövs för honom att stanna kvar i MotoGP.
berghult: På tal om Ducati så är det väl klart, eller så gott som klart, att Sete tar plats hos Ducati till nästa säsong.
Äh, jag tror att herr Rossi var lite orolig för sin son och kände att pensionen kanske skulle vara i fara ifall Vale slutar att leverera resultat. Fast då får de väl i sådana fall auktionera ut delar från cykeln som han gick omkull med på sista tidsträningen inför Valencia.
Paddan: Kanske Papa Rossi vet en del om hur man bygger intresset runt ett varumärke oxå? Schumi fick ju nyligen prova Ducatis MotoGP hoj, men ingen ser honom som deras näste stjärna för det. Den som är tillräckligt känd (och rik) får gratis göra sådant som vi aldrig har en chans att vara med om...
Salle: Men Papa Rossi har uttalat sig i bland annat The Times om att han gärna skulle se sin son i Ferraristallet från och med 2007. Italien behöver en ny nationalidol i F1, så ungefär löd hans resonemang för sonens medverkan i Ferraristallet.
General_Moisio: Lira F1??? Rossi har provkört Ferraris F1 på deras testbana Misano med bra resultat men det är ett STORT steg från att köra/testa/ställa i en motorcykel till att kunna göra samma sak i en Formelbil. Rossi har haft en lååång och grymt framgångsrik karriär på motorcyklar och har blivit Italiens mest igenkännbare(?) person efter Påven. Detta och Rossis sätt har lockat intressenter från andra håll än MC-världen. För nåt år sedan var det Rallye som lockade Valentino och han fick en styrning i RAC-rallyt och (för?) stor uppmärksamhet. När det hela slutade i en krasch har det inte pratats mycket om Rossi och rallye mer.
Skulle Rossi byta sport till F1 så vill Rossi lyckas ordentligt och det kräver arbete och åter arbete. Dessutom skulle "fenomenet" Rossi ta stor skada OM han inte skulle lyckas så Rossi kommer inte bara att hoppa in i en F1:a och gasa runt lite för att det är ballt.
Sen fattar jag inte varför han skulle byta sport nu när han fortfarande är ung & kung på 2 hjul. Han är dessutom skadelös då han sällan/aldrig vurpar. Det var ingen som försökte få Bubka (tex) att hoppa av (tihi tihi) stavhoppet för att börja hoppa längd bara för att han saknade konkurrens och utmaningar. Schumacher imponerande resultat i F1 har inte hindrat honom att "bara" fortsätta.
Det finns väl hur många utmaningar som helst för Rossi i motorcykel-racingen. Han har vunnit VM på 2 märken hittills. Det finns i dagsläget 5 märken som han INTE vunnit på. Det vore väl nåt.
Ingen vet. Förmodligen inte ens Valle själv. Han satsar stenhårt på kommande säsong för att lyckas ta ytterligare en titel. Vad som följer efter det får vi nog veta så småningom.
General_Moisio: Valentino har kontrakt även nästa år med Yamaha. Om han sen hinner prova lite F1 emellan race, träning och testkörningar är väl upp till honom och Ferrari. Men han har sagt att han inte är klar med MC-racing än.
125cc Gadea, Pasini, Kallio & Talmacsi drog ifrån de övriga. Gadea vurpade halvägs in i loppet. Kallio körde om Passini i sista svängen sista varvet. Vek lite vårdlöst in framför Pasini vars framdäck toucade Kallios bakdäck och Talmacsi kunde gasa om Passini. Hela tiden körde Luthi säkert runt 5-8:e plats. Han var noga att ingen låg precis bakom utan släppte såna förbi sig så att ingen skulle köra in i honom ofrivilligt eller med avsikt. Han visste ju hela tiden att han "bara" behövde komma imål för att ta hem titeln. Han körde slutligen in på en 9:e plats och säkrade titeln med 5p tillgodo. Exakt lika många som Talmacsi "stal" från Mika i Qatar.
250cc Den spanska trion Lorenzo, Pedrosa och Barbera stack direkt från starten och publiken var galen av glädje. Snart kunde dock inte Barbera hålla samma höga tempo som de andra två. Dessa körde i ett ruggigt tempo och lämnade alla bakom sig. Men som vanligt kunde Pedrosa ta i lite till när loppet fortskred. Han vann ganska komfortabelt med Lorenzo 2:a och Stoner 3:a
MotoGP Tätrion på griden, Gibernau, Melandri och Hayden stack direkt och tog en liten ledning före en grupp på 6 förare. Rossi var 9:a efter några svängar en ruggig start från sin 15:e position. Setes Honda gav upp efter några varv och Melandri ledde precis före Hayden. Rossi tog sakta men säkert nån position per varv och var på podiumplats efter halva loppet ungefär. Melandri ledde hala loppet men Hayden gjorde nåt försök men kunde inte komma om. Rossi tog in på dessa emot slutet när de började fightas och täcka upp lite för mycket.
Paddan: Rossi lyckas komma på pallen. Men hade Sete´s hoj inte gett upp så hade det "bara" blivit en 4:e plats. Mycket imponerande av Vale men minst lika KASST av några stycken (Duccarna, Edwards, Biaggi, Barros) som inte klarar att stå emot bättre men det fattades lite tempo konstigt nog.
Mycket sevärd och tät racing i täten av de kommmande års kombatanter/storheter.
Det var en gång en liten flicka som bodde på landet och som var så söt att ingen kunde bli sötare. Hennes mor var innerligt förtjust i henne och hennes mormor ännu mer. Mormor hade sytt en liten röd luva till henne, och den klädde henne så bra, att alla kallade henne Lilla Rödluvan. [url=www.askero.com/rodluvan.htm] forts.[/url]
Paddan: Sickna j-a smatterband dom har där nere i Spanien. Lorenzo fick tända ett sånt efter 250-loppet. Den grenade ut sig i 4-rader lätt 100m meter långa remsor i grusfållan. Funktionärerna där gjorde som Kalle dussin. "Stod i rök och damm".
Kul observation från 250. Den korta Pedrosa hade familjen i depåboxen. Han har en syster som inte bara var vacker utan även låååång.
Paddan: Det verkar kunna bli de 5 Talmacsi-poängen som skiljer Luthi från Kallio. Hade det dessutom inte hänt hade Kallio inte laddad så hårt i Turkiet förra racet. Självklart hade Luthi raceat annorlunda idag men faktum är att Luthi vinner 125-mästerskapet med 5p tillgodo.
Paddan: Morgonträningen blir kritisk för Vale. Han är nu 1.6 sek efter täten och startar på en 15:e plats. Så även om han skulle hitta varvtiderna så blir det en tuff uppgift att köra ikapp täten.
Salle: Rossi såg närmast chockad och en aning förbannad ut där han satt i "grusgropen". Måste i varje fall säga att de där vita skinnställen är förbannat snygga.
Säsongens sista race. Allt är i princip klart när det gäller världsmästar-titlar. Bara i 125cc finns det en teoretisk chans att Luthi missar titeln till Mika Kallio.
Här är TV-tiderna för Eurosports sändningar.
Lördag
12:45
MotoGP
Grand Prix Valencia Spain Introduction (13:15)
13:15
MotoGP
Grand Prix Valencia Spain 125cc Practice (14:00)
14:00
MotoGP
Grand Prix Valencia Spain Moto GP Practice (15:15)