NHL

Nationellt · 15673 inlägg · 804 ämnen

« · 587702 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: NHL INATT!!
Portello:

Thanks

gäller att hålla sig vaken ;)

Kl 01 00.. mmm kanske skall sova en stund nu då ;)

Sv: Preseason
Poffa: Du är en ängel. ;)

Sv: Preseason
Poffa: Funderade också över val av lag. Men du kan alltså inte lista samtliga? Calgary t,ex var i final sist och har nu förstärkt laget ytterliggare ;)

Sv: NHL INATT!!
mattias - 74:

www.canalplus.se/

NHL INATT!!
Nån som vet ifall de visar nån match i natt ??

Sv: Hmmmm.....
WarhawK:

Ja, det var ju i sanning riktigt korkat som sagt..... vilka kommer de att använda istället för Purinton nu då?

Sv: Preseason

Hawerchuk:

Slumpen. Endast och allena. Samt kanske en gnutta grus i ögonen. Jag får väl nollställa och förändra lite...:-)


Sv: Preseason
Poffa: Jo jag förstår det. Men eftersom Ottawa har ett lag för Stanley Cup och NYR inte har det så var det en stilla undran vad det var för tanke bakom den.

Sv: Preseason

Hawerchuk:

Det är jag. Det finns bara ett antal platser att skriva in lag på och jag valde lite slumpmässigt från de båda conferencerna. Är det laget som man vill rösta på inte med så finns alltid alternativet "något annat lag".


Sv: Preseason
Hah. Vad är det för lurk som har gjort pollen? Ottawa? NYR? Frågetecknen är många men från mig får ni inget svar.

Sv: Rangerstråden
El Maco:
Jepp ett bra initiv det ju , klart NYs stolthet ska en egen tråd ju

Låter inte fel få se så många hemma matcher det ju , se bara till så inte går vilse och hamnar i den undre arenan dom har ;->

Vet inte om du redan hört det men Rangers får klara sig utan sin tuffing Purinton för denna fick den idiotiska iden försöka peta ut ögat på en bruins spelare under en fight

Rangerstråden
Jag startar en egen tråd så jag och Warhawk kan breda ut oss. Jag ska se fem av sju hemmamatcher i oktober och förhoppningsvis hinna med en del tevetittande också.

Låt oss gå parkvakter!

Sv: Preseason
El Maco:
Jag är säker att Rangers gör minst 1 platt match så det kommer nog bli buande så du blir nöjd .. kan ju säga att publiken är riktigt kräsen i MSG iaf

aftonblaskan yrade nått att foppa kommit till laget med mest krävande supportrar tror inte den som skrev det varit i MSG nått dock

Sv: Preseason
WarhawK: Det buas på Shea Stadium när Zambroni pitchar. Det buas på Yankee Stadium när Giambi grounds out. Det lär ha buats som fan när Jets mosades i helgen. Jag ser fram mot buande i MSG när Rangers spelar. Folk bryr sig.

Jag såg tre Knicksmatcher i vintras och det laget sög verkligen svettiga... Men där buade ingen, det var total coma. Över 20,000 på läktaren och bara suckar. Då får det hellre buas.

Sv: Preseason
El Maco:
Så dom försöker få upp stämmningen där med final matcher från slutspelet det året .. det var ju skönt att rätt lag vann då ju

Du kommer märka ganska fort att det finns ganska fantiska fans där om inte redan märkt det .. ena matchen såg där så spelade Rangers uselt mot Ottawa och det var nog ungefär efter halva matchen som dom började bua ut egna laget så mycket sög dom då

Enda spelaren som drog ner applåder då vart Sandy "sandman" MacCarty när han slängde sig täckte skott vid 0-3 och 5 min kvar typ

Sv: Preseason
WarhawK: Just nu kör de en repris på MSG-kanalen på TV. En match mot Canucks från juni 1994. Då verkar publiken rätt entusiastisk...

Jag tycker att folk jag snackar med är riktigt entusiastiska. Visst, alla håller med om att laget ser svagt ut men de får i alla fall se matcher igen. Men det är hockeytokar det. Mer ljumma hockeyfans funderar inte ens på att ligan startar igen så länge Yankees är kvar i baseballslutspelet. Just det var en jäkla miss, har de strejkat en hel säsong kunde de väl ha väntat i några veckor till så att World Series hade hunnit ta slut. Det hade gett mycket mer uppmärksamhet.

Sv: Preseason
El Maco:
hehe vi får se hur länge det dröjer innan publiken kommer visa sitt missnöje över laget och bua eller stämma in i rangers suxx chanten som brukar gå , oftast av motståndarna men även ibland av egna fansen

Sv: Preseason
Jag var på plats och såg min första Rangersmatch live i söndags när de tog emot Devils och vann med 3-2. Jagr var sådär men Micke Nylander lyckades med det mesta. Tre poäng och satte en straff. I NY tidningarna handlade eftersnacket ändå mest om Jagr eftersom hans 3-2 mål var väldigt spektakulärt.

