Wayne Gresky: Tja, jag hade väl aldrig trott att Ray Emery skulle vara en målvakt för en Stanley Cup-final, men ack vad jag bedrog mig. Äh, målvakter förresten... det är ju blaha blaha... nu har vi ju fått tillbaks Scott Parker...
Paddan: Nu snackar vi ju inte om en målvakt som tar dem till slutspel utan en som ger dem chans att vinna bucklan. Jag tror nämligen att det är chansen till en SC-titel till som skulle dra Foppa tillbaka till Denver.
Som sagt, Ryan Smyth och Scott Hannan till Avs. Framförallt Hannan känns väldigt viktig tycker jag då Colorados stora problem senaste säsongen var defensiven. Hoppas verkligen att han med sin storlek kan styra upp de bakre leden
Rangers ser intressanta ut. Bra målvakt, bra centrar, rutin, några yttrar av klass och "grit" med Avery i spetsen. Får de ihop försvaret så kan det nog gå bra nästa säsong. Kontrakten till Gomez och Drury kändes med spelarnas ålder dessutom rimligare i längd än de Philly givit sina nyförvärv.
Hur mycket cap space har Rangers kvar? Lundqvist är ju RFA nu. De gör nog klokast i att få honom att krita på innan de signar Shanahan, annars skulle det kunna vara läge för ett offer sheet från låt oss säga LA som inte haft någon större lycka på FA-marknaden.
Jag tycker också absolut att man bör behålla Svatos. Trots att han inte riktigt levererade vad man hoppats denna säsong så bör han få chansen att visa vad han kan även nästa säsong, förhoppningsvis en skadefri sådan
Frågan är dock hur man gör med Svatos, hans senaste säsong var ju inte direkt strålande och han hade många småskador, men jag skulle vilja att man förnyar kontraktet i varje fall ett år till med honom. Tycker han borde ha potential till att kunna bli en en-poäng-per-match spelare.
Wayne Gresky: Smyth skulle ju inte vara helt fel, de satt och spånade på TSN och någon i studion sade att om han vore GM för Avs så skulle han ringa upp Smyth och Drury och säga åt de båda att de skall göra sig beredda att spela tillsammans i Colorado kommande säsong, eller att man låter Joe Sakic ringa upp och försöka övertala Smyth att signa med klubben.
Paddan: Med tanke på att de gjorde även Brieres kontrakt framtungt tyder väl på att de är färdiga nu.
Det intressanta med Avs är att de med Stastny och Sakic redan har centrar för de två första formationerna. Det sätter frågetecken både för Foppa och Drury. Smyth kanske vore något för dem?
yaqop: I den här takten som Flyers shoppar så måste man sikta på att hamna någonstans runt 55 miljoner, eller så känns det bara som så.
Än så länge har Avs, som räknat med att lägga ungefär 17 miljoner på free agents hållit sig ganska lugna, men man borde väl ha varit ett av lagen som gett Drury ett kontraktsförslag.
Jag lägger in länken till trackern här ovanför. Men lägg gärna in länkar till andra sidor ändå. Blir riktigt roligt att se i morgon bitti och man kommer ha massor med roligt att läsa på jobbet i morgon. ;-)
Alla: Mycket roligt att se att ni har koll på alla signingar som görs. En liten önskan i all vänlighet, försök att bifoga länkar till de nyheter ni lägger in.
...och Flyers fortsätter att spendera, tydligen är man nära ett kontrakt med Brian Rafalski. Och som man sade på TSN tidigare ikväll "He is looking for Timonen money", vilket skulle betyda någonstans runt 8 miljoner per säsong.
Wayne Gresky: Todd White har signat ett fyraårskontrakt med Atlanta.
Märkligt rykte om en trade mellan Flames och Panthers, med Jokinen och Tanguay som de inblandade spelarna. Varför skulle Panthers vilja göra en sån trade?
Nästa spelare som Sharks är ute efter att re-signa med är Patrick Marleau. Det ryktas också om att man kan tänka sig att använda honom som ett lockbete för att få något ännu bättre.
Sources tell TSN that for the 2007-08 season, the salary cap will rise to a maximum of $50.3-million. That is a $6-million increase from this past season when the cap was set at $44-million.
Jesper Jonsson: Det verkar som att nästa kapitel i såpan Who wants to buy Nashville Predators? innebär att laget flyttas till Kansas City.
"Sources told the Post that Nashville Predators owner Craig Leipold officially informed Balsillie on Wednesday that he would walk away from his $238-million US offer to buy the team and possibly move it to Hamilton.
Instead, the newspaper said, Leipold plans to sell the team to California businessman William (Boots) DelBiaggio for a more modest $190 million. It is thought that DelBiaggio wants to relocate the Predators to Kansas City.
Boots (can I call him that?) has a contract with Anschutz Entertainment Group, which operates Kansas City's Sprint Center, to own an NHL team in that state-of-the-art facility which opens this winter."
henkaaa: Sedan kan man ju fundera på hur Holmström ska få plats med alla sina hemmagjorda specialskydd under den nya slimmade matchtröjan och ändå kunna röra sig