I Devils dök Niklas Bergfors oväntat (i alla fall för mig) upp på isen och tog för sig som om han aldrig gjort annat än spelat i MSG. En stormatch. Kul att han erbjudits kontrakt.

Nu börjar allvaret i morgon på bortaplan. Jag är på plats på torsdag och ser matchen mot Habs på hemmaplan. Fatta vad skönt med hockey igen! Bara ljuden av skridskor på is och puckar i sargen, det är sånt man inte tänker på annars.

Sv: Kontrakterade spelare
Carolina Hurricanes - Agreed to terms with left wing Kevin Estrada on a two-year contract.

Chicago Blackhawks - Trade goaltender Michael Leighton to Buffalo for defenceman Milan Bartovic.

Columbus Blue Jackets - Claimed defenceman Andy Delmore off waivers from Red Wings.

Detroit Red Wings - Signed left wing Dan Cleary to a one-year contract.

Minnesota Wild - Claimed center Randy Robitaille off waivers from the Nashville Predators.

Sv: Hmmmm.....
Dale "Animal" Purinton har fått ett av sina hjärnsläpp igen .. denna gången försökte han peta ut ett öga på en bostonspelare under en fight .. helt rätt har han blivit avstängd och 10 matcher vart dommen

Synd att han får sina hjärnsläpp , för är annars en riktig tuffing .. men som sagt hans idiotiska hjärnsläpp drar ner hans betyg


Även pingvinernas Andre Roy har blivit avstängd 2 matcher för olämpliga gester mot en motspelare

Sv: Fler kan se på NHL
Bissett19: man bör väl förtydliga att dessa datum är "over there" och att många av dessa (läs nattmatcher) sänds dagen efter med svenska datum sett.


Sv: Fler kan se på NHL
supertrött:


Onsdag 5 okt: PHILADELPHIA-NY RANGERS
- kommentatorer Niklas Holmgren och Calle Johansson.
Torsdag 6 okt: ST LOUIS-DETROIT
- amerikanska kommentatorer.
Lördag 8 okt: TORONTO-MONTREAL
- kommentator Kristian Andersson.
Måndag 10 okt: WASHINGTON-NY RANGERS
- kommentatorer Niklas Holmgren och Calle Johansson.
Tisdag 11 okt: TORONTO-PHILADELPHIA
- kommentator ej bestämd.
Torsdag 13 okt: CALGARY-DALLAS
- amerikanska kommentatorer.
Lördag 15 okt: PHILADELPHIA-NY ISLANDERS
- kommentator Kristian Andersson.
Tisdag 18 okt: MONTREAL-BOSTON
- amerikanska kommentatorer.
Torsdag 20 okt: NY ISLANDERS-NY RANGERS
- amerikanska kommentatorer.
Lördag 22 okt: TORONTO-PHILADLEPHIA
- kommentator ej bestämd.

Sv: Fler kan se på NHL
Theodore: Vilken tur . Då får man pallra sig hem från jobbet så man hinner sova några timmar innan matchen.
Tack för infon.

Sv: Fler kan se på NHL
svennis: vad dåligt om Eurosport2 ska sända...Alla har hu inte den....Ska kolla upp det.

Sv: Fler kan se på NHL
supertrött: Enligt sportradion så skulle det vara i natt.

Sv: Fler kan se på NHL
supertrött: Onsdag och torsdag.

Sv: Fler kan se på NHL
svennis: Jag har som vanligt problem med när det sänds. Är det natten mellan Tisdag och Onsdag eller mellan Onsdag och torsdag ?

Sv: Fler kan se på NHL
Theodore: Canal + och eurosport skulle sända 7 matcher i veckan tillsammans.Men det blir nog europsport 2 som kommer att sända NHL.

Sv: Fler kan se på NHL
svennis: Aftonbladet skrev förra veckan att Eurosport skulle sända 7matcher i veckan med start imorgon mellan dessa lag. Är inte säker så rätta mig om jag har fel.

Sv: Fler kan se på NHL
Theodore: Står inte med på tv-tablån men den kommer nog att sändas ändå.Skall själv spela in den och titta på den imorgon bitti så jag hoppas att den fastnar på bandet.

Sv: Fler kan se på NHL
Theodore:

Vet inte. Verkar inte så?

För dom kommer väl knappast inte sända samma match?

Jag hoppas att Eurosport och canal + båda kommer att sända många matcher!

Sv: Fler kan se på NHL
Var det inte Eurosport som skulle sända den matchen???

Sv: Fler kan se på NHL
Canal + visar premiärmatchen imorgon mellan Flyers och Rangers!

Canal + sändningsschema (se länk).

Sv: Fler kan se på NHL
Kerstin_k:

Det gick ju inte att ändra...

Observera att jag bara TROR det, jag är inte säker.

Sv: Fler kan se på NHL
Hälge:

Vad skönt! Och jag är extra glad att de kommer satsa mycket på att visa Philly! Det enda som fattas för att det ska vara alldeles, alldeles perfekt är väl också att dom visar Avalanche mycket också!

Kerstin_k:

Jag tror det, så fattade jag det som i alla fall.

Sv: Fler kan se på NHL
Hälge: Härligt! Är det bestämt att Eurosport också skall sända, eller var det bara preliminärt?

Sv: Fler kan se på NHL
Miss_Avalanche: Nu är det klart !

Sv: Pittsburgh 05/06
Lemieux's facit på 4 försäsongsmatcher. 2 mål + 9 ass.

Helt ok :) Skönt att tvåla dit caps rejält i returmötet.

Sv: Pittsburgh 05/06
RavenLord:
hehe jo jag får min personligt hemskickad med bud ju ;->

Sv: Pittsburgh 05/06
WarhawK: Succe skriver dom i rubriken men när man läser artikeln står följande "Betyget på Foppa blir ändå klart godkänt i den här svängiga matchen" Ja jävlar en sån succe det var ;) Otroligt att folk betalar pengar för att köpa smörjan i pappersupplaga

WarhawK du får din hemlevererad va ;) du som är stort fan av tidningen hehe

Sv: Pittsburgh 05/06
RavenLord:
Jo jag håller med det en massa uppståndelse för ett försäsongs mål ju

Sv: Pittsburgh 05/06
kärran: De kan ju ha rubriken och det hela stort uppslaget på Sporten de borde ju räcka,men nu är han borta från förstasidan till förmån för lite Knivmord...Inget emot Forsberg men så löjligt av Tidningen att slå upp det som om det var ett mål i en OS-final.

Sv: Pittsburgh 05/06
Ganska ofta väljer man nyheter som gör att man får sälja tidningar.
Kung Foppa själv tycker som vanligt att det inte var något märkvärdigt, han fick chans till en match i benen innan NHL kör igång.
I hans lag saknades 8 ordinarie spelare (bla Kim Johnson, Primeu, Knuble och Desjardius).
Det var inget lätt match för honom med höga krav på sig och med ca ett halvårs bortavaro från matcher.
Foppa är en komplett spelare som man inte kan önska annat än att han skall slippa skador, och får underhålla oss hela året.
För mig får man gärna skriva om hans framfart på isen, hellre det än massor med fotbollssnack flera år innan landslaget ev.skall spela i fotbolls-VM.

Killen har karisma och är en ödmjuk person, kan påverka en del av mångas uppmärksamhet + den stora hockeyartist han är.

Sv: Pittsburgh 05/06
Dåligt med nyheter i världen idag då ett sketet mål i en träningsmatch för foppa är Förstasidesnyhet....
Ja de är ju verkligen mycket att slå upp med fet text och gättebild.
Har för mig de va nå andra svenska pöjkar som nätade i någon sådan där världsviktig match tidigare i veckan men de missade dom tydligen ;)

Sv: Pittsburgh 05/06
WarhawK: Bara för att Fleury kan få fet bonus.

Jaja, bara inte Fleury blir less och inte bryr sig i att leva upp till sin potential :/ han borde dock förstå att detta är vad klubben tjänar på. Och han kommer ju få spela en väldans massa ahl matcher istället för att bara stå i nhl ibland.

Sv: Pittsburgh 05/06
Deas:
The Pittsburgh Penguins pared down their roster further on Saturday, assigning goaltender Marc-Andre Fleury to Wilkes Barre/Scranton of the American Hockey League.

The team also sent down centres Colby Armstrong and Michel Ouellet, left wing Erik Christensen and right wing Tomas Surovy, and defencemen Daniel Fernholm, Ryan Lannon, Andy Schneider, Noah Welch and Ryan Whitney.


Verkar som pingvinerna tänker satsa på Thibault och Caron till att börja med

Sv: Fler kan se på NHL
Hälge:

Okej! Då är det bara att hoppas att dom snart kan bekräfta att det är klart då!

Upp till 7 matcher i veckan vore kanon! Fast, hur det ska gå med mitt pluggande törs jag inte tänka på! :D

Sv: Kontrakterade spelare
Falahk:
Tydligen ville Motreal ha mer muskler eftersom tradar bort Hossa mot Murray

Sv: Kontrakterade spelare
WarhawK: hände mycke nu på fredagen

Dallas Stars - Signed defenseman Mark Fistric to a three-year contract.

Los Angeles Kings - Agreed to terms with forward Ken Belanger on a one-year contract.

Montreal Canadiens - Acquired forward Garth Murray from the New York Rangers in exchange for forward Marcel Hossa.

Ottawa Senators - Signed defenseman Brennan Evans to a one-year contract.

Sv: Fler kan se på NHL
Miss_Avalanche: För ca en vecka sedan så fick jag ett svar från dem att de låg i slutförhandlingar om att få sända. Vad som hänt sedan dess vet jag inte...

« · 587702 · »